DOLAR 8,7155
EURO 10,4028
ALTIN 498,04
BIST 1.414
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 22°C
Gök Gürültülü
Kastamonu
22°C
Gök Gürültülü
Cum 25°C
Cts 27°C
Paz 28°C
Pts 28°C
dOBI7b
dOBI7b

Cumhuriyetimizin 97. yılı coşkuyla kutlandı

Cumhuriyetimizin 97. yılı coşkuyla kutlandı
Beypark
29.10.2020
923
A+
A-

Cumhuriyetimizin 97. Yılı bugün ülke genelinde olduğu gibi Tosya’da da düzenlenen program doğrultusunda coşkuyla kutlandı.
Pandemi nedeniyle öğrencilerin belirli sayıda katıldığı Cumhuriyet Bayramı programı dün Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelen sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlamıştı.
Bugün de Cumhuriyet Alanı’nda 10:30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması işle başlayan program Kaymakam Deniz Pişkin ve Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil tarafından öğrencilerin, protokolün ve halkın bayramlarını kutlaması ile devam etti.
Daha sonra Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi Ortaokulu öğrencisi Sümeyye Verilmiş tarafından ‘Cumhuriyet’ isimli şiir okundu. Şiirin okunması sonrası Kaymakam Deniz Pişkin, günün mana ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmasında şöyle dedi;
“Saygıdeğer Tosyalılar, Bugün geçmişimizden aldığımız güçle ezelden ebede büyük umutlar ve yeni adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’nin karakterine ve geleneklerine en uygun idare olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı dirilişimizin sembolü cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu anlamlı günde öncelikle binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca her dem yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza atmış olan başta cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor aziz milletimin Tosyalı hemşerilerimin yarınımız umudumuz sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını içtenlikle kutluyor, sizleri en kalbi duygularla sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Değerli Tosyalılar; bilindiği üzere cumhuriyetimiz 29 Ekim 1923 tarihinde yani bundan 97 yıl önce bugün “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir, Türkiye devletinin hükümet şekli cumhuriyettir” ifadeleriyle ilan edilmiştir. O günden bugüne cumhuriyetimiz aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan erdemli, faziletli insanlar yetiştiren yeni ve sağlam esaslarıyla Türk Milleti’ni istikbal yolunda hızla ilerleten halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan birlik ve beraberlikten bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri almak kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olmuştur. İnanıyorum ki; aziz milletimizin her bir ferdi milletimizin küllerinden yeniden doğduğu bu özel günü büyük bir coşkuyla idrak etmekte en samimi duygularla kutlamaktadır.
Değerli Tosyalı kardeşlerim; tarih açık bir şekilde göstermiştir ki büyük Türk Milleti’nin bekasının ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasının yegane biçimi cumhuriyettir. Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla koruduğumuz cumhuriyet sayesindedir ki; bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz. Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiştir. Türk insanı cumhuriyet sayesinde devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun bilincindedir. Demokratik, laik ve sosyal cumhuriyet ve onun kazanımları ırk, dil, din, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır. Elbetteki ulaşmamız gereken daha nice hedef yapmamız gereken daha nice büyük işler vardır, sahip olduğumuz misyon ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve stratejik önemi karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkarmıştır, çıkarmaya da devam edecektir. Her ağacın kurdunun özünde olduğunu iyi bilenler bizi bize düşürmek için elinden geleni ardına koymamaktadır, lakin attığı adımlardan ve mücadelesinden geri durmak bu asil milletin bir vasfı değildir. Kirli oyunları boşa çıkaran feraset ve cesarete sahip bu millet birlik ve beraberlik ruhu içerisinde düşmanın hain girişimlerini daima bertaraf etmiştir, nitekim son olarak birçok dış düşmanın desteğiyle 15 Temmuz gecesi Fethullahçı terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe ve ülkeyi bölme girişimi asil milletimizin devletine ve iradesine sahip çıkma kararlılığı sonucu geri püskürtülmüş ve bütün dünyaya çok önemli bir mesaj verilmiştir. Bu hain girişime demokrasi havari sıfatının şaşırtıcı düzeyde sessiz kalmasının ve ülkemizin üst üste demokratik ekonomik ve sosyal hayata ilişkin saldırılara maruz kalmasının ardında Türkiye’nin dünya beşten büyüktür diyerek kurtlar sofrasına müdahale etmesine ve bu sofrada hem İslam coğrafyasının hem de dünya mazlumlarının temsilciliğine soyunması adıyla sonsuz öfke yatmaktadır.
Kıymetli Tosyalılar; yaşadığımız bu kritik coğrafyada ki mevcut tüm olumsuzluklara rağmen ortak tarih ortak kader ve amaç birliği ile vatandaşlık kimliği ilkelerine dayanan temeller üzerinde yükselen cumhuriyetimiz sayesinde bu topraklar üzerinde yaşayanlar tasada ve kıvançta bir ve bütün olmada ocağını ve aşını paylaşmada ne kadar kardeş olduğunu ortaya koymuştur. Dahası büyük bir millet ve devlet olmanın gereği ecdadı gibi milyonları aşan vatansız insanlara kucağını açmış, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara sahip çıkmış, zalimin karşısında olmuş, yakın gölgesine ve ötesine barış adalet ve refah yaymaya çalışmıştır. Bugün geldiğimiz noktadan daha aydınlık yarınlara ancak cumhuriyetle varabileceğinin bilincinde olan büyük Türk Milleti Cumhuriyet rejimiyle kıvançlıdır. Demokratik, laik, çağdaş, sosyal, hukuk devleti olan cumhuriyetimizin bizleri ulaştırdığı nokta hepimize heyecan ve ümit vermekte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte, milletçe daha iri ve diri olma azmimizi yenilemektedir. Her yerde ve her ferdimizle milletçe devletimizin bekası, milletimizin refahı için çalışmaya dünyanın gelişmiş ülkeleriyle her alanda yarışmaya ve evrensel insanlık değerlerini savunulmasına öncülük etmeye, mazlumların yanında zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya her zamankinden daha fazla azimli ve kararlıyız, bunun için gerekli olan güce yeterli akla birikime ve tecrübeye sahibiz. Bu inançla büyük kahraman asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürümeye milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz onu, kahraman ecdadımızı, aziz şehit ve gazilerimizi milletimizin kalbinde ve gönlünde ebediyete kadar yaşatacak ve asla unutmayacağız. Biliyoruz ki ay yıldızlı bayrağımızın altında vakit tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vaktidir. Vakit akıl ve gönül birliği vaktidir, vakit ecdattan teslim alınan mirası geleceğimizin teminatı gençlere en iyi şekilde teslim edebilmek için gayret gösterme vaktidir.
Sevgili Tosyalılar, kıymetli öğrenciler; cumhuriyet bir milletin milli mücadeleyle yeniden varoluş öyküsüdür bir milletin onur ve namus mücadelesidir. Cumhuriyet bayrağımızın al rengi, hilali, ayı ve istiklal marşıdır. Çanakkale’de şahlanan 19 Mayıs’ta Bandırma vapurunda hayat bulan 23 Nisan’da cihan-ı aleme haykıran 30 Ağustos’ta parlayan ve nihayet 29 Ekim’de taçlanan bir kahramanlık destanıdır. Tüm dünyaya ve tarihe verilen en büyük insanlık dersidir; acının, göz yaşının, azmin, fedakarlığın, gururun hikayesidir. Ezilen işgal altında bulunan tüm uluslara örnek teşkil eden soylu bir mücadele öyküsüdür. Tebaa-i millet olma, birey olma, muhtaç olma yolunda atılan en büyük devrimin hikayesidir ve cumhuriyet hür olmak, eşit olmak, çağdaş olmak demektir aziz milletimize ve onun insanlık onuruna sunulmuş en büyük armağandır. Cumhuriyet bundan 15-16 yıl önce görev yaptığım bir ilçede bir köy ortaokulunda başını okşadığım ve kitap hediye ettiğim bir öğrencinin ‘kaymakam bey beni tanıdınız mı?’ diyerek yıllar sonra karşıma doktor olarak çıkmasıdır. Cumhuriyet Anadolu’nun küçük bir kasabasında dünyaya gelen sekiz yaşında ayakkabı boyacılığı yaparak başladığı hayat mücadelesine daha sonra karpuz satarak, inşaatlarda çalışarak, araba yıkayarak devam eden bir çocuğun kırk yaşına geldiğinde Tosya Kaymakamı olarak size bu konuşmayı yapabiliyor olmasıdır. Değerli Tosyalı kardeşlerim; bu duygu ve düşüncelerle ilçemiz yurttaşları olarak cumhuriyet ışığını ve bayrağını taşımakta göstermiş olduğunuz kararlılıktan ötürü hepinize şükranlarımı sunuyor sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”dedi.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Kaymakam Pişkin’in konuşmasını Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi Ortaokulu öğrencisi Zeynep Sabuncu’nun okuduğu ‘Sakarya’ şiiri izledi. Müzik öğretmenlerinin sunduğu ve kahramanlık türkülerinden derlenen müzik dinletisine müteakip yapılan resmi geçit töreni ile Cumhuriyet Bayramı programı son buldu.
Akşam da Doğramacı Otel önünden başlayıp Siteler Köprüsünü takiben Cumhuriyet Alanında son bulacak Cumhuriyet Konvoyu ile 97. Yıl kutlamaları sona erecek.

>>Gülay ACAR

I0SuO.gif
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.