Deprem Uzman Prof. Dr. Ercan deprem korkusu yaşayanlara Kastamonu ve Karadeniz Bölgesini tavsiye etti

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, olası İstanbul depremi korkusu yaşayanlara 9 güvenli il önerisinde bulundu. Yeşillik, oksijen, deniz ve güvenli yaşam arayanlar için ideal yerler sıralandı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Ülkemizin deprem riski altında olduğu gerçeğiyle yaşayan vatandaşlar için, deprem uzmanları sürekli olarak bilgilendirme ve önerilerde bulunuyor. Marmara Depremi'nin beklenen büyüklüğü nedeniyle İstanbul'da olası bir depremin etkisiyle çevre illerin de büyük zarar görebileceği belirtiliyor.

Deprem uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem korkusu yaşayanlara taşınabilecekleri 9 güvenli il önerisinde bulundu. Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak'ın, bol yeşillik, oksijen, deniz, içten dostluk ve güvenli yaşam arayanlar için ideal bölgeler olduğunu belirtti.

Ercan, "Deprem korkusu yaşamak istemeyenler için bu iller, doğal güzellikleri, deniz manzaraları ve güvenli yaşam imkanlarıyla öne çıkıyor. Yeşilin ve mavinin buluştuğu bu bölgeler, sadece doğa güzellikleriyle değil, aynı zamanda güvenli yaşam standartlarıyla da dikkat çekiyor. Daha ne istenir ki?" dedi.

Deprem riski altındaki bölgelerde yaşayanlar için güvenli yerlere taşınma düşüncesi, sıkça dile getirilen bir konu olmuştur. Ancak, taşınma kararı almadan önce detaylı bir araştırma yapmak ve uzmanların önerilerini değerlendirmek önemlidir. Herhangi bir bölgeye taşınmadan önce yerel deprem riskleri de dikkate alınmalıdır.

13 Şub 2024 - 12:34 Kastamonu- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


Anket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI
Tüm anketler