DOLAR 8,4172
EURO 10,0166
ALTIN 493,11
BIST 1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 33°C
Az Bulutlu
Kastamonu
33°C
Az Bulutlu
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 33°C
Sal 34°C
dOBI7b
dOBI7b

Hafızlık Projemiz

Hafızlık Projemiz
Beypark
10.06.2020
868
A+
A-

Yüce Rabbimiz meleklere akıl vermiş fakat nefis vermemiştir. Kendilerini kötülüğe sevk edecek nefisleri olmadığından günah işlemezler, sürekli Allah’a ibadet ve itaat halindedirler. Hayvanlara ise nefis vermiş akıl vermemiştir. Bunun için hayvanlar akıllı varlıkların yaptıkları ibadet ve işleri yapamazlar, kendilerine böyle bir sorumluluk da yüklenmemiştir zaten. Bütün bu varlıklar içinde insan ise apayrı bir donanım ve kabiliyette yaratılmıştır. Hayvanlarda olduğu gibi insanda da nefis olmakla beraber melekler gibi akıl ve iradeye de sahip olan bir varlıktır insan. O, bu hali ile iyilik de kötülük de yapabilen, yapabilecek potansiyeli olan bir varlıktır Onun için insanın, aklını ve iradesini doğru yönde kullanıp değerlendirebilmesi, Allah’a, insanlara ve çevreye karşı olan sorumluluklarını yerine getirebilmesi için iyi bir eğitim almasına ihtiyaç vardır. Bu eğitimi, din bilimleri eğitimi ve pozitif bilimlerin eğitimi diye ikiye ayırabiliriz. Her bir eğitimin şüphesiz ki kendine göre bir yeri ve değeri vardır. Ancak her bir Müslümanın şahsi ibadetlerini yapabilecek kadar bir dini eğitime zorunlu olarak ihtiyacı vardır. Din eğitimi ülkemizde imam hatip okulları, ilahiyat fakülteleri ve Kur’an kurslarında verilmektedir. Din bilimlerinin temelini oluşturan Kur’an-ı Kerimin okunması ve ezberlenmesi ağırlıklı olarak Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kurslarında yapılmaktadır. Bu kurslar kız ve erkek Kur’an kursları olmak üzere değişik yaşlarda kursiyerler bulundurmaktadır. Bunun yanında daha önce birkaç yazımızda da temas ettiğimiz üzere Diyanet İşleri Başkanlığının Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalamış oldukları bir protokole dayalı olarak yürütülen bir proje bulunmaktadır. Bu proje, ilkokul 4. Sınıftan 5 sınıfa yani ortaokul 1. sınıfa geçmiş kız ve erkek çocuklarının ayrı ayrı sınıflarda olmak üzere kayıtlarının alınıp aynı anda hem hafızlık hem de İmam Hatip Ortaokulunu okumaları şeklinde yapılıyor. Bunu İnşallah biz Tosyamızda da başlatmak istiyoruz. Bunun için ilçe merkezinde 4. Sınıftan 5. Sınıfa geçen bütün çocuklarımızın velilerine projeyi kısaca tanıtıcı ve kayıtlar hakkında bilgilendirici bir yazı/mesaj gönderilmiştir. Bu projenin siz okurlarımız tarafından da tanınması, maddi ve manevi desteklerinize vesile olması amacı ile öğrenci velilerimize gönderdiğimiz mesajımızı sizlerle de paylaşmak istiyoruz.
Sayın Veli;
Allah’ın Kitabı, dinimizin kaynağı, kur’an-ı Kerim indirildiği günden beri Müslümanlar tarafından okunmuş ve ezberlemiştir. Onu ezberleyen hafızlar, Allah katında yüksek bir değere sahip olmalarının yanında insanlar tarafından da hep saygı görmüşlerdir.
Günümüz eğitim sistemi içerisinde çocuklarımızın en kolay ve en verimli bir şekilde hafızlıklarını yapabilmeleri için bir proje geliştirilmiş ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan bir protokolle ilkokul 4. Sınıfı bitirip ortaokul 5. sınıfa geçen çocuklarımızın bir yandan hafızlıklarını yapıp, bir yandan da İmam Hatip ortaokulunda okuyarak sene kaybı olmaksızın ortaokulla beraber hafızlıklarını bitirmeleri planlanmıştır. Bu protokole dayalı olarak şu anda ülkemizde 191 ortaokul ve Kur’an kursu ortak çalışmakta ve kız ve erkek çocuklarımız hafız olarak yetiştirilmektedir. Söz konusu projenin bu yıl itibariyle Tosyamızda da uygulanmaya başlaması için Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Tosya İlçe müftülüğü arasında bir alt protokol yapılmış, 15 Haziran’da açılacak hafızlık temel sınıfları için kayıtlara başlanmıştır. Tosya Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip ortaokulunda 5. sınıf öğrencilerin normal kayıt ve normal eğitimleri devam ederken, bir taraftan da hafızlık proje uygulaması yapılacaktır. Bunun için bir kız birde erkek sınıfı oluşturulacaktır. Siz de çocuğunuzun bir yandan örgün eğitimle İmam Hatip ortaokulunda okuyarak bir yandan da sene kaybı olmaksızın hafızlığını bitirmiş olmasını istiyorsanız İlçe müftülüğünün İmam Hatip ortaokulu bünyesinde 15 Haziran’da açacağı hafızlık temel sınıfına kayıt yaptırabilirsiniz.
Kayıtlar ilçe müftülüğünde ve Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulunda yapılacaktır.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Not: öğrencilerimiz servisle evlerinden alınıp okula getirilecek tekrar evlerine bırakılacaktır okula geliş gidişler servisle olacağından korona virüsten dolayı konulan 18 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamasından etkilenmeyeceklerdir.
Kayıtlardan sonra projenin kapsamlı tanıtımı ve işleyiş ile ilgili velilerle bir toplantı yapılacaktır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü – İlçe Müftülüğü

Halil İbrahim Sabırlı
İlçe Müftüsü

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.