Kalp Ve Damar Sağlığını Destekleyen Tavsiyeler: Kolesterolü Düşürmenin 9 Doğal Yolu

Doymuş yağları sınırlamak, egzersiz yapmak ve düzgün bir diyete sahip olmak... İşte kolesterolü düşürmenin doğal yolları....

Büyütmek için resme tıklayın

Doymuş yağları sınırlamak, düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı alışkanlıklar edinmek düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ya da diğer adıyla kötü kolestrolü düşürmenize yardımcı olabilir. Lipoproteinler, kanınızda kolesterolü, yağı ve yağda çözünen vitaminleri taşır.

Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL): Kötü kolesterol olarak da bilinen LDL, kan damarı duvarlarında kolesterol birikimlerine neden olur. Tıkanmış arterlere ve kalp krizi riskine yol açar.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL): HDL veya “iyi” kolesterol, kolesterolü kan damarı duvarlarından uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, yukarıda bahsedilen durumları önler.

Karaciğeriniz vücudunuzun ihtiyacı kadar kolesterol üretir. Ancak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç faktör bu seviyeleri etkileyebilir:

Aile geçmişi
Sigara içmek
Hareketsiz bir yaşam tarzı
Ağır alkol tüketimi
Şimdi daha fazla vakit kaybetmeden kolesterolü düşürmenin doğal yolları yazımıza başlayalım

1. Tekli doymamış yağları tercih edin

kolesterolü düşürmenin doğal yolları

Araştırmalar çoklu doymamış yağların LDL kolesterolü ve kalp hastalığı riskini azalttığını gösteriyor. Çoklu doymamış yağlar ayrıca metabolik sendrom ve tip 2 diyabeti de önlemeye yardımcı oluyor.

Omega-3 yağ asitleri özellikle kalp sağlığı için çok faydalı bir tür çoklu doymamış yağdır. Bunlar, yağlı deniz ürünlerinde ve balık yağı takviyelerinde bulunur.

Örneğin:

Somon
İstavrit
Ringa balığı
Ton balığı
İlginizi çekebilir:

Yüksek Kolesterolün Belirtisi Olabilecek 9 Durum

3. Trans yağlardan kaçının

kolesterolü düşürmenin doğal yolları

Çözünebilir lif, bitkilerde ve tam tahıllı gıdalarda bol miktarda bulunan bir lif türüdür. Tam tahıllara öncelik vermek, LDL kolesterol seviyelerini düşürür ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korur.

İşte bazı çözünebilir lifli gıdalar:

Yulaf
Fasulye ve mercimek
Brüksel lahanası
Meyveler
Bezelye
Keten tohumu
İlginizi çekebilir:

Düzenli Olarak Avokado Tüketmeniz İçin 10 Geçerli Sebep

5. Egzersiz yapın

kolesterolü düşürmenin doğal yolları


Obezite yüksek kolesterol riskinizi artırabilir. Eğer fazla kilonuz varsa kilo vermek, kolesterol seviyelerinizi düşürmenize yardımcı olacaktır. Genel olarak, kilo vermek zararlı kolesterolü azaltırken faydalı kolestterolü artırır.

İlginizi çekebilir:

Vücudumuzun Fabrikası Karaciğer

7. Sigarayı bırakın, dumanına maruz kalmayın

Az miktarda alkolun kalp için koruyucu etkisi olup olmadığı biraz tartışmalı bir konu. 2020’de yapılan bir araştırmaya göre, az miktarda tüketildiğinde alkol içeren içecekler iyi HDL kolesterolünü artırabilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Amerikan Kalp Derneği (AHA) bu konuda aynı fikirde değil. AHA, şarap veya herhangi bir alkollü içeceklerin kolesterolü düşürmek veya kalp sağlığını iyileştireceğini düşünmüyor. Her iki kuruluş da alkol ile kalp sağlığının iyileşmesi arasında bir bağlantı olmadığını belirtiyor.

9. İhtiyacınız varsa takviye almaktan çekinmeyin

13 Şub 2024 - 16:49 - Yaşam


Anket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI
Tüm anketler