DOLAR 18,5806
EURO 18,4922
ALTIN 1.024,28
BIST 3.474,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 15°C
Çok Bulutlu
Kastamonu
15°C
Çok Bulutlu
Per 17°C
Cum 14°C
Cts 15°C
Paz 18°C
resim yükle
resim yükle

ADABI MUAŞERET 1

ADABI MUAŞERET 1
Beypark
10.11.2021
547
A+
A-

Değerli Okur Kaedeşim; Bir toplumda örf, adet ve kural halini almış iyi tutum ve davranışlara  adab-ı muaşeret denir. İnsanlar arası ilişkilerde takınılan ince ve kibar tavırlar adab-ı muaşeretin özünü oluşturur. Hz. Muhammed (s.a.v.)’in; “Beni Rabbim eğitti ve eğitimimi en iyi şekilde yaptı.”  hadisinden yola çıkarak, kişinin toplumda uyması gereken kuralların alt yapısının temelde Allah’ın eğitimine dayandığını söyleyebiliriz. Çünkü zaten dinlerin gönderilmesinin nedeni, insanlar arasındaki huzuru sağlamaktır. Bir insanın toplumda başarılı ve mutlu olabilmesi, başkalarıyla sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için adab-ı muaşeret kurallarına uyması şarttır.

GU-NCELLENEN-Reklam

Çoluğuyla çocuğuyla, yakın veya uzak komşusuyla, arkadaş çevresiyle iyi ilişkiler kuramayan, davranışlarını ayarlayamayan kimseler hem sevilmezler hem de dışlanıp yadırganırlar. Halbuki müslüman, Hz. Muhammed (s.a.v)’in dediği gibi; “İnsanlarla iyi geçinen, kendisiyle de iyi geçinilen kimsedir. Geçimi iyi olmayan kimseden hayır gelmez.”

Belli Başlı Muaşeret Kuralları şunlardır: Yaşlı ve saygıdeğer kişilere konuşmada öncelik tanınmalıdır. İki kişi konuşurken araya girmemelidir. Çok acil bir durum varsa izin istenmelidir. Konuşanın sözünü kesmemeli, toplumda gizli konuşma yapmamalıdır. Haddinden fazla konuşmamalıdır. Çünkü şamatası çok olanın hatası da çok olur. Yine atalarımız “söz gümüşse sükut altındır” demişlerdir. Yine konuşma esnasında dedikoduya başvurmamak, argo kelimeler kullanmamak, hep kendinden bahsetmemek, övünmemek, İnsanlara kibirli davranmamak gerekir. Bir gün Hz. Ömer, daracık bir yerde bir fakirin ayağına basmış. Fakir ayağının acısından basanın  Hz. Ömer olduğunun farkına varmamış. Hz. Ömer’e; “kör müsün?” diye çıkışmış. Hz. Ömer de “Kör değilim. Fakat kaza oldu, bilmeyerek basmışım, kusurumu affet.” demiş. Bu hikayeden anlamamız gereken, hata yaptığımızda karşımızdaki kim olursa olsun af dilemesini bilmek gerekir. Bize karşı yapılan hataları da affetmek ve ortalığa yaymamak gerekir.

Toplu Yaşanan ve Ortak Kullanılan Yerlerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Sokakta yürürken yerlere tükürmek, çöp atmak, yeşil alanları çiğnemek ya da başka şekillerde zarar vermek vatandaşlık sorumluluğuna ve görgü kurallarına yakışmaz. Yine her hangi bir sıraya gireceksek ya da bir işimizi halledeceksek başkalarının hakkını ihlal etmemek gerekir. Cami, vb. sessizce oturup dinlemeyi gerektiren yerlerde de çok zorunlu olmadıkça konuşmamak, belirtilen zamandan sonraya kalmamak, istenmeyen nedenlerden dolayı konuşma başladıktan sonra gelinmişse boş olan bir yere oturup dinlemeye başlamak lazımdır. Bulaşıcı bir hastalığı olan kişilerin topluluğa çıkmaması, öksürürken, esnerken ya da hapşırırken ağzını kapatması gerekir.

Komşularımızı bıktıracak kadar ödünç bir şeyler istemek ve aldıklarımızı geri vermemek yanlış bir davranıştır. Aynı artman veya sitede oturan her aile kendi üzerine düşen vazifeyi yerine getirmelidir. (Gürültü yapmamak, temizlik, ziyaretler, ortak kullanım alanlarının iyi ve ölçülü kullanılması, düğün, sünnet şöleni gibi törenlerin mahalle aralarında çok gürültülü bir şekilde olmaması vb.) Telefon görüşmelerini çok uzun tutmamak, özellikle de karşı taraf aramışsa daha hassas davranmak gerekmektedir. Zaman konusunda uygun bir anı gözetmek gerekmektedir.

Değerli okur kardeşim; Paylaşmaya çalıştığım adabı muaşeret kurallarından konuşma adabı, asrımızda her yaş ve sınıftan insanın hataya düştüğü, bir türlü de kendini düzeltemediği manevi hastalıklardan kurtulma reçetesinden bir tanesidir. Halk tabiriyle poşetten çıkmamış sözler, argo kelimeler, galiz küfürler ve saygısızca söylenen hitap tarzları toplumumuzda neredeyse normalleşti. Hal böyleyken müslümanın dilinde Allah’ı zikir, Rasulüllaha salevat ve kalbinde de iyiliği, hakkı, fikir ve düşünme olmalı. Rabbim bizleri hakkı konuşan, hakkı dinleyen, hakkı tefekkür eden ve yaşayan kullarından eylesin. Allah’a emanet olun.

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.