Site Rengi

DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
ALTIN 461,55
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 11°C
Sisli
Kastamonu
11°C
Sisli
Paz 10°C
Pts 9°C
Sal 9°C
Çar 10°C
dOBI7b
dOBI7b

Hesaba Çekilmeden

Hesaba Çekilmeden
Beypark
27.12.2019
743
A+
A-

Değerli okur kardeşim; Günler, haftalar, aylar birbirini kovalıyor. Yıllar yılları takip ediyor. Her gün takvimden bir yaprakla ömür de tükeniyor. İnsanoğlu ölüme bir adım daha yaklaşıyor. Ömür güneşi batmaya başlıyor. İşte bir yılı daha geride bıraktık. Ömür sermayemizden bir yıl daha eksilttik. Acısıyla tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle, sevabıyla günahıyla bir yılı daha geride bıraktık. Gençlik günlerimiz tükeniyor, ihtiyarlık zamanımız yaklaşıyor. Sayılı ömür senelerimizden biri daha bitiyor. Her geçen yılla ölüme biraz daha yaklaşıyoruz.

Yuva-ileti-im-reklam

Müslüman, her yıl saçımdaki aklar biraz daha artıyor. Yani Ölüme biraz daha yaklaşıyorum… diye düşünmeli. Hz. Ömer (R.A.) halifelik görevini devraldıktan sonra kendi parasıyla bir adam tutmuştu. Bu adamın görevi her gün belirli saatlerde Hz. Ömer’in yanına gelerek ona: “Ya Ömer Allah’tan kork, ölüm var! demekti. Hz. Ömer (R.A.)bir gün görevliyi yanına çağırdı ve görevine son verdiğini söyledi. Bunu üzerine adam Hz. Ömer (R.A.)’e: “Ya Ömer bu güzel adetinden vaz mı geçtin?” diye sorar. Hz. Ömer (R.A.) bu soruyu şöyle cevaplar: ”Şimdiye kadar gençtim, saçım ve sakalım ağarmamıştı. Doğru yoldan ayrılmamam için bana her gün ölümü hatırlatacak, Allah’tan korkmamı tavsiye edecek birine ihtiyacım vardı. Ancak bugün aynaya baktığımda saç ve sakalımın ağardığını gördüm, bana ölümün habercisi olarak onlar yeter.”

Kerim kitabımız Kur’an-ı Kerimde Rabbimiz: Ey iman edenler! Siz kendinizi düzeltin. Siz doğru yolda olursanız yoldan sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman Allah size yaptıklarınızı haber verecektir” buyuruyor. Nefis muhasebesi (niçin yaratıldık, ne yapıyoruz, nereye gideceğiz?  Şair ne güzel söylemiş: Geldi geçti ömrüm boşa, Allah’a kul olamadım. Uydum nefse o şeytana, Mevla’ya kul olamadım. Akıtmadım gözden yaşı, Koymadım secdeye başı, Aldattı dünya telaşı, Allah’a kul olamadım. Anladım ki dünya yalan, Yoktur burada baki kalan, Bir metre bezmiş lazım olan, ALLAH’a kul olamadım…

Kıymetli okur kardeşim; Dünya ve ahiret mutluluğunun yolu, nefis muhasebesinden geçer. Yarının hesabını bugünden yapmak, imtihana girecek öğrencinin ders çalışmasından farklı değildir. İmtihan edilmek üzere yaratılan insan da, ahiret hayatında kendisine sorulacak soruları başarıyla cevaplandırabilmek için hesabını burada yapmalıdır. Nitekim Sevgili Peygamberimiz: “Akıllı kişi,  nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışan, aciz kimse ise, nefsinin arzularına tâbî olan ve Allah’tan (olmayacak şeyler) temennî eden kimsedir” buyurmaktadır.

 İslam aleminin kan gölüne dönmesinin ve gözyaşı içinde inlemesinin sebebi kendimizi, nefsimizi hesaba çekmememizdir. Müslümanlar olarak bizler kendi hata ve yanlışlarımızı görmeyip, Allah’ın kardeşsiniz dediği diğer mü’minlerin hatalarıyla uğrağıştığımız için İslam alemi paramparça. Müminler olarak birbirimizi beğenmediğimizden, binbir türlü karalama ve hakareti kendimize mübah görmemizden kaynaklanan bir tefrika ateşi, İslam alemini çepeçevre sarmış durumda.

Erzurumlu İbrahim Hakkı ne güzel söylüyor: Hiç kimseye hor bakma. İncitme gönül yıkma. Sen nefsine yan çıkma.    Mevlâ görelim neyler. Neylerse güzel eyler.

 Bu yıl Allah için Rasulü için ne yaptık? Bir yıl boyunca ahiretimiz için ne hazırladık? Küçük bir esnaf bile akşam o günün hesabını yapmadan kepenk kapatmazken, yıl sonu faturaları için muhasebeci tutarken, biz bir yılı kapatırken nasıl olur da hesap yapmayız.  İbni Mes’ûd (ra) anlatıyor: “Resûlullah’ın yanına girmiştim. Onu bir hasır örgünün üzerinde uyumuş buldum. Hasır, (vücudunun) yan taraflarında izler bırakmıştı. “Ey Allah’ın Resûlü dedim, sana bir yaygı te’min etsek de hasırın üstüne sersek, onun sertliğine karşı sizi korusa! “Ben kim, dünya kim. Dünya ile benim misâlim, bir ağacın altında gölgelenip sonra terkedip giden yolcunun misali gibidir.” Buyurdu.

Nefis Muhasebesinin Önündeki Engeller; 1- Dünya hayatının aldatıcılığı , 2- Ahireti unutmak, (yakin) 3- Gaflet,                     4-Nefse uymak  5- Zamanın kıymetini bilememek, 6- Ayetlerden yüz çevirmek

İnsanın Kendisine Sorması Gereken Sorular

Sabah kalkışım nasıl? Şükrederek mi? Bir takım tiryakiliklere karşı koyabiliyor muyum? (Yalan, gıybet, iftira gibi)

Bu yıl kuranı hatmettim mi? Ya da mealini okudum mu? İçinde yaşadığım aleme ibretli gözlerle bakabiliyor muyum? Merhametli miyim? (Gözlerim hiç Allah için yaşarıyor mu?) Bugün vefat etsem, nereye giderim? Bildiklerim ne işe yarıyor? Hava atmaya mı, amel etmeye mi?

Merhum Osman Hulusinin şu dörtlüğü ile seneyi kapatalım: Alemi sen kendinin kölesi, kulu sanma, Sen hak için alemin kölesi ol, kulu ol. Nefsin hevası ile mağrur olup aldanma. Yüzüne bassın kadem; her ayağın yolu ol.

 

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.