Tasarruf tedbirleri esnafı vurdu! Kooperatiflerden para çeken esnafın faizlerine kallavi ZAM!

Hükümet, tasarruf tedbirleri altında başlattığı uygulamayı, kamu kurumlarından ziyade kooperatiflerden kredi çeken esnafların sırtına yükledi.

Ecenur Erdeniz
Ecenur Erdeniz Tüm Haberleri

Hükümet, tasarruf tedbirleri altında başlattığı uygulamayı, kamu kurumlarından ziyade kooperatiflerden kredi çeken esnafların sırtına yükledi.
FAİZ ORANLARI YÜZDE YÜZ ARTTI
Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden 30 Nisan 2024 tarihine kadar geçmiş yıllarda kredi çeken veya kredi taksiti olan esnafların kredi taksitlerinde güncelleme yapıldı ve esnafların kredi taksitlerinde banka faizleri yüzde yüze yakın oranda artırıldı.
Bugün saat 15.30 sıralarında ülke genelinde olduğu gibi Tosya Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne de gelen talimat sonrası oda yönetimi bu akşam acil toplantı yaptı.
KULLANILAN VEYA KULLANILACAK TÜM KREDİLERİ KAPSIYOR
Tosya Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mustafa Pazarcı, öğleden sonra gelen talimat üzerine kullanılan veya kullanılacak tüm kredilerde yeni düzenleme yapıldığını ve düzenlemenin 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren uygulanacağını ifade ederken konuyla ilgili olarak bu hafta bir açıklama yapılacağı kaydedildi.

Tasarruf tedbirleri esnafı vurdu! Kooperatiflerden para çeken esnafın faizlerine kallavi ZAM!


1 MAYIS 2024 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ
Öte yandan esnafları yıkan karara gerekçe olarak faizi artışı talebinin bankalardan geldiği ve hükümetin de bu talebe göre karar aldığı iddia ediliyor.
Kooperatifler önceden düşük faizli kredi kullanan tüm ortaklar kullandıkları kredilere yeni faiz oranı uygulanmaya başlandı.
2024/9 SAYILI BAKANLIK GENELGESİ
"Piyasalarda yaşanan gelişmeler, kaynak maliyetindeki artışlar doğrultusunda, esnaf ve sanatkarlara kooperatiflerimiz kefaleti ile kullandırılan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin faiz oranlarında banka tarafından bir miktar faiz güncellemesi yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Her ne kadar güncelleme yapılmış olsa da faiz oranları güncel piyasa faiz oranlarına göre oldukça düşük seviyelerde belirlenmiş durumdadır. 04.01.2021-01.04.2024 tarihleri arasında kullandırılmış olan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli esnaf kredilerinin faiz oranları Ek-1'de yer alan tabloda gösterilen şekilde güncellenmiştir.
Yapılan düzenlemenin detayları şu şekildedir:
* Faiz oranı değişiklikleri 01.05.2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde uygulanacaktır.
* Faiz oranı güncelleme işlemlerinden; 6 Şubat Depremlerinden 1. derecede zarar gören Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ve bağlı ilçeleri ile Gaziantep ili Nurdağı ve İslahiye İlçelerinde kullandırılan krediler ve 6 Şubat Depremlerinde zarar gören esnaflara destek amaçlı kullandırılan 250.000 TL limitli kredilerin tamamı muaf tutulmuştur.
* 01.04.2024 tarihinden itibaren kullandırılan ve yeni kullandırılacak krediler için yıllık %58 (esnafa yansıyan faiz oranı %29) uygulamaya devam edilecektir.”

Buna göre:
Yüzde 7.5 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 17 olarak güncellendi
Yüzde 8.5 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 18 olarak güncellendi
Yüzde 9.5 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 21 olarak güncellendi
Yüzde 12.5 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 24 olarak güncellendi Yüzde 15 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 24 olarak güncellendi
Yüzde 17.5 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 25 olarak güncellendi Yüzde 20 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 26 olarak güncellendi
Yüzde 22.5 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 27 olarak güncellendi Yüzde 24 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 28 olarak güncellendi
Yüzde 25 ile kredi kullanan ortaklarımızın faiz oranları yüzde 29 olarak güncellendi

14 May 2024 - 19:32 Kastamonu- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber37 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber37 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber37 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber37 değil haberi geçen ajanstır.