DOLAR 8,5099
EURO 10,3143
ALTIN 509,04
BIST 1.431
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 23°C
Gök Gürültülü
Kastamonu
23°C
Gök Gürültülü
Per 22°C
Cum 25°C
Cts 27°C
Paz 28°C
dOBI7b
dOBI7b

Devrez, umutları da kuruttu!

Devrez, umutları da kuruttu!
Beypark
31.05.2021
872
A+
A-


Çeltik üreticisi, bir taraftan pandeminin getirdiği olumsuzlukların yanı sıra bir taraftan da geçtiğimiz yaz olduğu gibi bu yaz da yine kuraklık ile ayakta durma savaşı veriyor.
Sarımsak gibi yetiştirilmesi, ekimi ve hasadı en zahmetli tahıl ürünlerinden olan dünyaca ünlü coğrafi İşaretli Tosya pirincinin geleceğinin belirsizliği ekim alanları her geçen gün azalan üreticiyi kara kara düşündürüyor.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Tosya Ziraat Odası Başkanlığı’nın Devrez Çayı’nın susuz kalması nedeniyle Ziraat Odası’nın ve çeltik üreticilerinin sorunlarını dinlemek ve Devrez Vadisi ile ekim yapılan köylerde incelemelerde bulunmak üzere Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti temsilcileri dün ilçemize geldi.
Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, Başkan Yardımcısı Mustafa Balcı, Genel Sekreter Sabahattin Büyükoral, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Muhziroğlu ve tv366 İmtiyaz Sahibi İrfan Salcı dün ilçemize gelerek Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı ve Haber 37 – tv37 İmtiyaz Sahibi Hüsnü Acar’ı gazetede ziyaret ederek gerçekleştirilecek program üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu.

KAYMAKAM PİŞKİN’E ZİYARET
Programa, KGC temsilcilerinin yanı sıra Haber37’den Hüsnü Acar, Gülay Acar ve Eren Güney, Tosya Açıksöz Gazetesi’nden Ahmet Çataloğlu ile birlikte Kaymakam Deniz Pişkin’e makamlarında nezaket ziyareti ile başlanıldı.
Ziyaretten fevkalade mutlu olan Kaymakam Pişkin, KGC temsilcilerini Tosya’da ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi. Pandemi süreci ve Tosya sorunlarının kısaca değinildiği sohbet sonrası KGC Başkanı ve konuk gazeteciler konukseverliklerinden dolayı Kaymakam Deniz Pişkin’e teşekkür ettiler. Ziyaret, toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

DEVREZ ÇAYINDA İNCELEME
Tosya Ziraat Odası Başkanı ve A. Dikmen Köyü Muhtarı Kadri Eken, Muhtarlar Derneği Başkanı ve Ziraat Odası Başkan Vekili İhsan Koçgözlü, Çaykapı Köyü Muhtarı Sait Mergen, Sapaca Köyü Muhtarı Ali Türkmen A. Dikmen Köprüsü’nde karşıladığı gazeteci konukları kuruyan Devrez Çayı’nda bilgilendirdi. Devrez Çayı’ndan yararlanarak çeltik ekimi yapılan yaklaşık 14 köydeki üreticiler adına yaşanılan sorunlar anlatıldı ve çözüm önerileri getirildi.
287 bin 072 dekarlık toplam tarım arazisinin 60 bin 285 dekarı sulu tarım alanlarından oluşan Tosya’da, artan maliyetler, tohum, ilaç ve gübre ile akaryakıt fiyatlarındaki artış ve en önemlisi de çeltik için olmazsa olmaz olan sulama suyunun yetersizliği nedeniyle günümüzde çeltik üretimi yapılan alanın 12 bin dekara düştüğünü ifade eden Ziraat Odası Başkanı Kadri Eken, bu yıl ise başta Ortalıca köyü olmak üzere diğer köylerde çeltik ekimi yapılmayan binlerce dönüm alanın olduğunu, çeltiğin geleceğinden de endişe duyduğunu söyledi.

KURUYAN ÇAY ÜZERİNDE SÖYLEŞİ
A.Dikmen köyünden Çaykapı Köyü’ne geçen ve dere yatağına inen KGC üyeleri, kurumuş, tek damla su kalmamış dere üzerinde Ziraat Odası Başkanı, Çaykapı Köyü Muhtarı ile söyleşiler yaptı, sorunlar dinlendi.
Burada konuşan Tosya Ziraat Odası Başkanı Kadri Eken, yıllardır kuraklık olduğunu ancak bunu bugüne kadar geçiştirebildiklerini ancak bu dönem çok zor olduğunu söyledi. Üreticilerin bir kısmının tarlasını ekemediğini bir kısmının da kurutmaya terk ettiğini belirten Başkan Eken; “Tosya genelinde 200 ton çeltik tohumu ekildi. Ancak bu yıl 10 bin ton rekolte bekliyorken susuzluk nedeniyle rekoltenin 2 bin tonlara düşeceğini söyleyebilirim. Yani Tosyalı çeltik üreticiler olarak işimiz önce Allah’a sonra devlete kaldı. Allahımız rahmetini bol verirse çeltiğimizi kurtarabiliriz ya da devletimiz sulama suyu konusunda köklü çözüm bulur, ama 60 yaşındayım ve 40 yılım tarım ve çeltik ile geçti. Bu süre içerisinde devletin çeltik üreticisinin su konusunu çözemedi, dahası çözmedi. Bir baraj yapılacak 40 yıl geçti hala yapılacak, bugün başlansa 10 yıl daha geçer. Yapılması gereken Devrez Vadisinin ıslahının yapılıp su kaybının önlenmesi arazi yapısını değiştirilerek toplulaştırma yapılması, kendi kaynaklarımızda yapılacak basit göletlerle bu su sorunumuzun giderileceğini düşünüyoruz. Büyük bir yatırım istemiyoruz. Mayıs ile 15 Eylül arasında bize sulama suyu lazım, diğer yılın 8,5 ayı bize su lazım değil. Ama lazım olmayan ve 9 yıl boşa akan suyun birkaç noktada bent, gölet gibi sistemlerle tutulup bize lazım olan aylarda bırakılsa, dünyaca ünlü Tosya pirincinin rekoltesini biz ikiye de üçe de katlarız ama üreticiyi susuzluk yıldırdı. Başbakanlık sistemi döneminde Sayın Erdoğan Çankırı’ya geldi gittik ve müjde verildi, Kızlaryolu Barajı yapılıyor, Devrez Vadisi boyunca Tosya ve Çorum sınırlarındaki ekili alanları sulayacak denildi. 5 yıl sonra tekrar Çankırı’ya gittik, barajdan eser yok. Yine Çankırı’nın Orta İlçesi’nde bir baraj daha var. İçme ve sulama suyu amaçlı kullanılıyor. Valilik, Kaymakamlık ve Oda olarak defalarca başvuruda bulunduk suya ihtiyacımız olduğuna dair, ancak alınan cevap bölgenin de içme ve sulama suyuna ihtiyacı olduğundan kapakları açma imkanımız yok cevabı veriliyor” derken Çaykapı Köyü Muhtarı ve Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Sait Mergen de şöyle konuştu;
“Biz Çaykapı köyünde 220 dönem alana tohum ektik, sulayamadık duruyor. Gelecek sene ekmeyeceğim. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne defalarca yazılı ve sözlü başvurularımız oldu ama kimse kulak asmadı. Bu da şu anlama geliyor; bu susuzluk devam ederse gelecek yıldan itibaren dünyaca ünlü Coğrafi İşaret Belgesi ile de tescillenen Tosya pirinci artık tarih olacak. Çok yazık..” dedi.
Gazeteciler daha sonra Ortalıca Köyü’ne giderek hem yol boyunca ekim yapılan ve yapılamayan tarlaları takip ederek S.S. Ortalıca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ait Çeltik Fabrikası’nı ziyaret ederek Kooperatifi Başkanı Şevket Yerli’den çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

ERDOĞAN DUYSA 1 YILDA HALLEDER
Başkan Yerli; “25 yıldır Kooperatif Başkanı olarak görev yapıyorum ve emekli öğretmenim. Kuraklık nedeniyle 10 bine yakın çeltik işlerken bu yıl 2 bin tona kadar düşer sanıyorum. Henüz ekim zamanımız var. İnşallah yeterli yağışı alır ve ekilemeyen yerleri ekersek bu tonajı artırabiliriz. Kuraklık yıllardır devam ediyor. Ben 70 yaşıma yaklaştım, 15 yıldır da çeltik ile uğraşıyorum, çiftçilik yapıyorum. Yıllarca Kızılırmak ve Yeşilırmak vadilerinde çeltik ekimi yaptık, yüzde 60’ını oraya bırakıp yüzde 40’ı ile geçimimizi sağlıyorduk. Yıllardır bölgemizde yaşanan sulama suyu sıkıntısı nedeniyle köylerimizde kimse kalmadı. Metropol kentlere göçtüler. Biz yıllardır sesimizi Kastamonu’ya kadar duyuruyoruz ama oradan ileri gitmiyor. Bu çektiğimizi Sayın Cumhurbaşkanımız duysa, değil yıllar 1 yılda tamamlatır. Devletimiz güçlü.

SU AKIYOR, ÜRETİCİ BAKIYOR
45 kilometrelik Devrez Vadisini kullanan 20 köy kuraklıktan etkileniyor. Bunun Tosya dolayısıyla ülke ekonomisine zararı en az 200 trilyon. 30 bin dönüm araziden 30 bin ton çeltik çıkar, bunu da çeltik fiyatıyla çarptığımızda rakam ortaya çıkıyor. Biz devletimizden şunu bekliyoruz. Devrez’den 9 ay su akıyor. Bu akıntıdan ne insan ne de traktör geçebilir. Ekim yapacağımız sürede kuraklık yaşanıyor, su bulunmuyor yani su akıyor biz bakıyoruz. 200 kilometre öteye yapılacak barajdan gelecek su bizi ne kadar sulayacak?. 30 yıldan fazla Kızlaryolu Barajı hikayesini dinledik. Burada uygun yerler var. Biz baraj istemiyoruz, suyumuzu 3 ay tutabilecek 7-8 metre yüksekliğinde küçük gölet istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizde ilk çeltik fabrikasını 1926 yılında Tosya’ya yapmış. Ama ne olmuş, ne devlet, ne millet, ne hükümet, ne siyasetçi, ne bürokrat ilgilenmeyince kapanmış gitmiş. Bize kimse bakmıyor, dün de bugün de bizi dinleyen yok” diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ; KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Tosya’da bulunan çeltik tarlalarının susuz kalması ve üreticinin mağduriyetini dinlemek ve sorunu yerinde görmek amacıyla Tosya’ya gelen Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz da izlenimleri sonrası bir değerlendirmede bulundu.
Konuyu Kastamonu’dan takip ettiklerini ancak gördükleri manzara karşısında konunun bu kadar büyük ve vahim boyutta olmasına da şaşırdıklarını belirterek, ekilemeyen 30 bin dönüm alandan bahsediliyor ve bu büyük bir rakam. Bu ekilemeyen alan, ekilip de susuzluktan etkilenecek alanı da buna eklersek hem yurt hem de ilçe ekonomisi için vahim bir olay. Keza üreticilerin mağduriyeti de en az bu kadar önemli. Konuyu Valilik, yerel ve ulusal basın aracılığıyla Cumhurbaşkanlığı, ilgili Bakanlıklar ve siyasi partilerin genel merkezlerine ulaştıracaklarını ve konunun da takipçileri olacaklarını söyledi.

>>GÜLAY ACAR

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.