Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr.Rahmi Galip Vidinlioğlu son basın toplantısında başkanlık makamında basın mensupları ile bir araya geldi.

Fatma BÖLÜKBAŞ
Fatma BÖLÜKBAŞ Tüm Haberleri
Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi
Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi
+20
Haber albümü için resme tıklayın

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr.Rahmi Galip Vidinlioğlu son basın toplantısında başkanlık makamında basın mensupları ile bir araya geldi.

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi


Başkan Vidinlioğlu göreve geldiği 2019 yılından bu yana Kastamonu için gerçekleştirdiği projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Vidinlioğlu; “Görev süremiz boyunca tek gayemiz, sevdamız olan şehrimize en iyi hizmeti sunmak oldu. 2024 Mahalli İdare Seçimlerinin şehrimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bizler bu şehrin hizmetkârları olmaya devam edeceğiz. Ben bu şehir için hayaller kurmaya devam edeceğim” dedi.

Başkan Vidinlioğlu görev sürecinde özkaynaktan 800 milyon TL, toplamda 1,5 milyar TL’nin
üzerinde yatırım yaparak hayata geçirdiği projeleri şu başlıklar altında dile getirdi.

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi


ATA TOHUMU FİDE DAĞITIMI
“Şehrimizde üretimi desteklemek ve ata tohumlarını korumak adına başlattığımız fide dağıtım projemiz hızla sürüyor. Geride bıraktığımız dört yılda atalık tohumlardan elde ettiğimiz 380 bin domates, biber ve salatalık fidesini hemşehrilerimize ücretsiz olarak dağıttık. Çocuklarımıza meyve ve sebzelerin nasıl yetiştiğini öğretmek ve vatandaşlarımızı toprakla barıştırmak adına yaptığımız dağıtımlarımızı aralıksız sürdüreceğiz.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi


TAM OTOMASYONLU PARK BAHÇELER YERLEŞKESİ
“Üretime destek olmak, hemşehrilerimize en iyi hizmeti sunabilmek adına 5 adet tam otomasyonlu seramızın yer aldığı Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz yerleşkesini tamamladık. 1500 metrekare sera alanı bulunan yeni yerleşkemizde yıllık 180 bin adet atalık tohum fidesi üretildi. Yine parklarımıza ve refüjlerimize diktiğimiz mevsimlik çiçeklerimizin de üretimi ekiplerimizce yerleşkemiz içerisinde üretildi. Burada gri su olarak adlandırılan yağmur suyu ve kar sularının hasadı yapılarak sulamada kullanılmaktadır.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

PARK VE PEYZAJ ÇALIŞMALARI
“Geride bıraktığımız hizmet süremiz içerisinde şehrimizde;
97.572 Adet Ağaç ve Çalı Dikimi
933.760 Adet Yazlık ve Kışlık Mevsimlik Çiçek Dikimi
90.000 Adet Lale, 50.000 Adet Lavanta, 13.000 Adet Sümbül ve Nergis Üretimi
12.520 M² Sert Zemin Uygulaması
48.450 M² Hazır Rulo Çim Uygulaması
23.850 M²’lik Alanda Otomatik Sulama Sistemi
16.350 M² Kauçuk Zemin Uygulaması
67 Adet Oyun Seti Kurulumu
25 Adet Kondisyon Parkuru – Street Workout Parkuru Kurulumu
5 Adet Semt Sahası Kurulumu
450.000 Adet Atalık Tohum Üretimi
Bölgenin park ve peyzaj çalışmalarında örnek bir iliyiz. Bu doğrultuda 57 parkımız, 300 çocuk oyun alanı ve kondisyon setimiz bulunmakta. Çocuklarımız ve gençlerimiz için 13 semt sahası ve 4 basketbol sahası kurulumunu da gerçekleştirdik. Bir taraftan şehrimize yeni yaşam alanları yapıyoruz. Yeşilin başkenti Kastamonu’muza Şehit Fırat Çakıroğlu, Bekir Yücel ve Şehit Öğretmenler Parkı gibi birbirinden güzel alanlar kazandırdık. Şehrimizin simge parkı Kışla Parkı’nı hak ettiği görünüme kavuşturduk. Tüm parklarımızda eksiklikleri gideriyor hemşerilerimize yeni nefes alacak alanlar da oluşturuyoruz.”


ALTYAPI YATIRIMLARI
“Alt yapı çalışmalarına 150 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık. Şehrin alt yapı sorununu çözmek adına önemli projeler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Alt yapı çalışmalarını kentin atar damarını kuvvetlendiren işler olarak görüyor ve büyük önem veriyoruz.
Bu doğrultuda Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Tosya Yolu mevkii ve Budamış Mahallesi başta olmak üzere şehrimizin her noktasında yılların eksikliğini giderdik.
• 22.351 metre yağmur suyu hattı yapımı tamamlanmıştır.
• 42.230 metre yeni kanalizasyon hattı yapımı tamamlanmış ve 8.000 metre hat yenilenmiştir.
• 26.905 metre yeni içme suyu hattı yapımı tamamlanmış ve 9.785 metre hat yenilenmiştir.
• 6.843 adet su arızası ile 21.447 adet kanalizasyon şebeke arızasına müdahale edilmiştir.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi


KUZEYKENT İÇMESUYU HATTI

“Nüfus artışının getirdiği içmesuyu yetersizliğinin giderilmesi adına Karaçomak deresinden askı sistemi yöntemiyle Saraçlar Mahallemizde bulunan 3000’lik depomuzdan Cumhuriyet Meydanına kadar ilave şebeke hattını yaptık. Bu hatta 300 mm çapında çelik boru döşenerek Kuzeykent Mahallemizdeki içmesuyu sıkıntısını ortadan kaldırıldı.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi


YATAY SONDAJ
“Tarihi Nasrullah Meydanı’mızda aşırı yağışların ardından meydana gelen su basma sorununu dünya üzerinde son sistem olarak bilenen kazısız yönlendirilebilir yatay sondaj uygulaması ile çözdük. Bu uygulamamız ile 400’lük ve 120 metre uzunluğundaki polietilen boruyu yüzeyden 5.5 metre derinliğinde ve kazı işlemsiz Karaçomak Deresi’ne ulaştırarak tarihi meydanımızda yağmur suyu birikmelerinin önüne geçmiş olduk. Ayrıca Kazı yapmanın riskli olduğu bölgelerde toplam 810 metre uzunluğunda yönlendirilebilir yatay sondaj yöntemi kullanılarak kanalizasyon ve içme suyu hattı yapıldı. İsmailbey Mahallemiz Urgancı Sokak’ta yağmur suyu şebekesinin bağlantısının yapılabilmesi için yoldaki engellerin açık kazıya müsait olmaması sebebiyle kazısız yönlendirilebilir yatay sondaj sistemi ile Belediyemize ait yağmur suyu baksına bağlantısı sağlanarak sorun çözülmüştür.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

ATIKSU ARITMA TESİSİ
“Kastamonu’nun en büyük eksikliği olarak görünen ve 27 yıllık hayali olan Atıksu Arıtma Tesisi projesini tamamladık. 500 milyon TL’lik dev yatırımımızla 2022 yılı içerisinde İPA-2 programı kapsamında yapımı tamamlanan Atıksu Arıtma Tesisimizi hizmete açtık. Projemizin finansmanının yüzzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre, Şehircilik ve İlkim Değişikliği Bakanlığı ve %9’u Belediyemiz öz kaynakları ile karşılanmaktadır. Tesis bioenerjiden ürettiği elektrik ile sarf ettiği enerjiyi karşılamaktadır. Aynı zamanda her gün 8 ton yakıt üretimi yapmaktadır.”


İÇME SUYU PAKET ARITMA TESİSİ
“Şehrimizin içme suyunda yaşayabileceği sıkıntıları göz önünde bulundurarak gerekli önlemleri alıyor ve çalışmaları tamamlıyoruz. Bu doğrultuda Ilgaz Çatören mevkiine 60 lt/sn kapasiteli İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi projemizi tamamladık. Su kayıp kaçak oranın düşürülme çalışması kapsamında ise içme suyu depolarında gerekli rehabiliteler yapıldı, şehir şebekesindeki kaçaklar tespit edilerek gerekli onarım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

ZEMİN İYİLEŞTİRME
“Kastamonu’muzun yıllardır çözülemeyen bir sorununu daha çözdük. Ortak Akıl ile çıktığımız yolda önce bölge halkımız daha sonra ise İçişleri Bakanlığı’mız ile yaptığımız görüşmeler sonucunda gereken adımları hızla attık. Candaroğulları Mahallesi Huzur-2 konutları mevkiinde 20.000 m² heyelanlı alanı güvenli hale getirmek için yapılan ön incelemeler ve gerekli laboratuvar çalışmaları neticesinde projeler hazırlandı ve ilgili bakanlıkların onayına sunulmuştu. Proje kapsamında mevcut alanın temizlenip alt yapı çalışmaları gerçekleştirildi, ardından ise forekazık çalışmaları yapıldı. Çalışma neticesinde bölge güvenli hale geldi. 170.9 metre kare asfalt yapımı ve tamiratı, 295.8 metre kare sahti kaplama, 428.600 metre küp hafriyat çalışması, 20.194 metre kare begonit parke yapımı, 28.940 metre kare bordür yapımı ve tamirat, 363.321 metre kare parke yapımı ve tamirat yapıldı. 7.408 metre kare betonarme duvar, sanat yapıları, 5.200 metre kare taş duvar derz ve tamiratı , 11.295 metre yol açma çalışması, 375.075 metre kare yol kumlama çalışması yaptık. 55 adet tehlikeli yapıyı yıktık.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi


MAKİNE PARKIMIZI GÜÇLENDİRDİK
“Hemşehrilerimize daha iyi hizmet etmek ve projelerimizi hızla tamamlamak adına makine parkımızı güçlendirdik. Beş yıllık süre içerisinde 29 adet araç ve iş makinası alımı yaptık. Hizmet araç sayımızı 156 araç, 28 iş makinesine çıkarttık. 2 otobüs ve 1 adet finişer (asfalt serici) iş makinası da hayırseverlerimiz tarafından belediyemize hibe edildi.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

DERE ISLAH PROJESİ
“Kastamonu’muza hizmet yolunda kurumlarımızla kurduğumuz güçlü ilişki köprüsünün yatırıma dönüşmesini sağladık. Sadece belediyecilik hizmetlerinde değil ilin bütünsel sorunlarının çözümünde de çalışmalar gerçekleştirdik. Budamış Mahallesi’nde yürütülen altyapı çalışmalarıyla ortak şekilde ilk etabı 1800 metre olan Dere Islahı’nın tamamlanmasını sağladık. Tamamı 4200 metre olan Dere Islah çalışmasında son aşamaya gelindi. 18 Milyon liralık proje Devlet Su İşleri’yle yapılan görüşmeler doğrultusunda hızla başlayarak bitirildi.”

DUVAR BAHÇE PROJESİ
“Şehrimizde ilk kez Süt Fabrikası mevkiinde uyguladığımız duvar bahçe projelerimizi genişlettik. Görüntüleri kötü olan duvarlara uyguladığımız projemiz çerçevesinde kentin ahşabı, doğası ve tarihiyle olan bütünlüğü yansıtıldı. İlimizin girişi olan Olukbaşı Mevkii ve Sosyal Sigortalar Kurumu önünde de ‘Duvar Bahçe’ çalışmaları tamamlandı. Cumhuriyet Meydanımızda Dijital Su Perdesi projemiz bitirilirken, yapılan peyzaj çalışmalarıyla şehrin çehresi değiştirildi.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

M. AKİF ERSOY MAHALLESİ YAŞAM ALANI
“Mehmet Akif Ersoy Mahallemize vatandaşlarımızın nefes alacağı bir yaşam alanı daha kazandırdık. Yaşam Alanı projemizi 3 bin metre kare üzerine inşa ettik. Geçtiğimiz yıl yapımını tamamladığımız Semt Sahamızın da yer aldığı parkımızın toplam alanı ise 5 bin 250 metrekare. Parkımız oyun alanları, kondisyon seti alanı, kamelyalar ve yürüyüş alanından oluşmaktadır.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi


SARAÇLAR MAHALLESİ YAŞAM ALANI VE KAPALI OTOPARK PROJESİ
“17 bin metrekare alan üzerinde temelini attığımız Saraçlar Mahallesi Yaşam Alanı ve Kapalı Garaj Projemiz bölgeye değer katacağı gibi kapalı garaj ihtiyacına da karşılık verecek. Projemiz içerisinde yürüyüş yolu, bisiklet yolu, çocuk oyun alanları, fitness alanları, kafeterya, oturma ve piknik alanları yer almaktadır.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

İNÖNÜ MAHALLESİ YAŞAM ALANI VE KAPALI OTOPARK PROJESİ
“27 dönüm alan üzerine yapılan, Yeni yaşam alanı içerisinde 8 bin metrekare yeşil alan bulunuyor.
20’nin üzerinde bitki çeşidiyle bitkisel peyzaj düzenlemesi yapıldı. Aynı zamanda proje içerisinde 200 adet kapalı garaj alanı da bulunuyor.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

ÖRENCİK TOKİ YOL YAPIMI
“Örencik TOKİ’deki vatandaşlarımızın şehre ulaşımlarını kolaylaştırmak adına önemli bir çalışma gerçekleştirdik. Örencik TOKİ bağlantı yolunun çalışmaları aralıksız sürmekte. Buraya 15 metre genişliğinde yaklaşık 1643 metre uzunluğunda yeni yol açtık. Yolumuz tamamlandığında Örencik TOKİ’deki vatandaşlarımızın direkt olarak şehre ulaşımları sağlanacak.”

OLUKBAŞI HİZMET BİNASI
“Beyçelebi ve Saraçlar Mahallesi’nde ikamet eden hemşehrilerimize daha hızlı hizmet verebilmek için olukbaşı olarak bilinen bölgede başlattığımız hizmet binası çalışmamızı tamamladık ve hizmete açtık. Hemşehrilerimizin her türlü belediye hizmetini alabildiği binamızda Beyçelebi Mahallesi Muhtarlığı da yer almakta. Ayrıca Olukbaşı oluksuz olmaz dedik ve gönül rahatlığıyla su içilebilecek su kaynağımızı da hizmete sunduk.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdiKARAÇOMAK BARAJI MESİRE ALANI
“200 m2 oturum alanlı, 400 m2 kullanım alanlı 8 adet misafir odalı, mutfak, restoran ve dinlenme odası olan tesisimizin elektrik, mekanik ve sıhhi tesisatını komple yenileyerek hizmete açtık.
Yaptığımız çalışmanın ardından mesire alanımıza 27 adet piknik masası ve kamelya ile çocuk oyun guruplarını koyduk. Alanın peyzaj çalışmasını tamamladık ve şehre nefes alınacak bir alan daha kazandırdık.”

EVDE YAŞLI BAKIM HİZMETLERİ
“Başımızın tacı ihtiyaç sahibi 118 yaşlımıza günlük olarak evde yaşlı bakım hizmeti verdik veriyoruz. Bu doğrultuda yaşlılarımıza; banyo, yaşam alanı temizliği, çamaşır temizliği, yemek hizmeti, ayakta sağlık hizmeti ve psikolojik destek verilmektedir.”

YENİDOĞAN BAKIM SETİ
“İl merkezimiz de dünyaya gelen yeni bebeklerimizin ailelerine yeni doğan bakım setleri verdik. Bu doğrultuda 677 yeni doğan bakım seti dağıtımı yaptık. Yeni Doğan Bebek Setimizde Alt Bezi, Islak Mendil, Bebek Yağı, Bebek Şampuanı, Tırnak Makası, Baskılı Önlük, Pudra, Emzik, Dişlik, Biberon ve Çıngırak bulunmaktadır.”

HİLAL MASA
“Vatandaşımızın sorunlarını hızla çözmek adına faaliyete aldığımız Hilal Masa projemiz doğrultusunda 19 bin 804 hemşehrimizin gerçekleştirdiği başvurunun 17 bin 915’ü ilgili birimlerimizce çözüme kavuşturuldu. Hilal Masa’ya yapılan başvurular hızla birim müdürlüklerimize iletilmiş, çözüm odaklı çalışmayla bugün yüzde 90 oranında talepler karşılanmıştır. Açık kapı vasıtasıyla gelen 122 talebin hepsi cevaplanarak yüzde 100 oranında bir geri dönüş sağlanmıştır. Hemşehrilerimizin taleplerini tecrübe ve memleket sevdamızla buluşturduk, birimlerimiz arasındaki etkili koordinasyon ve iletişim ile çözdük.”

MUSTAFA YILDIZ HALK KÜTÜPHANESİ
“Saraçlar Mahallesi’nde hizmete açtığımız Halk Kütüphanemiz şehrimizin bu yöndeki bir eksikliğini de gidermiş oldu. Özellikle öğrencilerimizin ve kitapsever hemşehrilerimizin yoğun ilgisini gören kütüphanemizde 10 bin 300 kitap bulunmakta. 728 üyesi bulunan kütüphanemizi açılışından bugüne 12.875 kişi ziyaret etti.”


ESENTEPE MAHALLE EVİ
“Mahalle kültürümüzü yaşatmak adına başlattığımız projelerden olan Mahalle Evleri projemizin ilki Esentepe’de tamamlandı.Muhtarlık hizmetlerinin de verileceği Mahalle Evleri’nde vatandaşlarımız sosyal toplantılarda gerçekleştirebilecek.”

HALK EKMEK
“2023 yılında açılışı gerçekleştirilen Halk Ekmek noktalarımız faaliyetlerini devam ettiriyor. Mevcut 4 noktada uygun fiyatlı halk ekmek satışları Nasrullah, Kuzeykent, Taşköprü Kavşağı, Tosya Yolu mevkiilerinde yapılmaktadır. Faaliyete başladığından bu yana 75.000 den fazla ekmek satışı yapılmıştır. Normal ekmek satışlarının yanında Glutensiz Ekmek satışları da yapılmaktadır.”

SOSYAL YARDIM HİZMETLERİ
“İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gıda desteğimizi sürdürüyoruz. Sosyal Yardım Marketimiz de bugüne kadar 7 bin 794 aileye gıda yardımı yapıldı. Her ay düzenli olarak 228 ihtiyaç sahibi vatandaşımıza gıda desteği sağlamayı sürdürüyor. Covid-19 salgını süresince mağdur olan vatandaşlarımızın da yanında olarak 12 bin gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirdik. Ayrıca yaklaşık 400 öğrencimize gerekli yardımlarda bulunduk.”

KASTAMONU BELEDİYESİ ÖMERÜL FARUK DARENDE HUZUREVİ

“Yaşlılarımıza en iyi hizmeti sunmak adına hayırseverimiz merhum Ömerül Faruk Darende adına kıymetli Darende ailesiyle imzaladığımız protokol çerçevesinde ilimize 62 yataklı Huzurevi’ni kazandırdık. Eli öpülesi yaşlılarımıza en iyi hizmeti sunmak için tesisimizde spor salonu, etkinlik odası, açık alanlar ve yürüyüş yolları da yer alıyor.”

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ
“Şehrin en büyük ihtiyaçlarından biri olan ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ projemizi tamamladık. Engelsiz Yaşam Merkezimiz 6 Milyon liralık yatırım ile ilimize kazandırıldı. Yatırımımızın günümüz tutarı ise 25 Milyon lira. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yürütülen ve yerelde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) uygulamakta olduğu 2022 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) çerçevesinde projemize 1 Milyon 80 lira hibe desteği sağlandı. Engelsiz Yaşam Merkezi’miz 706 metrekare alana sahip olup; kurs odaları, spor aktive odaları, oyun odası, günlük bakım odası, idari odalar, toplantı salonu, kafe ve mutfak gibi mekanlar bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde merkezimizde resim, müzik, spor, el sanatları, ritim, bilgisayar ve spor kursları verilmektedir. Engelsiz yaşam merkezinde 24 adet engelli bireyimiz kurs almaktadır.”

KASTAMONU DOĞAL.COM
“Coğrafi işaretli ürünlerimiz başta olmak üzere elişi, gıda ve ahşap ürünleri satışa sunuldu.Şehrimizin yöresel ürünlerine sahip çıkmak, üreticilerimize destek olmak ve ürünlerimizi dünya pazarıyla buluşturmak adına gerçekleştirdiğimiz projemizin çalışmaları tamamlanıp hizmete açıldı. Kadın kooperatifleriyle kurulan işbirliği doğrultusunda “kastamonudogal.com” adresli e-pazar sitesi hizmete açılarak şehrin coğrafi işaretli ürünleri başta olmak üzere elişi, gıda ve ahşap ürünleri satışa sunuldu. Ayrıca Türkiye’nin İlk Kadın Marangozhanesi olarak kurduğumuz tesisimizde ürettiğimiz ahşap taşbaskı kalıplarınıda bu site üzerinden dünya pazarına sunuyoruz. 80 ilimize yaptığımız satışların dışında 9 ülkeye de baskı kalıplarımızı ihraç ediyoruz.”

ÇOCUK BAKIMEVİ VE OYUNCAK KÜTÜPHANESİ

“1298 metrekare kapalı alan ve 1342 metrekare açık alana sahip Çocuk Bakımevi ve Oyuncak Kütüphanemizi tamamlayıp hizmete açtık. Proje kapsamında 5 adet sınıf ve oyun salonu, 5 adet uyku salonu, yemekhane, mutfak, personel-yönetici birimleri, etkinlik salonu, çok amaçlı salon yer alıyor.”

OYUNCAK KÜTÜPHANESİ
“Türkiye’nin örnek bir alanı olan çocuklarımıza paylaşmayı ve birlikte oynamanın hazzını yaşatan Oyuncak Kütüphanemizde; oyuncak sunum, oyun ve etkinlik salonu, oyuncak depolama alanı, oyuncak tamir ve bakım birimi ve personel birimi bulunuyor.Çocuklarımız hazırladığımız oyun alanı dışında kütüphanemizden oyuncakları alıp evlerinde oynayıp geri getirebiliyorlar. Ailelerimize maddi açıdan rahatlık sunarken çocuklarımızın da diledikleri oyuncaklara ulaşımını sağladık.”

EĞİTİM MERKEZİ (KASMEK)
“Vatandaşlarımızın ücretsiz olarak kurslara katılabildiği Kastamonu Belediyesi Eğitim Merkezi’nde bugüne kadar 196 kurs düzenlenmiştir. 46 kursumuz devam etmektedir. Eğitim Merkezi hizmetlerimizden bugüne kadar 3663 kişi faydalanmıştır. Verilen Sertifika Sayısı: 2241 Devam Eden Kurs Sayısı: 46 Toplam Ön Kayıt Sayısı: 1859 Bugün itibariyle haftada 848 kursiyerimize hizmet veriyoruz. Merkezimizde; Bağlama, Gitar, Ud, Piyano, Keman, Ney, Resim, Arduino, Robotik Kodlama VEX, Satranç, Akıl ve zekâ oyunları, Web Uygulamaları, Animasyon Hazırlama Pilates, Bilgisayar İşletmenliği,Ofis Programları, Türkiye’de Deprem Gerçeği, Bilgisayar Destekli (Mimari Modelleme – 2D Çizim – Yapı Tasarım – 3D Tasarım), Web Uygulamaları, Halk Sanat Musikisi, Türk Sanat Musikisi, Çocuklar ve minikler korosu ve Tiyatro kursları verilmektedir. 3D Tasarım, Corel Draw, Grafik Tasarım, İş Yaşamında Sosyal Medya Kullanımı, Drama, Basketbol, Diksiyon, Okuma, Yazma, Bale, Voleybol, Tenis, kurslarına ise hemşehrilerimizin talepleri doğrultusunda ön kayıt alınmaktadır. Bugün itibariyle haftada 624 kursiyerimize hizmet veriyoruz.Halk Sanat Musikisi, Türk Sanat Musikisi, Piyano, Çocuklar ve minikler korosu kursiyerlerimiz tarafından belirli tarihlerde konserler veriyoruz. Aynı zamanda resim kursu öğrencilerimizin çizimlerini belediyemiz girişinde sergiliyor çocuklarımızı sanata yönlendiriyoruz.”


AHŞABA HAYAT VERİYORUZ ENGELLERİ AŞAN AHŞAP SANATI PROJESİ
“Belediyemiz tarafından kurulan Ahşap Birimi, Kadın Marangozhanesi ve KASMEK bünyesindeki oymacılık kursu ile şehrimizin ahşabına hayat verdik.Tarihi konaklarımızın restorasyonlarını uzman ekiplerimiz ile düşük maliyetle restore ettik. Türkiye’nin İlk Kadın Marangozhanesi ile coğrafi işaretli taş baskı sanatımızın kalıplarını ürettik, satışını sağladık ve gelecek nesillere geleneğimizi öğrettik. Kastamonu Eğitim Merkezi’mizde verilen oymacılık kurslarımız ile oymacılık sanatını yaşattık. Engelleri Aşan Ahşap Sanatı projemiz dahilinde özel bireylerimizi ahşapla buluşturduk, üretime şehrimizin her kesimini kattık.”

KONAK RESTORASYONLARI
“Kastamonu’nun kültürel mirasını ayağa kaldırmak ve işlevsellik kazandırmak adına yaptığımız çalışmalar da, Keskinler Konağı Butik Otel Projemiz koruma kurulunca onaylandı, Avcılar Konağı’mızın restorasyon çalışmalarında sona gelindi, Ata Konağı belediyemizce projelendirildi, Belediye ek hizmet binası tarihi konağının restorasyon çalışmasında geri sayıma geçildi, Akmescit Mahalle Konağı’nın ise gerekli projelendirme işlemleri başladı. Konak restorasyonlarımızı KASMEK bünyesinde kurduğumuz Ahşap Birimimiz ile hızlı ve daha az maliyetle gerçekleştirdik.”

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ
“Sokak sağlıklaştırma, rölöve ve restorasyon çalışmalarımıza hız kattık. Kastamonu Belediyesi olarak dünden bugüne tarihi sokak ve caddelerimizde 270 adet yapının cephe iyileştirmesini tamamladık. Bu doğrultuda yedi etaptan oluşan Sokak Sağlıklaştırma projelerimizin ilk dört etabında çalışmalar tamamlandı. Mülkiyeti belediyemize ait 24 adet tescilli yapının 11’inin restorasyon çalışması tamamlandı. Bir tescilli binanın ise restorasyon çalışması sürüyor. Yapılan bu çalışmalar kapsamında Kastamonu’nun tarihi alanları ihtişamlı görüntüsüne yeniden kavuşuyor. Yine Sokak Sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında 4, 5, 6 ve 7’nci etap projelendirmeleri, Hepkebirler Mahallesi Mahkeme altı sokak ve Topçcuoğlu Mahallesi banka sokak cephe iyileştirme rölöve ve restorasyon projeleri tamamlandı. Ayrıca il merkezimizde bulunan 17 tarihi çeşmenin bakım ve temizlik projeleri hazırlanıp Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü onayına sunuldu.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

“Kastamonumuzun tarihi sokaklarını gün yüzüne çıkartmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte uygulayacağımız dev projemizin gerekli proje çalışmalarını tamamlanmıştır. Kentsel dönüşüm çalışmaları için 8,11 hektarlık alan Bakanlık tarafından uygun bulunmuştur. Belirlenen alan 2. ve 3. Etap Sokak Sağlıklaştırmalarımızla bütünlük oluşturmaktadır. Bu proje kapsamında 136 adet binanın yıkılması, 56 adet binanın ise restore edilmesi öngörülmektedir. Projenin tamamında 250 adet bina bulunmakta olup bunların 32’si tescillidir. Bununla ilgili olarak öncelikle Mehmet Akif Ersoy Mahallesi sınırları içerisinde 52 dönümlük alan rezerv alan olarak tespit edilmiş ve bakanlıkça ilan edilmiştir.”

TARİHİ NASRULLAH MEYDANI
“Tarihi Nasrullah Meydanı’nın görselliğiyle bütünlük sağlaması adına tabela karmaşasına son verildi. Hazırlanan proje dahilinde meydanın içerisinde bulunan ve yol altında kalan iş yerleri ile meydana cephe veren dükkanların ve binaların cephe iyileştirmelerini gerçekleştiriyoruz. Geçmişten günümüze kadar hem ticaretin merkezi hem de turizmin merkezi konumunda bulunan Nasrullah Meydanımız hak ettiği çevre görünümünede kavuşacaktır.”

KÜLTÜR, SANAT VE FUAR ETKİNLİKLERİ
“Dört yıl gibi kısa bir sürede şehrimizin tanıtımı, yöresel değerlerimizin geleceğe en doğru şekilde aktarılabilmesi adına 205 adet kültür, sanat ve fuar etkinliği gerçekleştirildi. Kastamonu Simidi, Kastamonu Tiridi ve Eğşi içeceğimizin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri belediyemizce alındı.”

ÇANAKKALE GEZİLERİ
“2022 yılı boyunca düzenlediğimiz seferler ve her seferde 100 kişi olmak üzere 1915’in anısına 1915 Şerife Bacı Torunları Çanakkale gezimiz ile vatandaşlarımız, tarihin sayfalarına altın harflerle kazınan destansı mücadelemizin yaşandığı topraklara gitti.2023 yılı boyunca ise düzenlediğimiz seferler ve her seferde 100-300 kişilik gruplar halinde olmak üzere ‘Ecdadın İzinde’ temalı gezilerimize 10 bine yakın vatandaşımız katıldı. Çanakkale’yi ve bu destanın tarihteki izlerini keşfetti.”

TÜRK DÜNYASI GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ
“28 Ülke ve 100’ün Üzerinde Turani Halktan Misafirlerimizi Ağırladık.1994 yılından bu tarafa ilimizde düzenlenen 2014-2019 yılları arasında ara verilen Türk Dünyası Günleri etkinliklerini göreve gelmemiz ile birlikte daha güçlü bir şekilde gerçekleştirdik. Özellikle son iki yılda yaptığımız etkinlikler ile turan coğrafyasından misafirlerimiziağırladık. Türk Dünyası’nın ruhunu Türk’ün otağı olan Kastamonu’da yaşadık yaşattık. Kardeşlerimizle gönüllerimizi birleştirdik, diyalog köprümüzü sağlamlaştırdık. Düzenlenen etkinliklerde panel, drone, mapping gösterileri ve konserler şehrimize yakışır şekilde yapıldı.”

ŞEHRİN ALTYAPISINI YENİLEME PROJESİ
“25 milyon avroluk kaynak ile tarihin en büyük alt yapı yatırımına başlanacak. Finansmanı Dünya Bankası’ndan karşılanan ve İller Bankası Anonim Şirketi tarafından yürütülen Türkiye Deprem, Sel ve Yangın Acil Yardım Projesi (TEFER) kapsamında Belediye deprem, sel ve yangın acil imar projesinin yapım işi için kullandırılacak 25 milyon avro tutarındaki alt yapı kredisi Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun girişimleriyle onaylandı. Nüfusunun hızlı artışı ile Küresel Isınma neticesinde şehre düşen yağış miktarındaki artış ve yaşanan afetler alt yapının alarm vermesine neden oldu. 60 bin nüfusa göre yapılan şehrin alt yapısı günümüzde ihtiyaçları istenilen seviyede karşılayamadı. TEFER kapsamında yapılacak Dev proje ile 168 kilometre içme suyu, 68 kilometre atık su hattı yenilenecek.”

MEHMET AKİF ERSOY MAHALLESİ ÇOCUK BAKIMEVİ
“Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Çocuk Bakımevi’mizin temelini attık. Kastamonu Entegre ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde şehrimize belediyemizin ikinci çocuk bakımevini kazandırıyoruz. 2000 m² alan üzerine kuracağımız Çocuk Bakımevimiz 1160 m² toplam inşaat alanına sahip olacak. Büyük ölçüde tamamladığımız çocuk bakımevimizin 2024 yılı içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz. Bakımevimiz 2 katlı betonarme binadan oluşacak bahçe kısmında çocuk oyun parkı, etkinlik alanları bulunacak. İçerisinde 10 adet sınıf, etkinlik alanları ve çocuklarımızın ihtiyaçlarını gidermek için bölümler bulunacak.”

TÜRKİYE’DE YEREL İKLİM EYLEMİ İÇİN AVRUPA BİRLİĞİ ORTAKLIĞI PROJESİ’NDE PİLOT İL KASTAMONU
“ Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehir ve İklim Değişikliği Zirvesi Şehirler için en önemli adımlar olan Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehir ve İklim Değişikliği başlıkları Kastamonu Belediyesi öncülüğünde Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı’nın katkılarıyla Kastamonu’da gerçekleştirildi. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehir ve İklim Değişikliği Zirvesi’nde alanında uzman isimler ve kurumlar bilgi paylaşımında bulundu. Dünya’nın günümüzdeki en büyük problemi olan İklim Değişikliği’yle ilgili Belediyemizin yaptığı çalışmalar bakanlık nezdinde karşılık buldu. Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanlığı öncülüğünde İPA 3 kapsamında finanse edilecek olan Türkiye’de Yerel İklim Eylemi İçin Avrupa Birliği Ortaklığı Projesi’ne Kastamonu pilot il olarak seçildi. İşbirliği protokolü Kastamonu Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ile İklim Değişikliği Başkanı Sayın Prof. Dr. Halil Hasar arasında imzalandı. Toplamda 22 milyon avro kaynağa sahip proje kapsamında Yerel İklim Değişikliği Eylem Planları (YİDEP) hazırlanacak, etkilenebilirlik ve risk analizleri yapılacak. 14 Milyon Avro’luk İklim Değişikliği Hibe Programı kapsamında ise yerel paydaşlara teknik destek sağlanacak. Pilot il olarak belirlenen şehirler için ayrıca sera gazı envanteri hazırlanacak. Ardından sera gazı azaltım ve uyum eylemlerini içeren YİDEP hazırlanacak. Şehirlerde proje kapsamında geliştirilen eğitim modülü ile kapasite geliştirme faaliyetleri yürütülecek.”

AKILLI ŞEHİR KASTAMONU ŞEHİR ALTYAPISINI GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

“Akıllı Şehir Kastamonu Projesi’nin altyapı çalışmalarına başlandı. Bu doğrultuda Kastamonu Belediyesi bünyesinde bulunan tüm tesislerin fiber optik kablo altyapı çalışmaları bitirildi. Çalışma kapsamında 30 bin metre fiber kablo çekildi. Tam Otomasyonlu Park ve Bahçeler Müdürlüğü Yerleşkemizi, kendi elektriğini üretebilen, atıkları kompost gübreye dönüştüren Atıksu Arıtma Tesisimizi hizmete açtık. Yine yerli otomobil üretimini desteklemek adına şarj istasyonu noktalarını belirleyerek gerekli çalışmaları tamamladık.”

HALKA AÇIK Wİ-Fİ HİZMETİ
“Belediyemizce bilgi ve iletişim alanlarında vatandaşlarımıza çağdaş ihtiyaçlara cevap verecek kaliteli, güvenli ve erişilebilir telekomünikasyon hizmetleri verilmesi doğrultusunda Cumhuriyet Meydanı, Nasrullah Meydanı, Şehirlerarası Otobüs Terminali ve belediyemiz kamusal alanlarında ücretsiz Wİ-Fi erişim hizmeti verilmektedir.

FEV SPORTİF BECERİ VE KOORDİNASYON EĞİTİM MERKEZİ
Sosyal, sportif ve rehabilitasyon destek hizmetlerini özel bireylerimize sağlayacağız. 3-14 yaş arası özel gereksinimli bireylere yönelik sosyal, sportif ve rehabilitasyon destek hizmetlerini Fiziksel Engelliler Vakfı ile yaptığımız protokol doğrultusunda gerçekleştireceğiz. Turhan Topçuoğlu Parkımızda yer alan hizmet binamızda gerekli düzenleme çalışmalarını başlattığımız projemiz özel gereksinimli bireylerimizin güçlü ve bağımsız bireyler olmalarını destekleyecektir. Bu doğrultuda gerekli rehabilitasyon uygulamaları, psiko-sosyal gelişimleri destekleyici uygulamalar, yaşam kalitelerini yükseltecek, sosyal ve fiziksel açıdan toplumla bütünleşmelerini sağlayacak eğitimler, kültürel, sanatsal faaliyetler, mesleki eğitim, koruyucu ve önleyici hizmetler verilecektir. Merkezimizde gerekli eğitimleri ve sertifikaları almış 4 Beden Eğitimi Öğretmeni, 1 psikolog, 1 idari personel görev yapacaktır.

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

KARTLI SİSTEM
“Toplu taşımada kent kart sistemine geçişi gerçekleştirdik. Hızlı ve güvenli ulaşımın sağlanmasında öncü olduk. Özellikle pandemi sürecinde teması azaltarak toplu taşımalardaki salgın yayılımının önüne geçtik. Hemşehrilerimizin talepleri doğrultusunda gerekli tüm düzenlemeleri gerçekleştirdik ve Kastamonu Kent Kart satış ve dolum noktası sayısını 30’a çıkarttık. Kredi kartı ile temassız ödeme seçeneğini aktifleştirdik.”

TEKNOPARK’A BİNA DESTEĞİ
“Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Mahallesi yerleşkesinde bulunan 26 adet konteynerden oluşan 756 m² oturum alanlı tek katlı bina hizmete sunulmuştur. Üniversitemiz ile şehrimizin gelişmesi adına atacağımız ortak adımlara katkı sağladık. Teknolojiyi kontrol edeceğimiz, ilimize ve ülkemize faydalı çalışmaların yapılacağı Teknokent Projesi’nin ortağı olmaktan ve bu projeye destek vermekten mutluluk duyuyoruz.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ (GES) TOPLAM 15 KW ÜRETİM KAPASİTELİ PROJE İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI.
“Üretken Belediyecilik anlayışıyla çıkılan yolda Kastamonu Belediyesi olarak temiz enerji odaklı Güneş Enerji Santralleri projemizin kredisi İller Bankası tarafından onaylandı. Elektrik
giderlerinde yüzde 30 tasarruf sağlayacak proje dahilinde belediye hizmet binaları çatılarına kurulacak paneller ile çeşitli üretim sahalarında elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Yaklaşık 30 Milyon yatırım tutarı olan proje için geri sayıma geçildi.”

KUZEYKENT İTFAİYE MÜFREZESİ MÜFREZEMİZİ 7/24 ESASIYLA HİZMETE ALDIK
25 YILDIR DİLE GELEN İHTİYACI HİZMETE DÖNÜŞTÜRDÜK.
“Şehrimizin en büyük mahallesi olan Kuzeykent Mahallesi’ne yeni itfaiye binasının yapımını tamamladık. Kısa süre içerisinde hizmete aldık. Üç adet itfaiye aracımızın hazır bulunduğu Kuzeykent İtfaiye Binamız bölge ve civarında çıkacak yangınlara ilk müdahalede hayati öneme sahip olacak.

MEHMET AKİF ERSOY MAHALLESİ KAPALI PAZAR YERİ
Bölgenin eksiği olan kapalı pazar alanının projesini tamamladık ve temelini attık.
Kapalı Pazar alanımız hızla yükselmekte. Kapalı Pazar alanımız 2024’ün ilk aylarında hizmete açılacak. Bölgenin talebini karşılayacak olan projemiz 5 bin m² alan içerisinde 1400m² oturumlu toplam 2800m² inşaat alanına sahip 2 katlı betonarme binadan oluşmaktadır.”

DERNEKLER BİNASI
“Derneklerimizin üyelerine daha iyi hizmet vermeleri toplantılarını daha sağlıklı şekilde yapabilmeleri adına onlara özel bir bina yapıyoruz.Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 711 ada 56 parsel üzerine 3 katlı 455 metrekare toplam inşaat alanı olan Dernekler Binamızı tamamladık. Bina içerisinde dernek odaları, lokal, seminer odaları ve çok amaçlı salonlar bulunmaktadır.”

ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK 3. MİLLET BAHÇESİ
Türkiye’nin en büyük 3. Millet Bahçesi’ni şehrimize kazandırıyoruz. Bakanlıklarımız ile ortak projelerimizin en değerlilerinden biri olan Millet Bahçesi Projemizin hem şehrimize hem de ilimize değer katacağına inanıyoruz.
Kuzeykent Mahallesi’nde 240 dönümün üzerinde bir alana kurulan Millet Bahçesi’nin içerisinde yürüme yolları, bisiklet yolları, Millet Kıraathanesi ve Kastamonulu vatandaşlarımızın ihtiyaç duyacağı tüm sosyal alanlar yer alacak. Millet Bahçesi’nde çalışmalar son aşamaya geldi. Açılışı yapıldığında yeşiliyle Türkiye’nin göz bebeği olan Kastamonu, parkları ve bahçeleriyle de parlayan bir yıldız haline gelecektir. Yüzde 90’ı tamamlanmıştır.”

SPORCULARIMIZIN DAİMA YANINDAYIZ BİRÇOK BRANŞTA İLİMİZİN BAYRAĞI DALGALANDIRIYORUZ
“Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübümüz ile sporcularımıza her türlü imkanı sunuyor ve yeni yetenekleri ülkemize kazandırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda okçuluk, kick-boks, wushu, bisiklet ve hentbol branşlarında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz .Gençlerimizi Besyo Kurslarına Hazırlıyoruz. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu (BESYO) sınavlarına girecek gençlerimize alanında uzman eğiticilerimiz ile birlikte ücretsiz olarak eğitim veriyoruz. BESYO hazırlık kurslarımız ile gençlerimizin üniversite hayallerine ortak oluyoruz.

HENTBOLDA İLKLERE İMZA ATIYORUZ
“Şehrimizi Kadınlar Süper Lig’inde temsil eden Kastamonu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Hentbol takımımız geride bıraktığımız 5 yılı da Hentbol Bayanlar Süper Ligi’nde zirvede tamamlamıştır. Takımımız 2021-2022 sezonunda EHF Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalan ilk Türk takımı olma başarısını da sağlamıştır. Yine 2022-2023 sezonunda ilimizi EHP Şampiyonlar Ligi’nde temsil etmiştir.”

SIFIR ATIK PROJESİ KAYNAK VERİMLİLİĞİ VE ÇEVRE
“Karbon ayak izini azaltmak, atıkların çevreye olan kötü etkilerini en aza indirmek adına var gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda 2019 yılından günümüze özellikle okullarımıza büyük destekler verdiğimiz Sıfır Atık Projeleri’ni hayata geçirdik. Bu doğrultuda 8570 ton kağıt-karton, 1178 ton plastik, 14 ton metal, 7 ton cam atığı, 687 ton bitkisel atık yağ, 58 ton atık motor yağı, 6.34 ton atık pil, 207 ton tekstil atığı toplayarak geri dönüşümünü sağladık ve ekonomimize kazandırdık. Bu toplanan atıklar sayesinde; 145 bin 690 adet ağacın kesilmesi önlenmiş, 1 milyon 516 bin 890 kg sera gazı salınımı azaltılmış, 21 bin 425 m3 atık depolama alanından kazanç, 35 milyon 137 bin Kwh enerji tasarrufu, 19201 varil petrol tasarrufu sağlanmıştır. Sıfır Atık Projelerimiz kapsamında 1.000.000 TL Hibe nakdi yardım Çevre ve Şehircilik Bakanlığından çıkmış olup; Atık Getirme Merkezi ve Katı Atık Transfer İstasyonu Yenileme Projeleri ihale aşamasındadır. Yapılan projeler doğrultusunda 2022 yılında Türkiye Belediyeler Birliği’nden Yeşil Şehirler Fikir ve Proje yarışması dalında Sürdürülebilir Ulaşım, Temiz Hava ve Sağlıklı Yaşam projesiyle Belediyemiz ödüle layık görülmüştü. Dönemin Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ ile dönemin Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin tarafından Başkanımız Sayın Galip Vidinlioğlu’na ödül takdim edilmişti.

TEMİZLİK VE SIFIR ATIK
“Görüntü kirliliğini ve çöp kokusunu ortadan kaldırmak için;
54 noktaya 69 adet yeraltı çöp konteyneri kurulumunu gerçekleştirdik. İhtiyaç duyulan ve talep edilen mahalle, park, cadde, sokak ve oyun alanlarına;908 adet dekoratif çöp kovası monte ettik. İbadet alanlarımızın temizliklerini yaptık. Sıfır atık çalışmaları kapsamında farkın- dalık yaratmak ve sıfır atığın önemine dikkat çekmek için okullarımıza basket- bol potası görünümlü pet şişe toplama sepetleri kurduk. Yine bu proje bağlamın- da 32,68 ton bitkisel atık yağ, 3 ton atık pil topladık. Mahallelerimize kurduğumuz geri dönüşüm çöp konteynerleriyle plastik, Çevrenin önemini gelecek nesillere en iyi şekilde aktarabilmek hedefiyle ‘Daha Temiz Bir Kastamonu’ projemiz dahilinde öğrencilerimiz ile çöp toplama etkinliği düzenledik. İlkokul öğrencilerimize çevre ajandası dağıtarak atıkların kaynağında metal, cam ve elektronik atıkları sıfır atık projemiz doğrultusunda en özel adımlar- dan birini attık. Şehrimizde belirlediğimiz 100 noktaya kurduğumuz atık tekstil kumbaralarımız ile 71 ton 220 kilogram kullanılmış tekstil atığını toplayarak ikincil hammadde elde edilmesi ve enerji kay- nağı olarak kullanılmasını sağladık. Toplanmasının önemine değindik. Makine parkına kazandırdığımız mini yol süpürme araçlarıyla dar sokaklarımızın, meydanlarımız ve kaldırımlarımızın temizliğini daha hızlı şekilde yaptık.

MOBİL ATIK GETİRME MERKEZİ – 5 BÖLMELİ
“Kuzeykent Mahallesi, İnönü mahallesi ve Saraçlar mahallesi olmak üzere 3 ayrı noktaya mobil atık getirme merkezi yerleştirilmiştir. 5 bölmeli kağıt, plastik, metal, cam ve elektronik atıklar için ayrı girişler bulunmaktadır.”


MOBİL ATIK GETİRME MERKEZİ – 7 BÖLMELİ
Ayrıca;
• Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi önü
• Tosya yolu (Ecza Koop. Önü)
• Karaçomak Barajı Mesire Yeri
• Kastamall AVM Karşısı
• Otogar
• Cumhuriyet Meydanı
• Belediye Önü
olmak üzere 7 ayrı noktaya 7 bölmeli mobil atık getirme merkezi konumlandırılmıştır. Kağıt, plastik, metal, cam, elektronik atıklar, atık pil ve bitkisel atık yağları toplamak için ayrı bölmeler bulunmaktadır. 32,68 ton bitkisel atık yağ, 3 ton atık pil topladık.”

TEKSTİL ATIK KUMBARALARI
“Kullanılmış giyim/tekstil atıklarının (giysi, ayakkabı, kemer, çanta, tül, perde, bat- taniye, nevresim), kumbaralar aracılığıyla evsel atıklardan ayrı olarak toplanarak, bu atıkların öncelikli olarak yeniden kullanımı, geri dönüşümü ve ikincil hammadde elde etme amaçlı diğer işlemler ile geri kazanıl- ması, enerji kaynağı olarak kullanılması veya çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilebilmesi sağlanmaktadır.100 adet noktalara kullanılmış giysi/tekstil kumbaraları yerleştirilmiştir. 71 ton 220 kilogram kullanılmış tekstil atığını toplayarak ikincil hammadde elde edilmesi ve enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağladık.”

Başkan Vidinlioğlu 5 yıllık görev sürecini değerlendirdi

MAMAMATİK
“Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, sokak hayvanları beslemek, topluma geri dönüşümün önemini ve çevre bilincini anlatmak, geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarını milli ekonomiye kazandırmak amaçları ile iki adet mamamatik (Nasrullah meydanı-Kuzeykent Migros önü), bir adet kalemmatik (Kastamall AVM) yerleştirilmiştir.”


MEZARLIK BİLGİ SİSTEMİ (MEBİS) KURULDU
“İnsan odaklı hizmet anlayışımız gereği kabir fotoğraflarının görüntülendiği, kapısından mezar yerine kadar en kısa yolu ziyaretçilere gösteren Mezarlık Bilgi Sistemi (MEBİS) belediyemizin web sitesinde hayata geçirilmiştir.Belediyemize bağlı din görevlileri tarafından 6.379 cenazenin (şehir merkezinde, merkez köylerde vefat edenler ile başka ilden gelen cenazeler) gassalık hizmeti yerine getirilmiştir.
Vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda 1.774 adet ücretsiz mezar tahtası verilmiş ve mezar kazımı gerçekleştirilmiştir. Şehir içi, şehir dışı ve il dışına toplam 7.626 cenaze nakli yapılmıştır.
COVID19 salgın hastalığı nedeniyle vefat eden kişilere 700 Adet tek kullanımlık tabut verilmiştir.”

DENETİM MEKANİZMALARIMIZ HALKIMIZIN SAĞLIĞI VE GÜVENİ İÇİN SAHADA
“6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında 150 adet işyeri ve 8612 adet ürün denetimi yapılmış, standartlara uygun olmayanlar uygun hale getirilmiş ve etiket fiyatı ile kasa fiyatı uyuşmazlığının olduğu tespit edilen 6 adet işyerine mevzuat çerçevesinde gerekli yaptırımlar uygulanmıştır.”

ULAŞIM ÇALIŞMALARI
“Şehrimizde ulaşımın daha sağlıklı ve güvenli işleyebilmesi için; 70 adet yaya geçidi bilgilendirme tabelası,19.000 m² yol çizgi boyası yapılmış, 15.000 m² kauçuk hız kesici takılmış, 400 adet yön levhası yenilenmiş, 2000 adet plastik duba çakılmış ve 19.000 m² boya yapılmıştır.”

SADIK DOSTLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ DOĞAL YAŞAM PARKI PROJESİ YAPILDI
“6463 köpek ve 3777 kedi gelmiş, gelen her hayvan yasa gereği Ek-2 sahipsiz hayvan kayıt defterine kayıt edilmiştir. Kaydı yapılan hayvanlarımız sağlık durumlarına göre tedavi protokolleri açılıp fotoğrafları alındıktan sonra geçici boyunluk takılarak numaralandırmakta ve tedavileri takip edilmektedir.9301 köpek ve 6445 kedi, yaralanma ve hastalıkları sebebi ile tedavi altına alınmıştır. 2473 köpek, 936 kedi kısırlaştırılmış olup, mikroçip ve kulak numarası ile işaretlenmiştir. 447 köpek , 126 kedi sahiplendirilmiş ve sıcak yuvalarına kavuşmuşlardır. 2134 köpek ve 1211 kedi alındığı ortama bırakılarak doğal yaşamlarını devam etmeleri sağlanmıştır. 3409 adet sokak hayvanının dış parazit kaynaklı tedavileri yapılmış ve sağlıklarına kavuşmuştur. 3409 adet sokak hayvanının kuduz aşısı yapılarak halk sağlığı açısından sorun oluşturacak kuduz hastalığına karşı mücadale edilmiştir. 630 adet kedi evi yapımı bitirilip şehrin belirli bölgelerine konulmuştur. 50 adet kuş yuvası yapımı bitirilip şehrin belirli bölgelerine konulmuştur. Sokak hayvanı beslenme odaklarına sokak hayvanlarının beslenmesi için haftada bir sefer 79 ayrı beslenme alanında yem konulmuştur, temizlikleri yapılmıştır. 59.969 adet sokak hayvanı ile talep ve istek 5199 sayılı kanun ve hayvanların korunmasına dair uygulama yönetmeliği çerçevesinde sonuçlandırılmıştır.Her yıl bir defa olmak üzere toplamda 4 kez yerel hayvan koruma görevileri eğitimi düzenlenmiştir. Sokak hayvanlarının beslenmesi amacı ile şehrimizde oluşturduğumuz beslenme odaklarına toplamda 20000 kg kedi ve 10000kg köpek yemi 250 kg kuş yemi sokak hayvanlarının beslenmesi için kullanılmıştır.”

İLAÇLAMA HİZMETLERİ
“Vatandaşlarımızın sağlığı için 7/24 çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda vektörle mücadelede 52 bin 400 litre uçkun sinek ilacı, 32 bin litre larvasit ilaçlaması gerçekleştirildi. Kamu kurumları ve sivil toplum kurumlarında 2 bin 620 litre dezenfeksiyon çalışması yapıldı.”

VEKTÖRLE MÜCADELE HİZMETLERİMİZ
Vektörle mücadele ekibimizde 4 uzman personel, 2 araç, 2 ulv- açık alan ilaçlama makinesi,4 adet atomizer ilaçlama makinası, 1 termal sisleme makinesi, 6 sırt pompası ile hizmet vermektedir. Vektörle mücadele de bilimsel yöntemlerle entegre mücadale yöntemi kullanılarak (fiziksel mücadele, kültürel mücadele, biyolojik mücadele ve kimyasal mücadele), Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün tavsiyelerine uygun ve Sağlık Bakanlığı tarafından halk sağlığı alanında kullanılmak üzere ruhsatlandırılmış biyosidal ürünler kullanılmıştır.Her yıl kasım ayında başlayıp mart ayı başında sonlanacak şekilde programlanan kışlık ilaçlama, termal sisleme cihazı ile (ürettiği küçük damlacıklar nedeniyle, sivrisinek ve diğer küçük böcek kontrolü için iyidirler. Sivrisinek kontrolü için en iyi damlacık boyutu 5-20 mikron arasındadır ve çoğu termal sisleyici bu aralıkta
parçacıklar üretecektir) kanal, kanalet, logar kapakları gibi vektörlerin kışlık alanlarında yürütülmüştür. Kastamonu Belediyesi sınırları dahilinde bulunan sulak alanlara, (derelere, su birikintilerine, bataklıklara)çöplük yerlere,parklara ve harfiyat alanlarına 2019- 2024 yılı içerisinden heryıl Mart ayında başlayan ve eylül ayı sonuna kadar devam eden ilaçlama programına göre düzenli periyotlarla larvasit uygulaması ,karasinek ve sivrisinekleri yumurta-larva-pupa ergin gibi gelişim evrelerini larva döneminde larvaların üreyebileceği yerlere gerekli larvasit uygulaması gerçekleştirilmiştir. Kastamonu Belediyesi sınırları dahilinde bulunan tüm caddeler, sokaklar, parklar, bahçeler, çöplükler, pazar yerleri gibi açık alanlara 2019-2024 yılı içerisinden heryıl belirli periyotlarla uçkun ilaçlama (insektisit) uygulaması rutin yapılmıştır. Halkımızdan gelen ilaçlama talepleri doğrultusunda talebe bağlı ilaçlama da yapılmıştır. Sivrisinek, karasinek, tatarcık gibi uçucu haşerelere, tahtakurusu, akrep, karınca, pire, kene gibi yürüyen haşerelere karşı entegre mücadale yöntemiyle vektör mücadelesi gerçekleştirilmiştir. Mübarek günlerde şehrimizin sokaklarına 2019-2024 yılı içerisinden heryıl günün anlam ve önemine uygun olarak gülsuyu çalışması yapılmıştır. Müdürlüğümüzce mübarek günlerde şehrimizin sokaklarına günün anlam ve önemine uygun olarak 200 lt konstre gül suyu ile çalışmalar yapılmıştır.”

SALGINLA MÜCADELE DEZENFEKSİYON ÇALIŞMALARINA İLK BAŞLAYAN BELEDİYE
“Türkiye’de dezenfeksiyon çalışmalarına ilk başlayan belediyeyiz. Ülkemizde 11 Mart’ta ilk covid vakası görülmüştür. Kastamonu Belediyesi ekipleri 26 Şubat itibariyle dezenfeksiyon çalışmalarına başlamış, camiler, okullar, şehir içi ve şehirlararası otobüsler, vatandaşlarımızın yoğun olduğu bölgeler dezenfekte edilmiştir. Bu süreçte 300 bin adet maske ve 30 bin adet eldiven dağıtımı yapılmıştır. Esnaflarımıza destek olmak adına kira bedellerimizde ertelemeler yapılmıştır. Sağlık çalışanlarımıza özel olarak ücretsiz ring servisleri oluşturulmuştur. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 12 bin adet erzak kolisi dağıtımı yapılmıştır. Covid-19 ile mücadele doğrultusunda toplam 7 milyon lira harcama yapılmıştır.”

AFETLE MÜCADELE BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ
“2021 yılı Ağustos ayında şehrimiz yüz yılın en büyük sel felaketini yaşamıştır. Bozkurt ilçemiz başta olmak üzere Azdavay, Abana, İnebolu Çatalzeytin, Şenpazar ve Küre ilçelerimizin ciddi şekilde etkilendiği ve can kayıpları yaşanan sel felaketinin ilk saati itibariyle 25 iş makinesi ve 100 personel ile bölgede yaraların sarılmasına katkı sağladık. Afetzedelerin yurtlara yerleştirilmesi, gıda ve giyecek ihtiyaçları ekiplerimizce hızla giderilmiştir. Sahipsiz sokak hayvanlarının tedavileri veteriner hekimlerimizce yapılmıştır. Afet bölgesinde salgın hastalıkların oluşmaması adına gerekli ilaçlamalar 24 saat esasına göre yapılmıştır. Afet bölgesine sefer yapan ilçe otobüslerinden otogar kira ücreti alınmamıştır. Aynı tarihlerde Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremlerden etkilenen vatandaşlarımıza yardım TIR’ı gönderilmiştir. Yine Antalya bölgesinde yaşanan yangın felaketinde ekiplerimiz aktif olarak görev almıştır.”


AFET BÖLGESİNE YARDIM
“Maalesef millet olarak, ülke olarak Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem ve asrın afetini yaşadık. 11 ilimiz bu depremlerden etkilendi. Binlerce vatandaşımız hayatlarını kaybetti.Milyonlarca kardeşimiz derin yaralar aldı. Kastamonu Belediyesi olarak depremin ilk haber aldığımız saat itibariyle seferberlik anlayışıyla hızla bölgeye yardım kolisi ve destek ekip gönderdik. Toplamda 15 TIR, 16 Kamyon, 8 Kamyonet, 10 Minibüs, 2 İtfaiye aracı, 2 Su tankeri, 4 Arama kurtarma aracı ve 2 Arazöz ile birlikte 5 konteyneri bölgeye sevk ettik. 68 personelle sahadaki çalışmalara katıldık. İlimize gelen misafirlerimiz ile yakından ilgilendik ve ilgilenmeye devam ediyoruz. 3569 misafirimize gıda, hijyen ve temizlik kolisi desteği sağladık. Özellikle her şeyimiz çocuklarımız için aktiviteler düzenlemeye gayret gösterdik. İlimizde düzenlediğimiz aktivitelerin benzerini hazırladığımız Mobil Tiyatro Tırı ile depremden etkilenen illerimizdeki çadır kentlerde de gerçekleştirdik.”

03 Nis 2024 - 22:13 Kastamonu/ Kastamonu- Siyaset

Mahreç  Fatma Bölükbaş


Anket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI
Tüm anketler