DOLAR 8,7540
EURO 10,3906
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 28°C
Gök Gürültülü
Kastamonu
28°C
Gök Gürültülü
Pts 27°C
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 27°C
dOBI7b
dOBI7b

‘Filistin’e El Sürülemez’

‘Filistin’e El Sürülemez’
Beypark
26.05.2021
251
A+
A-

Günümüzde uluslararası gündemin en üst sıralarında bulunan Filistin-İsrail sorununun çok eski bir geçmişi vardır. Sorunun günümüzdeki mevcut biçiminin, 19. yüzyıl sonlarından başlayarak 20. yüzyıl başlarında yoğunlaşan Yahudi göçü sonucunda, bu topraklar üzerinde 1948 yılında İsrail devletinin oluşturulması ile ilgili olduğu söylenebilir.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Siyonist ve Yahudi cemaatinin yıllar önce bir azınlık iken Amerika başta olmak üzere bazı devletlerin maddi, manevi, silah ve siyasi destekleri ile aldığı güçle birlikte her geçen gün topraklarında barındığı Filistin’i saldırı, tehdit ve katliamlarla topraklarını genişletip, dün kendisinin yaşadığı toprak parçası kadar bir alana hapsederken dünya hala kör ve sağır vaziyette üç maymunları oynamaya devam ediyor.
Filistin Müslüman bir ülke olmasına rağmen, yaklaşık 50 ülkede yaşayan 1,5 milyar Müslüman ülkeler sadece telekonferanslarda destek olmaya çalışırken Türkiye, ulusal ve uluslararası arenada her zaman ve her fırsatta Filistin’in yanında olmayı sürdürmektedir.
Filistin meselesi bugünün ve dünün meselesi değil. Filistin me-selesi İslam Dünyası’nın ilk kıble-si olan Mescid-i Aksa’yı topraklarında barındırdığından İslam alemi için büyük önem ve kutsallık taşımaktadır.
Nitekim Atatürk, 1937 yılında da Yahudi ve Siyonistlerin Filistin’de İsrail topraklarının genişletilmesi Kudüs’ün tamamen İsrail devletinin resmen kurulma girişimleri üzerine tüm Avrupa ülkelerine Dahiliye Vekaleti Matbuat Umum Müdürlüğü’nden 27 Temmuz 1937 tarihinde ‘Filistin’e El Sürülemez’ başlığı ile tokat gibi bir ihtar gönderdi.
İşte, Atatürk’ün gönderdiği ihtar mektubu şöyle;
“Türkçe hâkimiyeti milliye gazetesi Kemal Atatürk’ün Türkiye Millet Meclisinde irad etmiş olduğu bir nutuktan bahsediyor. Aşağıdaki satırlar bu nutkun Filistin’e taalluk eden kısımdan alınmıştır.
“Arapların Avrupa siyasetine nüfuz edemeyip bu sözde istiklal kelimesine inandıkları ve bu uğurda Arap memleketlerini Avrupa emperyalizmine esir kıldıkları çok şayanı teessüftür.
Kemal Atatürk’ün, Filistin’in, Arabistan’da vuku bulacak harekâtın merkezini teşkil ettiği takdirde bura Araplarına yapılacak her hangi bir fenalığa Türklerin de tahammül edemiyeceğini söylemektedir.
“Arapların arasında mevcud olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez. Biz vakıa birkaç sene Araplardan uzak kaldık. Fakat şimdi kendimi-ze kâfi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyet’in mukaddes yerlerini Musevilerin ve hristiyanların nüfuzunun altına girmesine mani olacağız. Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmiyeceğiz. Biz şimdi-ye kadar dinsiz ve İslamiyet’e lakayt olmakla ittiham edildik.
Fakat bu ittihamlara rağmen peygamberin son arzusunu yani, mukaddes toprakların daima İslam hâkimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız. Cedlerimizin, Selahaddin’in idaresi altında, uğrunda hrıstiyanlarla mücadele ettikleri topraklarda yabancı hâkimiyet ve nüfuzunun tahtında bulunmasına müsaade etmiyeceğimizi beyan edecek kadar bu-gün, Allah’ın inayeti ile kuvvetliyiz. Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam âleminin ayaklanıp icraata geçeceğine şüphemiz yoktur.”

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.