DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 16°C
Hafif Yağmurlu
Kastamonu
16°C
Hafif Yağmurlu
Paz 14°C
Pts 19°C
Sal 22°C
Çar 22°C
resim yükle
resim yükle

Cibril Hadisi

Cibril Hadisi
Beypark
01.12.2021
246
A+
A-
Dört büyük melekten birisi olan Cebrail Aleyhisselam Allah’ın kullarına olan mesajlarını peygamberlere getirerek bu şekilde insanlara ulaşmasında görev almış bir melektir. Son olarak Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e Kur’an-ı Kerim’i getirmiş ve insanlığa Allah’tan vahiy getirmesi bu şekilde tamamlanmıştır.
 Peygamberimiz s.a.v.in Kur’an’ın dışındaki din ile ilgili söz fiil ve onayları Kur’an’ın bir açıklaması durumundadır. Biz bu açıklamalarına sünnet diyoruz. Peygamberimiz dinle ilgili söylenmesi gereken her şeyi söylemiş, bizzat kendi uygulamaları ile/sünneti ile dinin nasıl yaşanacağını göstermiştir. Peygamberimizin, dinimizi bize anlatan sohbetleri/konuşmaları genellikle mescidde olmak üzere günlük hayatın içinde her zaman ve her yerde olabiliyordu. Bazen Sahabe-i Kiramın soruları üzerine bu sohbetler gelişir, bu şekilde insanlar bilmediklerini öğrenirlerdi. Ancak bir defasında farklı bir durum gerçekleşmiş ve Cebrail Aleyhisselam bir insan suretinde gelerek Peygamberimize birtakım sorular sormuş ve cevaplarını almıştır. Peygamberimize sormuş olduğu soruları ve aldığı cevapları da orada bulunan herkes dinleyerek öğrenme imkanı bulmuşlardır.
  İslamın temel esas ve konuları ile ilgili bu soru ve cevaplar üzerinde uzun açıklamalar yapıp çok şeyler söylenebilir. Ancak biz bu günkü yazımızda “Cibril Hadisi” diye bilinen Cebrail Aleyhisselam ile Peygamberimiz arasında geçen söz konusu konuşmayı olduğu gibi sizinle paylaşmak ile yetineceğiz.
  Hazreti Ömer radıyallahu anh’ın rivayet ettiği hadis-i Şerif şu şekildedir.
Ömer Bin Hattap radıyallahu anh şöyle demiştir. ” Bir gün Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz ile beraber oturuyorduk. Bir anda yanımıza elbisesi son derece beyaz, saçı ise son derece siyah, bununla beraber üzerinde hiçbir yolculuk alameti görülmeyen, içimizden hiç kimsenin de kendisini tanımadığı bir adam geldi. Gidip Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin yanına oturdu. İki dizini Peygamberimizin iki dizine dayadı. iki elini de Peygamberimizin iki dizinin üzerine (uyluklarının üzerine) koydu ve dedi ki; Ya Muhammed bana İslam nedir haber ver, anlat. Bunun üzerine Resulullah sallallahu ve sellem; İslam, Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in onun elçisi olduğuna şahitlik etmen, namazı dosdoğru kılman, zekatı vermen, Ramazan orucunu tutman, eğer yoluna gücün yeterse gidip Kabe’yi haccetmendir. dedi.
 O adam ; doğru söyledin dedi. Biz adamın, hem sorup hem de verilen cevabı onaylamasına şaşırdık. Sonra şöyle dedi; şu halde bana iman nedir? ondan haber ver. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem; Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe inanmandır. Hayır ve şerri ile beraber kadere inanmandır.
Adam yine doğru söyledin deyip, bana “İhsan” nedir ondan haber ver dedi. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ; “Allah’ı görüyormuşçasına ona ibadet etmendir. Her ne kadar sen O’nu görmüyorsan da O seni görüyor dedi.
Adam, şu halde bana kıyametin ne zaman kopacağını haber ver dedi. Efendimiz sallallahu sellem: Bu konuda kendisine soru sorulan sorandan daha bilgili değildir, dedi. Adam; öyleyse alametleri nelerdir, onları söyle dedi. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem: Cariyenin efendisi’ni doğurduğu zaman. Yalın ayak, başı açık, fakir koyun çobanlarının bina yapımı konusunda birbirleriyle yarıştığını gördüğün zaman kıyametin kopmasını bekle dedi. Sonra adam kalkıp gitti. Ben öylece baka kaldım. Sonra Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bana, soru soran kimdi bildin mi ey Ömer dedi. Ben Allah ve rasulü daha iyi bilir dedim. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem: O Cebrail idi. Size dininizi öğretmek için gelmişti, buyurdu. (Müslim, iman, 1 /Buhari iman 37.)
                   Halil İbrahim Sabırlı
                   İlçe Müftüsü
REKLAM-VEREB-L-RS-N
I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.