Tatilcilerin tatil tutkusu aileden geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 yılına ilişkin "Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı" raporunu yayımladı.  Araştırma 25-59 yaş grubunda gerçekleştirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 yılına ilişkin "Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı" raporunu yayımladı.  Araştırma 25-59 yaş grubunda gerçekleştirildi.

Rapor; ailelerin eğitim, iş ve gelir seviyelerindeki değişimi mercek altına alıyor.

Araştırma, 25-59 yaş grubunda olan fertlerin şu anki durumu ile kendileri 14 yaş civarında iken ebeveynlerinin durumunu karşılaştırmak amacıyla yapıldı.

Eğitim seviyesi ve aile ilişkisi

Raporda dikkat çeken ilk nokta, fertlerin eğitim seviyelerinin ailelerinin eğitim durumu ile ilişkisi oldu.

Kendisi 14 yaş civarındayken annesi yükseköğretim mezunu olan fertlerin büyük çoğunluğunun (yüzde 83,5) günümüzde yükseköğretim mezunu olduğu görüldü.

Benzer şekilde, babası yükseköğretim mezunu olan fertlerin de çoğunluğu (yüzde 79,5) yükseköğretim mezunu oldu.

İş hayatı

Fertler 14 yaş civarında iken babası işveren veya kendi hesabına çalışanların yüzde 39,2'si şu an ücretli, maaşlı veya yevmiyeli; yüzde 14,5'i işveren veya kendi hesabına; yüzde 5,6'sı ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor. Bu fertlerin yüzde 40,6'sı ise şu anda ekonomik olarak faal değil.

Gelir dağılımı

Raporda; 14 yaşındayken maddi durumu "çok kötü" olan fertlerin yüzde 16,5'inin şu an en yüksek gelir grubunda yer aldığı belirtildi.

Bununla birlikte çocukken maddi durumu "çok iyi" olan fertlerin de yüzde 40,6'sının şu an en yüksek gelir grubunda olduğu vurgulandı. Bu durum, gelir dağılımındaki eşitsizliğe işaret etti.

Konut ve tatil

Fertlerin 14 yaş civarında iken ev sahibi olanların yüzde 57,7'sinin şu anda da ev sahibi olduğu raporda yer aldı. Bu kişilerin yüzde 26,3'ü şu an kiracı konumunda.

14 yaşındayken kiracı olanların ise şu an yüzde 40'ı ev sahibi olurken yüzde 47,7'si hâlâ kirada oturuyor.

Çocukken ailesiyle bir haftalık tatil masrafını karışlayabilen hanelerde yaşayanların yüzde 59,6'sı şu an yine tatile gidebiliyor. Çocukken tatile gidemeyenlerin yüzde 69,1'i ise tatile hâlâ gidemiyor.

Et ürünlerinin tüketimi

Kendisi 14 yaş civarında iken hanesinde yaşayan bütün çocukların günde en az bir kere et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayabilen fertlerin yüzde 72,4'ünün şu an hanesinde iki günde bir bu yemek masrafını karşılayabildiği yer alırken ,  yüzde 27,6'sının ise karşılayamadığı belirlendi.

Raporun sonuçları, dezavantajların kuşaklar arasında nasıl aktarıldığını göstermesi bakımından önemli görülüyor. İlgili kurumlar için bu bulgular, eşitsizlikleri azaltma ve sosyal adaleti sağlama çabalarında rehber niteliği taşıyor.

Kaynak: TÜİK

04 Nis 2024 - 12:03 - Gündem


Anket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI
Tüm anketler