DOLAR 18,5806
EURO 18,4922
ALTIN 1.024,28
BIST 3.474,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 15°C
Çok Bulutlu
Kastamonu
15°C
Çok Bulutlu
Per 17°C
Cum 14°C
Cts 15°C
Paz 18°C
resim yükle
resim yükle

Coşkun bir Allah Dostu Hz. Mevlana

Coşkun bir Allah Dostu Hz. Mevlana
Beypark
22.12.2021
801
A+
A-

Hz. Mevlana 13. yüzyılda Konya’da yaşamış ilahiyatçı, mutasavvıf büyük bir Türk İslam düşünürüdür. Yaşadığı dönem Anadolu ve bütün İslam coğrafyasının Moğol İstilasına uğradığı bir dönemdir. Bütün bir halk sıkıntılar içinde, devlet yöneticileri ise Moğollar karşısında çaresiz bir durumdadır. Hz. Mevlana bu zor şartlar altında devlet yöneticilerinin ve halkın ümitsiz olmamalarını sabır ve kararlılık göstermelerini telkin etmiş, yaptığı konuşmalarının, özellikle Mesnevi diye bilinen coşkun beyitlerinin halk üzerinde olumlu yönde büyük etkileri olmuştur. Hatta öyle ki Moğollardan bir çoklarının da zaman içinde Müslümanlaşmasını sağlamıştır. Onun, “Mesnevi” adını taşıyan eseri bugün dahi bütün dünyada en çok okunan eserler arasındadır. Dünyanın her yerinden insanlar Hz Mevlananın Mesnevisini okuyup İslam’la tanışmakta, Onun sevgi ve hoşgörüye dayalı mesajı asırlar öncesinden günümüzü de aydınlatmaya devam etmektedir.
Mevlana, çevresinde toplanan talebelerine dini ilimleri öğretip halka da vaaz ve irşatda bulunuyordu. Bir gün çevresinde talebeleri ile giderken İran’ın Tebriz bölgesinden gelen Şemsi Tebrizi ile karşılaşmış ve bu karşılaşma hayatının dönüm noktası olmuştur. Onunla yapmış olduğu sohbetler sonucunda ilahi aşkla dolup taşmış, coşkun duygularını mesnevisinde ve diğer eserlerinde dile getirmiştir. Mevlana eserlerinde Allah ve peygamber sevgisinden/aşkından bahsetmiş, başta Peygamber Efendimize sallallahu aleyhi ve sellem ve diğer bütün peygamberlere eserlerinde sıkça yer vermiş, kendine has üslubu ile onların örnek hayatlarından kesitleri canlı birer tablo halinde bize sunmuştur. Mevlana’nın hikmet dolu eserlerinden doğru bir şekilde istifade edenler olduğu gibi maalesef günümüzde Onu hümanist/insancıl biri olarak görüp. İslam’la başka dinler arasında fark görmeyen bir kimse gibi tanıtmak isteyen kesimler bulunmaktadır. Söz konusu kesimler ve kimseler İslam’ın Emir ve yasaklarına uyumadan da Mevlana’nın yolundan gidilebileceği gibi yanlış bir düşünceye sahip bulunmaktadırlar. Halbuki Mevlana daha hayattayken asırlar sonra yol ve düşüncesinin çarpıtılarak anlaşılmak ve anlatılmak isteneceğini görmüşcesine şöyle demiştir. “Canım tenimde olduğu sürece Kur’an’ın kölesiyim. Ben seçilmiş Muhammed’in yolunun tozuyum, toprağıyım. Bunun dışında kim benden bir söz nakledecek olursa, ben o kişiden de söylediği sözden de uzağım şikayetçiyim.”
Mevlana’nın ve bağlıları’nın günümüze kadar yapageldikleri “Sema” mevlevilerin özel kıyafetleri ile ellerini açarak etraflarında dönmek şeklinde yaptıkları bir ritüeldir. Sema bu gün bazı kesimlerce folklorik/kültürel bir dans gibi görülmekte, kadınlar tarafından dahi yapılır olmaktadır. Halbuki sema, bütün bir evrendeki gök cisimlerinin kendi etraflarında dönerek Allah’ı zikretmeleri gibi, mevlevilerin de Allah’ı zikrederken gök cisimleri gibi dönerek kozmik zikre katılımlarını ifade eder. O bir dans değildir. Mevlevi dergahlarında sema yapabilmek için belli bir eğitimden geçmek ve manevi bir olgunluğa ulaşmış olmak şartı aranmıştır.
Bu hafta bu kadarla yetinmiş olalım ve bir sonraki yazımızda inşallah Hz. Mevlana’nın 7 öğüdünden bahsedelim.

GU-NCELLENEN-Reklam

Halil İbrahim Sabırlı
İlçe Müftüsü

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.