Kırmızı Et Fiyatları Hızla Yükseliyor: Son 40 Günde 60 Lira Artış!

Kırmızı et fiyatlarındaki artışlar hız kesmiyor! Önceki gün kuzu ve dana karkas etlerine yapılan kilogram başına 20 lira zam, tüketicileri derinden etkiledi. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, kuzu ve dana karkas et fiyatlarının son 40 günde 60 lira arttığını ifade etti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Kırmızı Et Fiyatları Hızla Yükseliyor: Son 40 Günde 60 Lira Artış!
Haber albümü için resme tıklayın

2023 yılında başlayan kırmızı et fiyatlarındaki artış, yeni yılda da devam ediyor. Önceki gün kuzu ve dana karkas etlerine yapılan kilogram başına 20 lira zam, tüketicilerin et alabilme gücünü daha da düşürdü. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, et ve süt kurumunun ithalatı sürdürmesine rağmen iç piyasadaki kesim fiyatlarının artmaya devam ettiğini belirtti.

Kırmızı Et Fiyatları Hızla Yükseliyor: Son 40 Günde 60 Lira Artış!

Tüfekçi, yılbaşında karkas etin kilogram fiyatının ortalama 250 ile 260 TL arasında olduğunu ifade ederken, önceki gün gelen zamlarla birlikte kuzu karkas etin kilosunun 410 TL'ye, dana karkas etin ise 310 TL'ye çıktığını açıkladı. Üreticiler arasında yapılan mesajlaşmalarda "malınızı kesmeyin" uyarılarının arttığını belirten Tüfekçi, süt kuzusunun yeterince çıkmamasının da fiyatları etkilediğini söyledi.

Kırmızı Et Fiyatları Hızla Yükseliyor: Son 40 Günde 60 Lira Artış!

Fiyatlardaki artışın devam ettiğini vurgulayan Tüfekçi, şu anda bir kilo etin üzerindeki masrafların yüzde 55'e denk geldiğini belirtti. Karkas etin kilogram fiyatındaki 40 günde yaşanan 60 liralık artış, tüketicileri et fiyatlarındaki rekor artışa karşı alternatif arayışlara yönlendirdi.

Tüfekçi, et fiyatlarında düşüş olması için süt üretimi yapan üreticilere destek priminin artırılması ve küçük besicilere yem desteği sağlanması gerektiğini belirtirken, tüketicilerin Et ve Süt Kurumu tarafından zincir marketlere verilen uygun etin satıldığı yerlere yönelmeye başladığını aktardı.

Kaynak: Karar

# destek

13 Şub 2024 - 11:21 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


Anket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI
Tüm anketler