Kastamonu’da Aile Haftası yürüyüşü

Bugün saat 10.00'da Kışla Parkı'ndan başlayarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren "Ailemiz İstikbalimiz" temalı Aile Haftası Yürüyüşü gerçekleştirildi.

Ecenur Erdeniz
Ecenur Erdeniz Tüm Haberleri
Kastamonu’da Aile Haftası yürüyüşü
Kastamonu’da Aile Haftası yürüyüşü
+1
Video için play'e tıklayın

Bugün saat 10.00'da Kışla Parkı'ndan başlayarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren "Ailemiz İstikbalimiz" temalı Aile Haftası Yürüyüşü gerçekleştirildi.

Kastamonu’da Aile Haftası yürüyüşü

Aile haftası kapsamında Kastamonu Valiliği himayesinde gerçekleştirilen yürüyüşe Vali Meftun Dallı, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Köksalan, Azdavay Belediye Başkanı Cevat Taşkan ve çeşitli STK'lar katılım sağladı. Vali Meftun Dallı yürüyüş sonrası Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı konuşmasında çocuklarımızı kültür değerlerimize uygun şekilde yetiştirmeyi vurgularken Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Koordinasyon Kurulu'nun da kurulduğu haberini verdi.

Kastamonu’da Aile Haftası yürüyüşü


81 İLDE EŞ ZAMANLI YÜRÜYÜŞ
Vali Meftun Dallı yürüyüş sonrası Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı konuşmasında "Bugün 81 ilimizle birlikte biz de saat 10'da başlayarak Kışla Parkı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na aile haftası yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Aile biliyorsunuz kültür aktarımında, inançlarımızın yeni nesillere aktarımında, insanlık değerlerinin yeni nesillere ulaştırılmasında bir temel taşıdır. Türk toplumunun da gerçekten en değerli, en kıymetli temel taşı ailedir. Zaten yapılan saldırılardan da bu müessesenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu saldırılar hep oldu geçmişten günümüze ama hepinizin bildiği gibi bugün artık sosyal medya ve internet kanalları üzerinden çok şiddetli bir saldırı altında ailemiz.
Çocuklarımız özellikle bu konuda korunmaya, kollanmaya muhtaç hale geldi. Herkesin, başta anne babalar, aileler olmak üzere bizlerin, okullarımızın, bütün sosyal aktörlerin bu konuda bir rol alıp aileyi korumak, çocuklarımızı kültür değerlerimize uygun şekilde yetiştirmek için çaba sarf etmesi lazım. Bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Koordinasyon Kurulu kuruldu. İlgili bakanlıkların ve paydaş kurumların içinde yer alacağı bir kurul. Yine aynı şekilde 2024-2028 yıllarını kapsayan bir vizyon planı ve eylem planı yayımlandı. Biz de buna paralel olarak ilimizde ilgili Bakanlık Müdürü, İl Müdürlükleri'nin ve paydaş kurumlarının içinde yer alacağı bir il Aileyi Koruma ve Güçlendirme İl Koordinasyon Kurumu kuracağız. Bizim de bir aynı şekilde vizyon planımız ve yıllık eylem planlarımız olacak" diyerek Kastamonu'da Aileyi Koruma ve Güçlendirme İl Koordinasyon Kurumu kurulacağından bahsetti.

HEPİMİZE DÜŞEN ROLLER VAR
Dallı konuşmasının devamında geleceğe güvenle bakabilmek için ailemizi sağlam ve ayakta tutmaktan başka bir çaremiz olmadığına değinirken "Hep birlikte ailemizi korumak, geleceğe daha güvenle ilerleyebilmek bakımından, ailemizi sağlam tutmak için ne gerekiyorsa o plan ve eylem planı çerçevesinde Bundan sonra her yıl yapacağız. İnşallah güzel bir başlangıç olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Evet, dediğim gibi hepimize düşen işler, roller var. Bunları ihmal etmeden geleceğe güvenle bakabilmek için ailemizi sağlam ve ayakta tutmaktan başka bir çaremiz yok.
Geçmişte biliyorsunuz bizim geleneksel ailemizde üç nesil bir arada yaşıyordu. Dolayısıyla sosyal rolleri nelerdir, cinsiyet gelişimi, toplumda ileride alacağı roller konusunda çocuklar doğal bir ortamda bunları öğrenerek yetişiyorlardı. Bir takım gelişmeler biliyorsunuz olur her zaman. Sosyal, toplumsal yapılar değişti, ekonomik yapılar değişti. Onun beraberinde getirdiği bir takım faktörler değiştirir bazı şeyleri. Çekirdek aile dedik biliyorsunuz. Anne, baba ve çocukların bir arada yaşadığı bir aile tipindeyiz uzunca bir zamandır. Ama şimdi artık onu da çok kırıp ona da çok şiddetli saldırılar yapan çevreler var bütün dünyada. Kim oldukları malum. Onlara asla biz bu topraklarda fırsat vermeyeceğiz. Onun için hep birlikte ailemizi, çocuklarımızı koruyacağız bu tür saldırılardan ve geleceğe güvenli adımlarla yürüyeceğiz" dedi.

Kastamonu’da Aile Haftası yürüyüşü
Kastamonu’da Aile Haftası yürüyüşü

15 May 2024 - 13:12 Kastamonu- Gündem

Mahreç  Yalçın Karaosmanoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber37 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber37 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber37 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber37 değil haberi geçen ajanstır.