DOLAR 8,4172
EURO 10,0166
ALTIN 493,11
BIST 1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 33°C
Az Bulutlu
Kastamonu
33°C
Az Bulutlu
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 33°C
Sal 34°C
dOBI7b
dOBI7b

Allah’a Kurban

Allah’a Kurban
Beypark
29.07.2020
805
A+
A-

Değerli okur kardeşim; geçen haftaki buluşmamızda kurbanla ilgili genel bilgiler paylaşmıştık. Bugün de yine kurbanla ilgili bazı hususları ve vekalet yoluyla kurban konusunu istifadenize sunacağız.
Kurban edilecek hayvanlarda bazı şartlar aranır. 1.İslam Dininde kurban edilecek hayvanların neler olduğu belirtilmiştir. Bunlar; Büyük baş hayvan olarak, sığır, manda ve deve, küçükbaş hayvan olarak, koyun ve keçidir. Zikretmiş olduğumuz bu hayvanların erkek veya dişi olmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Dileyen bu hayvanlardan hangi cinsini isterse onu kurban edebilir. Ancak tavuk, kaz, vb. kümes hayvanları ile ceylan gibi hayvanların Kurban edilmesi caiz değildir. Koyun ve keçi bir kişi, sığır, manda ve deve ise yedi kişiye kadar hisseli kurban edilebilir.
2.Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir.
Koyunun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olması halinde altı ayını tamamladıktan sonra da kurban olabilir. Sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, deve ise beş yaşını tamamladıktan sonra kurban olarak kesilebilirler.
3.Kurban edilecek hayvanlarda kurbana engel olabilecek bir özür bulunmamalıdır.
Sayacağımız özürler bir hayvanda bulunursa o hayvan kurban edilmez.
-İki veya bir gözü kör olması
-Çok zayıf, çelimsiz olması
-Kurban edilecek yere kadar yürüyemeyecek durumda topal olursa
-Kuyruğunun veya kulağının üçte ikisinin olmaması
-Küçükbaş hayvanlarda bir memesi, sığırda ise iki memesi kurumuş olması
-Boynuzunun çoğunun veya tamamının kırık olması
Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal ve deli, biraz hasta, bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakınca yoktur.
4.Kurbanın Kurban bayramı günlerinde kesilmesi gerekir. Bu günler ise, Hanefi Mezhebine göre, kurban bayramının ilk üç günü yani zilhicce ayının 10, 11 ve 12. günleri, bayram namazının kılınmasından, 3. günün akşamına kadarki süredir.
Kurban kesim işlemine Bayram namazı kılındıktan sonra başlanılmalıdır.
Sevgili Peygamberimiz bu hususu şöyle dile getirmektedir. “Bu günümüzde bizim için ilk yapılacak şey namaz kılmaktır. Ondan sonra evlerimize dönüp kurban kesmek olacaktır. Her kim (böyle) yaparsa Sünnetimize uygun iş görmüş olur”
Kurban bayramı günü bayram namazı kılınmadan önce kesilen hayvanların kurban olarak kabul edilmediği ve bayram namazından sonra yeni bir kurban kesilmesinin gerektiği unutulmamalıdır.
5.Kurbanın kesilme amacı tamamen ibadet kastı olmalıdır. Tek başına kesen için de ortaklı kesenler için de durum böyledir. Allah rızası güdülmeyen her ibadette hayır olmadığı gibi Kurbanda da hayır olmayacaktır. Ortakların niyeti kurban olmalı. Bazı ulusal marketlerin icra etmeye çalıştıkları kurban satış organizasyonu uygun değildir. Çünkü ortaklarımızı tanımıyoruz.
Kurban ibadetini yerine getirirken aklımızda bulunması gereken en önemli husus, Yüce Rabbimizin rızası olmalıdır. Çünkü ibadetlerimizin makbul olmasının temel şartı Allah rızasıdır.
Yapmış olduğumuz ibadetin dünya ve ahiret getirisi olması için temel şart, niyetin halis bir halde tutulmasıdır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır. “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.”
Sevgili Peygamberimizde; “Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır.” buyurarak, ibadetlerin Allah katında kabul noktasının niyet olduğuna işaret etmektedir. Gösterişe yönelik veya sadece et yeme amaçlı kesilecek Kurbanlar sadece bu amacı gerçekleştirecektir.
Önemine binaen Vekaletle kurban konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Değerli okur kardeşim; bizler kurban bayram zamanı kurbanlarımızı kesiyor, dostlarımıza da ikram ederek tüketiyoruz. Fakat muhtaçlara ikram etme konusunda zorluk yaşıyoruz. Ülkemizde ve dünyada “Kurban Bayramı’nda ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerine ve bütün dünyadaki mazlum, mağdur ve muhtaçlara bayram sevincini ve milletimizin iyilik elini taşıyacağız”
“Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” temasıyla 2020 yılı Vekâletle Kurban Kesim Programı başlattı. Bu kapsamda, yurt içinde ve yurtdışında 20 milyonu aşkın mazlum, mağdur, muhtaç ve sığınmacı kardeşimize halkımızın iyilik elini ulaştırmayı hedefliyoruz. Tosya’mızda 2017 :53, 2018: 70, 2019: 81, adet vekalet kurban bağışı yapıldı. İnşallah bu sene de sizlerin teveccühü ile ülkemizde ve dünyada sofrasına kurban eti girmeyen muhtaç bırakmayacağız. Rabbim kurbanlarımızı kabul etsin gerçek bayramları yaşayabilmek ümidiyle. Bayramınız mübarek olsun.

REKLAM-VEREB-L-RS-N
I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.