Site Rengi

DOLAR 7,8200
EURO 9,5022
ALTIN 461,57
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 13°C
Az Bulutlu
Kastamonu
13°C
Az Bulutlu
Cts 11°C
Paz 8°C
Pts 8°C
Sal 9°C
dOBI7b
dOBI7b

Dünya (Telef Olmayan Tarla)

Dünya (Telef Olmayan Tarla)
Beypark
01.01.2020
517
A+
A-

Kıymetli okur kardeşim; Dünya boş bir amaç uğruna yaratılmamıştır. İnsanlar yesin içsin gezsin ölsün. Böyle bir hayat tarzı, yaşam modeli yoktur. Kerim kitabımız Kuran-ı Kerimde Rabbimiz: Biz gök ile yeri ve aralarındaki şeyleri, boş bir eğlence için yaratmadık. (Enbiya17) buyurmakta.

Yuva-ileti-im-reklam

Biz neden dünyadayız? Rabbimiz ‘O, hanginizin daha güzel iş yapacağınızı denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstündür, bağışlayandır. Biz yeryüzündeki şeyleri kendisine süs olsun diye yarattık ki, insanların hangisinin daha güzel amel edeceğini deneyelim’ buyuruyor ayetlerde.

Öyleyse bizler dünyada kalıcı değiliz. İlk insan H.z. Adem (a.s.)de ayrıldı. Son peygamber H.z. Muhammed (s.a.s.)de ayrıldı bu dünyadan. Zira ‘Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz’ buyuruyor Yüce Rabbimiz Kuranda. Nasreddin Hoca’ya sormuşlar: “Kıyamet ne zaman kopacak ?” Karım ölürse küçük kıyamet, ben ölürsem büyük kıyamet kopacak,”demiş.   Çekilen sıkıntılar günahlara keffaret olacak, sabredersek Allahın rızası olarak karşımıza çıkacak ötelerde. Habbâb b. Eret (r.a) şöyle der: ‘Biz Hz. Peygamber’e (sav) dedik ki: -‘Ey Allah’ın Rasûlü! Bizim için Allah’tan yardım istemeyecek misin? Bizim için Allah’a dua etmeyecek misin?” Bunun üzerine Rasûlüllah (sav) buyurdu ki:  “Sizden önce geçenlerden birinin başının ortasına testere konur ve ayağına kadar kesilirdi de bu onu dininden döndürmezdi. Demir taraklarla taranır, etiyle kemiği ayrılırdı da bu onu yine dininden döndürmezdi.”  Yine Yüce Kitabımızda Rabbimiz Teala: Yoksa siz, kendinizden önce gelip geçenlerin hali (uğradıkları sıkıntılar) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlara öyle yoksulluklar, öyle sıkıntılar dokundu ve öyle sarsıldılar ki, hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: “Allah’ın yardımı ne zaman?” derlerdi. Bak işte! Gerçekten Allah’ın yardımı yakındır. (BAKARA/214)buyurarak haber veriyor sıkıntı çekenleri.

İmtihan dünyası ise bu diyar, her şey süt liman olamaz. Yusuf (a.s.)u hatırlayın. Kuyunun dibine, saraya, zindana, tahta… Ülkemizde de İslama ve Müslümanlara baskılar uygulandı. Bin yıl sürdürmeyi düşündükleri kararlar alındı.

Sevgili okur kardeşim hepimizin ezbere bildiği ayeti kerimede Yüce Yaratıcı: Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. (Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele! (BAKARA/155) diyerek haber veriyor bizlere dünyanın inişli çıkışlı olacağını. Her sıkıntıda kirişi kıramazsın. Muhakkak siz, mallarınız ve canlarınız hususunda imtihan olunacaksınız. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve Allah’a ortak koşanlardan size eziyet verici birçok söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve Allah’tan gereği gibi korkarsanız, şüphesiz işte bu azmi gerektiren işlerdendir.

Dünya hayatının misali şöyledir: Gökten indirdiğimiz su ile, insanların ve hayvanların yediği bitkiler birbirine karışmıştır (bebeklik),Nihayet yeryüzü süslerini takınıp (gençlik), ve sahipleri kendilerini ona gücü yeter sandıkları bir sırada, geceleyin veya gündüzün, ona emrimiz gelivermiştir (ihtiyarlık), ansızın ona öyle bir tırpan atıvermişiz de sanki bir gün önce orada hiçbir şenlik yokmuş gibi oluvermiştir.

Sehl İbnu Sa’d es-Sâid radıyallahuanh anlatıyor: “(Bir gün) Resülullahaleyhissalâtuvesselâm’a bir adam gelerek: “Ey Allah’ın Resülü! Bana öyle bir amel gösterin ki, ben onu yaptığım taktirde Allah beni sevsin, halk da beni sevsin” dedi. Resülullahaleyhissalâtu vesselâm: “Dünyaya rağbet gösterme, Allah seni sevsin, insanların elinde bulunanlara göz dikme ki onlar da seni sevsin!” buyurdular.”

ALLAHIM BİZLERE DÜNYA VE AHİRET SAADETİ VER V BİZLERİ CEHENNEM ATEŞİNDEN KORU. SELAMLA KALIN.

 

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.