DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 14°C
Yağmurlu
Kastamonu
14°C
Yağmurlu
Pts 16°C
Sal 21°C
Çar 23°C
Per 22°C
resim yükle
resim yükle

DOĞAL AFETLER

DOĞAL AFETLER
Beypark
18.08.2021
800
A+
A-

Rabbimiz Teala bir ayeti kerimesinde şöyle buyurur:. “Göğü o yükseltti, denge ve ölçüyü de O koydu ki siz de dengeden sapmayazınız” ( Rahman suresi , 7- 8) Rabbimiz Teala bütün bir kainatı/evreni ve dünyamızı akıllara durgunluk verecek mükemmellikte bir denge üzerine kurmuştur. Başlı başına bu mükemmellik Allah’ın varlığını ve birliğini haykıran bir delildir. Ancak, insanın bilinçsizce yaptığı müdahale ile bu düzen zarar görmektedir. Sözgelimi denizler kirlenmekte, karada doğal hayat zarar görmekte, bu durumdan karada ve denizdeki bütün canlılarla beraber insan da büyük ölçüde etkilenmektedir. Yani insanın hırsla bilinçsiz bir şekilde tabiata müdahalesinin zararı yine insana dönmektedir. Son zamanlarda yaşadığımız orman yangınları ve sel felaketlerinde olduğu gibi.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Ormanlık alanlarda dikkatsizce ateş yakılması büyük çaplı orman yangınlarına, arazinin yapısına ve konumuna uygun olmayan yapılaşmalar da sel felaketlerine sebep olmaktadır. Bunun yanında insanın müdahalesinin söz konusu olmadığı tabii felaketler de vardır. Deprem, tsunami, fırtınalar ve volkanik patlamalar gibi. Bütün bu felaketlere karşı insanoğlunun alabileceği bir takım tedbirler bulunmaktadır. Söz gelimi depreme karşı jeoloji biliminin verilerine göre yerleşim yerleri kurup ona göre, arazi yapısı olarak selden zarar görmeyecek yerlere ve sağlam binalar yapmak. Aktif olması muhtemel volkanik dağların çevresinde yerleşim yeri kurmamak v.b. doğal afetlerin her birisine karşı imkanlar ölçüsünde tedbirler almak. Bütün bunlar maddi anlamda alınabilecek ve alınması gereken tedbirlerdir. Rabbimiz Teala; ” Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın” ( Bakara, 195) buyurarak, bu çeşit önlemleri almamızı bizden istemektedir. Bu tedbirler işin bir yönüdür. Diğer bir yönü de bu tür olayların aynı zamanda insanların hata ve sapmalarından vazgeçmeleri için ilahi bir ikaz olarak gerçekleşmiş olması ve bunlardan ders alarak, ibret alarak kendimize çeki/düzen vermemiz gerektiğidir.
Dünyada yaşadığımız iyi kötü her hal ve durum bizim için bir imtihan vesilesidir. Allah’ın bize verdiği nimetlere şükredip etmememiz, başımıza gelen sıkıntılara, bela ve musibetlere sabredip, etmememiz, bunların hepsi ile denenmekteyiz. Bunlara karşı takındığımız tavrımıza göre Allah katında karşılık görürüz.
Rabbimiz Teala şöyle buyurur; Andolsun sizi biraz korku ve açlıkla, mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayıp deneyeceğiz. ( Ey Habibim Sen) sabredenleri müjdele” ( Bakara, 155)
Memleketimizde ve dünyada özellikle son zamanlarda sıklıkla ve geniş çaplı bir şekilde meydana gelen doğal afetlerden öncelikli olarak ibret alıp ders çıkarmalıyız. Maddi anlamda, teknik anlamda alınması gereken tedbirleri almanın yanında manevi anlamda da ne gibi hata ve kusurlarımızın olduğuna bakmalı, hayatımızı Allah’ın ölçülerine göre yaşama konusundaki eksiklerimizi gidermeliyiz. Allah’a ve ahiret gününe inanmış olmanın gereklerine göre yaşamalıyız. Günahlarımız için tevbe ve istiğfar etmeli, kendimizi muhasebeye çekip, bir düzene sokmalıyız.
Rabbimiz Teala şöyle buyurur:(Ey Habibim Sen) onların arasında olduğun sürece Allah onlara azab edecek değildir. Yine aynı şekilde onlar tevbe ve istiğfar ile Allah’tan bağışlanma dileyip dururken de Allah onlara azabı edecek değildir. (Enfal, 33)
Doğal afetlere maruz kalan kardeşlerimize yardımcı olmak, onların yaralarını sarmaya çalışmak bizim için bir rahmet vesilesidir. Benzer felaketlere Bizim de maruz kalmamıza engel olur Allah’ın izni ile. Rabb’imiz bizleri yaşadıklarından ve gördüklerinden ibret alan, hem dünya hem de ahiret için alınması gereken tedbirleri alan kullarından eylesin. amin.
Halil İbrahim Sabırlı
İlçe Müftüsü

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.