Site Rengi

DOLAR 7,9014
EURO 9,4142
ALTIN 461,04
BIST 1.333
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 9°C
Sisli
Kastamonu
9°C
Sisli
Cum 12°C
Cts 13°C
Paz 14°C
Pts 13°C
dOBI7b
dOBI7b

Covid-19 Salgını ve İç Muhasebemiz

Covid-19 Salgını ve İç Muhasebemiz
Beypark
25.03.2020
391
A+
A-

Allah’ü Teâlâ bir ayeti kerimesinde “And olsun biz sizi biraz korku ve açlıkla, mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Ey Rasülüm, sen sabredenleri müjdele.” ( Bakara suresi, 154. ayet) buyurmaktadır. Ebedi olan ahiret hayatımızın nasıl olacağını belirleyecek olan, dünyada sahip olduğumuz inanç ve yaşantı şeklimizdir. Bu bakımdan Allah’tan gelen her bir musibet – ki bizim inancımız hayır ve şerrin hepsinin Allah’tan olduğu şeklindedir- bizim için bir imtihan vesilesidir. Kullar olarak bizler iyiliklerle olduğu kadar kötülüklerle de sınanmaktayız. Sayamayacağımız kadar çok olan Allah’ın nimetlerine şükredip etmediğimiz, başımıza gelen sıkıntılar karşısında isyan edip etmediğimiz ya da sabır gösterip göstermediğimiz, gençliğimiz, yaşlılığımız, bizi sevindiren şeyler, üzen şeyler, ayeti kerimede ifade edildiği üzere başımıza gelmesinden korktuğumuz sıkıntılar, açlık, ekonomik daralmalar, can kayıpları, ürünlerin yetişmemesi ya da üretimin sıkıntıya girmesi veya durması hepsi bizim için birer imtihan vesilesidir.
Bu gün ülkemizi ve dünyayı tehdit eden Corona virüs salgını ile karşı karşıyayız. Bu salgını da bu şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Dinimizin korunmasını istediği can ve sağlığımız için alınan tedbirlere uymak ve bu duruma sabretmekte dini bir görevdir. Bu salgına karşı devletimizin aldığı, ilgili kurum ve kişilerin uyguladığı tedbirlere uymanın yanında böyle bir musibete düçar olmamıza sebep olan günahlarımıza, hata ve kusurlarımıza da tevbe ve istiğfar etmeliyiz.
İyi ya da kötü başımıza gelen her şeyin geçmişte yaptıklarımızla bir alakası vardır. Camilerimizin ve 1400 yıldır kesintisiz bir şekilde tavaf edilen ve namaz kılınan Kabemizin kapanmasına sebep olan günahımız ne olabilir? Haram helal anlayışının kalmayıp kul hakkının rahatça yeniyor olması mıdır? Haya duygusunun iyice zayıflayıp zina, fuhuş gibi ahlaksızlıkların yaygınlaşmış olması mıdır? Sılai rahmin / akraba ilişkilerinin zayıflaması mıdır? Allah’ın, alana da, verene de savaş açtığını söylediği faizin bir sakınca görülmeden alınıp verilmesi mi? Dünyanın dört bir yanında çoğunluğunu müslümanların oluşturduğu mazlum ve mağdurların açlıktan ve uğradıkları tecavüzlerden, yurtlarından sürülmelerinden dolayı arşa çıkan feryatları mı? Şekilde kalıp içini dolduramadığımız, bizi kötülüklerden alıkoyamayan namazlarımız mı? İhmal ettiğimiz Allah’ın hangi emirleri tutmadığımız oruçlar ya da vermediğimiz zekatlar ya da yapmaktan çekinmediğimiz hangi yasaklar? Ya da saydığımız ve sayamadığımız bütün hata ve günahlarımız mı? Nedir bizi camilerimize gitmekten bizi bundan mahrum eden asıl günahımız. Belki de hepsi..
Bu gün bu salgın hastalığa karşı alınan Hıfzıssıhha tedbirlerine uymanın yanında bütün bunların da kendi iç dünyamızda muhasebesini yapma günüdür. Fert ve toplum olarak Rabbimiz olan Allah’a karşı kendimize bir çeki düzen verme günüdür. İnşallah bir gün bu sıkıntılar aşılacaktır. Burada önemli olan sağlığımız için maddi tedbirleri almış olmanın yanında manevi açıdan da kazançlı bir şekilde çıkabilmektedir. Hz. Ali r.a. a sordular, ” Başımıza gelen sıkıntılar bir imtihan mı yoksa ceza mı? Hz. Ali cevap verdi; eğer bizi Allah’a yaklaştırıyorsa imtihandır. Yoksa cezadır. Tevbe ve istiğfar, günahlarımızın bağışlanmasına, dünyada bela ve musibetlerin kalkmasına, ahirette de azabın kalkmasına vesile olur. Rabbimiz Teala Neml suresi. 46. ayeti kerimesindeşöyle buyurur; ” Eğer Allah tan bağışlanma dilerseniz umulur ki Allah’ın rahmet ve merhametine nail olursunuz.” Enfal suresi. 33. ayeti kerimesinde ise ” Onlar Allah’a tevbe ve istiğfar edip Allah’tan bağışlanma diledikleri sürece Allah onlara azab etmeyecektir. ” buyurmaktadır.
DUAMIZ: İlahi Ya Rabbi bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz ve işlemekte olduğumuz hata, kusur ve günahlarımızı terk etmeyi bize nasip eyle. Günahlarımızı bağışla. Bu salgın hastalıkla mücadelede uymamız gereken kurallara uymayı, millet, ümmet ve insanlık olarak en az zararla atlatabilmeyi bize nasip eyle. Bizlere, sürekli evlerinde, ya da hastanelerde kalan/ yatan yaşlıların, hastaların aç ve açıkta kalan insanların, dünyanın dört bir yanındaki mazlum ve mağdurların halini anlayabilmeyi, sahip olduğumuz nimetlerin kıymetini bilip o insanlara da rızan için yardımcı olabilmeyi nasip eyle.
Yurdumuzu, yuvamızı devletimizi, milletimizi ve bütün ümmeti Muhammedi her türlü kazalardan, belalardan, hastalıklardan, sıkıntılardan, düşman işgalinden, savaşlardan sen koru ve kurtar Ya Rabbi. Dünya ve ahiretimizi mamur eyle. Anne ve babamıza, üzerimizde hakkı olan büyüklerimize, şehitlerimize, bütün geçmişlerimize sen rahmet eyle Yarabbi. Amin

Yuva-ileti-im-reklam
AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.