DOLAR 18,5142
EURO 18,1469
ALTIN 987,89
BIST 3.198,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 24°C
Az Bulutlu
Kastamonu
24°C
Az Bulutlu
Per 27°C
Cum 28°C
Cts 26°C
Paz 19°C
resim yükle
resim yükle

BİR PEYGAMBER VASFI “FETANET”/ AKILLI OLMAK

BİR PEYGAMBER VASFI “FETANET”/ AKILLI OLMAK
Beypark
10.11.2021
779
A+
A-

Allahu Teala insana yeryüzündeki diğer canlılardan apayrı bir özellik vermiş akıl ve irade gibi nimetleri ihsan etmiştir. İnsandan başka bütün canlılar içgüdüsel olarak hareket ederler. İnsanlar gibi bir akıl ve iradeye sahip değillerdir. Öyle olduğu için mükellef kılınmamış, kendilerine bir sorumluluk yüklenmemiştir. Bir ceza ya da mükâfat da söz konusu değildir onlar için.

GU-NCELLENEN-Reklam

İnsan ise akıl ve irade ile ilahi mesaja muhatap olmuş, kendisine bütün bir hayatını tanzim edip düzenleyecek bir takım emir ve yasaklar indirilmiş, sorumluluklar yüklenmiştir. Dünyada yapıp ettiklerinden, Allah’ın emir ve yasaklarına uyup uymadığından da hesaba çekileceği, sonunda ise, Allah’ın ölçülerine uyan işleri için mükafat, uymayanlar için ise ceza alacağı kendisine bildirilmiştir. Bu ilahi mesaj insanlara peygamberler aracılığı ile gelmiştir. Allahu Teala, insanların peygamberlere güvenip inanmaları için onları insanlar arasından seçip daha peygamber olmadan önce de her türlü gayri ahlaki durumlara düşmekten korumuş, manevi bir eğitimle onları insanların en güvenilir, en doğru, hata ve kusurlardan en fazla sakınanı, en akıllıları kılmış ve ilahi emirleri insanlara ulaştırmalarını istemiştir.
Peygamberler aynı zamanda fiziki olarak da sağlıklı insanlar olmuşlardır. Ancak Yakup Aleyhisselam yaşlılık döneminde (oğlu Yusuf’un hasretiyle ağlamaktan) gözlerini kaybetmiştir.

Bu yazımızda peygamberlerin fetanet sıfatından, insanların en akıllıları olmalarından bahsedeceğiz. İnsanları yeryüzündeki diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği akıllı olması olunca, onlara rehberlik edecek olan peygamberlerin de insanların akıl bakımından en üstünü olması gerektiği açıktır.
Nitekim Kur’an-ı Kerim’de birçok ayeti kerimede, düşünmeye, aklı kullanmaya vurgu yapılmıştır. “…Aklınızı kullanmaz mısınız” (Bakara, 76) “….Onların çoğu aklını kullanmayan kimselerdir”. (Maide, 103).
“..Bunda akıl sahipleri için alınacak dersler vardır” (Ra’d:4 ) gibi aklı kullanmayı teşvik eden ayetlerin yanında, aklını kullanmayan kimseler için de “Allah katında canlıların en şerlileri, en aşağı derecede olanları; (hakikate karşı) sağır, (doğruyu söyleme konusunda dilsiz) olup aklını kullanmayan kimselerdir. ( Enfal ; 22 ) şeklinde ayetlerde bulunmaktadır. Ayrıca göklerde ve yerde Allah’ın varlığına ve birliğine, güç ve kuvvetine işaret eden nice delillerin varlığına işaretle, bunların üzerinde düşünüp tefekkür etmemizi isteyen birçok ayeti kerime vardır.
Bu ayetlerden, insanı insan yapan aklını kullanmasının ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Nitekim akıl sağlığı yerinde olmayan kişiler dinimizce yaptıklarından sorumlu değildir.
İyi bir Müslüman olmak için aklını kullanmak gerektiği ile ilgili ayet ve hadisleri görmüş olduk. Bu noktada, akıllı kimse kime denir, akıllı kimdir? sorularına da yine bir hadis-i şerifle cevap arayalım. Bir sahabi Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e “hangi mümin daha akıllıdır” Ya Rasulallah diye sordu. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem de şöyle buyurdu; “ölümü çokça hatırlayıp, ölümünden sonrası için en iyi hazırlığı yapan kimse” (ibni mace zühd 31)
Ahiret hayatımız, ebedi hayatımız için hazırlık yapmak bir mümin, bir müslüman için en akıllıca olan iş olmaktadır. Müslüman, dünyası için ahiretini, ahireti içinde dünyasını ihmal etmemelidir. Hayatını en güzel bir şekilde değerlendirme nedir? Yoksa akıllı olmak, aklını kullanmak, sadece dünyalık işler için kafayı yormak demek değildir. Dünya hayatından sonra ebedi bir ahiret hayatının varlığına inanan kişi için sadece dünyaya yönelik kafa yorması, aklını bu yönde kullanması düşünülemez zaten. Dünyamızı huzur ve afiyet içinde yaşayabilmek, ahiretimizi de kazanabilmek için kendi aklımızı kullanmanın yanında başkalarının aklından da faydalanmalıyız. Bunun için yapacağımız işler, alacağımız kararlarla ilgili olarak, işi bilen ve bize faydası dokunacak kimselerle istişare etmeli onlara danışmalı, tecrübelerinden istifade etmeliyiz.
Bu yazımızda “fetanet” sıfatını işlemekle peygamberlerin ortak özellikleri ile ilgili yazı serimizi tamamlamış olduk.
Rabbimiz Teala bizlere vermiş olduğu aklı en güzel bir şekilde kullanabilmeyi dünya ve ahiretimizi kazanabilme nasip etsin, amin.

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.