Site Rengi

DOLAR 7,8175
EURO 9,3509
ALTIN 448,82
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 12°C
Parçalı Bulutlu
Kastamonu
12°C
Parçalı Bulutlu
Cts 12°C
Paz 14°C
Pts 13°C
Sal 12°C
dOBI7b
dOBI7b

Benlik İnşası

Benlik İnşası
Beypark
23.10.2019
750
A+
A-

Kişisel yapımızı ayakta tutan ve bir o kadar da görünmez olan içselliğimiz değil midir? Bireyin tanımını yaparken sadece eşkâl bilgilerinden yola çıkarak getirilecek bir izah biçimi oldukça noksandır. Daha derinlemesine bir tanımla insanı ele alarak anatomik izahın ötesine geçmeli ki, insan denilen varlığın dehlizlerine inilebilsin. Şayet kendimizi tanımak gibi derdimiz varsa! “Ben kimim” sorusunu kendisine sorup cevabını aramayanların pek de kendisini ve insanı tanıma mücadelesinde olduğu söylenemez.

Yuva-ileti-im-reklam

İnsan önce kendi psikolojinden başlayıp, amaç-gaye sorgusu, kalbi derinliği keşfetme, manevi dünyayı kolaçan etme ve akli melekeleri yoklamalıdır, kendisini tanıma ve tanımlama yolculuğunda başarılı olabilsin. Kendisini ortaya koyarken nasıl bir “BEN” vurgusunu çok iyi düşünmelidir. Müspet bir “Ben” mi yoksa olumsuz-menfi bir “Benlik” mi ortaya çıkıyor. İletişim ve ilişkilerinde pozitif ve sıcak mı, yoksa aykırı, olumsuz, kavgacı, asi ve dik başlı mı? İçsel olarak bireyin varlığını yargılaması, bu şekliyle verileri topladıktan sonra, kendine bulduğu yeri tespit etmesi oldukça önemlidir. Vardığı sonuçtan hareketle bundan sonraki adım ne olmalıdır? Pek tabii ki, kendisini ortaya koymasına neden olan olumlu veya olumsuz tutumların temeline inilmelidir. Müspet ya da menfi bir “ben” tanımlamasının yeterli olmayacağı bilinen bir gerçektir. Kişilik denilen varlık; psikolojik, kültürel, inanç, maneviyat, karakter, mizaç, anatomi ve genetik kodlarından taşıyıp yoğurduğu hamurun bileşimi değil midir?  Siz bu karışımı isterseniz daha da detaylandırabilirsiniz…

Peki, bundan sonrası? “Kim” olduğunu kendine öğreten bireyin amaç sorgusuna girmesi gerekmez mi? “Neden, niçin varım” soruları, “nereye gidiyorum” gibi sorgulamalarla varlık nedenine projektör tutması gerekmez mi?

Davranış bozukluklarının, olumsuz kişilik davranışlarının temelinde işte bu kodlarda gizlenmiş şifreleri vardır insanoğlunun. Birazcık kendisini ve çevresinde yaşamak durumunda olduğu kişilerin durumlarını inceleyenler; çarpık, kopuk, saldırgan, güvensiz hâsılı bilumum menfi yaklaşımların kökeninde yatan travmaların teşhisine ancak ve ancak bu irdelemelerin sonucunda ulaşabilirler. Uzun bir kişilik tahlilinin ardından böylelikle ya hak verirler ya da haksızlık etmezler! Ya bu irdelemeye girmeyenler! Onlar hangi sınıfa dahildir derseniz; onlar için yapılabilecek  ve söylenecekler söz “ehline müracaat” derim…!

Kişinin çocukluk ve yetişme çağından başlayıp an itibariyle durduğu yer ve gösterdiği olumsuz davranışlar, geçmişinde yaşadığı yıkımların eseridir.  Bu nedenle gerek kendimizin gerekse neslimizin geleceğine dair onların kişilik inşasında “müspet bir ben” profili ortaya koymamız gerekmektedir. Aksi halde her olaya olumsuz yaklaşan bir benlikten ne kendine ne de çevresine bir hayır gelmez. Size göre de ailelerin temeline konulan dinamitte, toplumların huzur ve sükûnunu bozan infialler de böylesi temelsizlerin eseri değil midir? Kendisini en küçük şekilde sorgulamayan, hep karşısındakileri suçlayan bir yansıtmayla hakikatin perdesi asla aralanamaz. Öyleyse; insanların “Benlik İnşasında” da toplumların inşasında da sağlıklı bir zemin yakalamak zorundayız. Yoksa sakar bir benlikten hasarsızlık beklemek akıl sahiplerin işi olmasa gerektir! Çünkü hasarlı bir bellekten sağlıklı veriler alamazsınız. Dataları veri kaybına uğramış olanlara da gerçeği gösteremezsiniz. Ömrünüze törpü çeken, kişiliğinizi körelten, verimliliğinizi yok eden her ne varsa ya ayıklarsınız hayatınızdan ya da sizin bellek hafızanız, benliğiniz ve pozitifi duyarlılığınız da hata kodu ile karşılık vermeye başlar.

Hayatta sağlıklı kişilerle karşılaşmanızı diler, yaşam finalinizi müspet benlik örgüsünden çıkmış haliyle, korunaklı ve sağlam bir şekilde kalarak gerçekleştirmenizi temenni ederim.

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.