Kastamonu Nefes Hastanesi’nde ‘AKILLI LENS’

Akıllı Lens ameliyatları, büyük şehirlerde olduğu gibi Kastamonu’da da başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili Nefes Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Alper Şanlı ile görüştük. Yapılan ameliyatlar ile ilgili bilgi aldık. İşte Detaylar…

Dilek İğdirli
Dilek İğdirli Tüm Haberleri
Kastamonu Nefes Hastanesi’nde ‘AKILLI LENS’
Nefes Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Alper Şanlı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Akıllı Lens Nedir (Göz İçi Mercek) Nedir?

Son zamanlarda herkesin sıklıkla söz ettiği Akıllı lensler aslında oftalmolojide tıbbi adıyla multifokal ve trifokal olarak adlandırılan çok odaklı göz içi lensleridir. Bu lens saydam ve elastiktir. Yakına ve uzağa her bakışımızda bu lens esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan uzaklığa odaklanmaktadır. Böylece hem uzak hem de yakın net görülür.

Akıllı Lens (Göz İçi Lens) takılan hastada göz numarası bir daha ilerlemez. Katarakt ameliyatı bir kez yapılır ve gözde bir daha katarakt oluşmaz.

 

Kastamonu Nefes Hastanesi’nde ‘AKILLI LENS’

Akıllı Lens Kimlere Uygulanabilir?

Genellikle 40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan ve gözlüklerinden ömür boyu kurtulmak isteyen kişiler bu operasyon için adaydır. Katarakt başlangıç yaşı artık çevre şartlarından dolayı daha da erkene düşmüştür. Çok odaklı lens takılan her göz hem uzağı hem yakını görebilmektedir.

Daha genç yaştaki hastalarda ise göz numarası lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse yine Akıllı Lens tedavisi ne başvurulabilmektedir.

Önceden lazerle göz numarası düzeltilmiş kişilere de, katarakt oluştuktan sonra uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorlarsa akıllı lens uygulanabilmektedir.

 

Kastamonu Nefes Hastanesi’nde ‘AKILLI LENS’

Akıllı Lensin Avantajları Nelerdir?

Gözlerde yakın, uzak ve orta mesafede net görüş sağlarlar ve ömürlük akıllı lens olarak bilinirler. Akıllı lenslerin en önemli özelliği, ara mesafede sağladığı netliktir. Bilgisayar kullanım mesafesi, televizyon izleme mesafesi, mutfak tezgâhına erişim mesafesi gibi görme kalitesinin en önemli olması gereken mesafelerde de net görüş elde edilir.

13 Şub 2024 - 17:14 Kastamonu- Sağlık

Mahreç  Dilek İğdirli


Anket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI
Tüm anketler