Site Rengi

DOLAR 8,1758
EURO 9,6670
ALTIN 501,73
BIST 1.153
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 23°C
Sisli
Kastamonu
23°C
Sisli
Çar 22°C
Per 20°C
Cum 17°C
Cts 13°C

İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı; “Kastamonu Bütünşehir olacak”

İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı; “Kastamonu Bütünşehir olacak”
Beypark
08.03.2017
908
A+
A-

KASTAMONU ‘BÜTÜNŞEHİR’ OLACAK

Yuva-ileti-im-reklam

Mart ayı İl Genel Meclisi (İGM) toplantısı öncesi konuşan İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, göreve yeni başlayan Vali Yaşar Karadeniz’in Perşembe günü İGM’ye gelerek kürsüden konuşma yapacağını duyurdu.

Mart ayı İl Genel Meclisi (İGM) toplantısı öncesi konuşan İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, göreve yeni başlayan Vali Yaşar Karadeniz’in Perşembe günü İGM’ye gelerek kürsüden konuşma yapacağını duyurdu.

“KULAKLARA KÜPE OLSUN”

Vali Yaşar Karadeniz’e başarılar dileyen Kayıkcı, “Valimiz Anadolu’nun bir çok ilinde görev yapmış, Özel İdare konusunda bilgi ve tecrübeleri olan, yöneticilik noktasında da Türkiye’de ödül almış biri. İlk günkü konuşmasında söylediği gibi coğrafi şartları bahane eden değil, coğrafi şartlarla mücadele ederek hizmet eden bir Vali olacağını anladım. İsviçre ve Avusturya gibi ülkeler Avrupa’da coğrafi şartları çok zor olmasına rağmen, çok başarılı işler yapmış iki örnek. Valimiz bu iki ülkeyi örnek gösterdi. Kastamonu’ya hizmette bahane arayanların inşallah kulağına küpe olmuştur. Valimizin coğrafi şartlarla ilgili söylemleri bizleri sevindirdi. Perşembe günü Valimiz, meclis toplantısına katılacak, kendisini de kürsüden dinlemiş olacağız” dedi.

“İL ÖZEL İDARELERİ KAPATILACAK”

Kısa bir süre sonra diğer 30 ilde olduğu gibi Kastamonu’da da İl Özel İdarelerinin kapatılarak Belediyeye bağlanacağını ve ‘Bütünşehir’ olunacağını belirten Kayıkçı, “Zira şahsım olarak bu değişikliği destekliyor ve olumlu buluyorum ki seçilmiş İl Genel Meclisi Başkanı sıfatıyla da 3 yıldır edindiğim tecrübelere dayanarak çok daha faydalı olacağını görüyorum. Zira yaklaşık 3 yıldır sizlerin teveccühü sonucu yürütmekte olduğum bu görev vesilesiyle ilimizdeki birçok sorunu ve bu sorunların çözüm yollarını bilakis yaşayarak gördüm” dedi.

“DAHA DEMOKRATİK, DAHA ÖZGÜRLÜKÇÜ, DAHA EŞİTLİKÇİ KASTAMONU”

Bütünşehir olmanın faydalarını sıralayan İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, “İmar, planlama, ulaşım, itfaiye gibi geniş çerçevede eşgüdüm ve bütünlük içerisinde yürütülmesi gereken mahalli müşterek nitelikteki kamu hizmetlerinin sunumunda etkinlik sağlanabilecektir. Düzenleyici üst imar planları çerçevesinde il çapında uyumlu imar uygulamaları gerçekleştirilebilecektir. Kaynakların kullanımında verimlilik daha da artacaktır. Ülke nüfusunun büyük kısmı bu yönetim şekliyle yönetilmekte olup, ülkemiz içinde yönetimsel bir eşitsizlik durumu ortaya çıkmaktadır. Bir an önce bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması anayasal bir zorunluluktur zaten. Mevcut durumda ülke çapında farklı yönetimsel durumlar yaşanmakta, bu da adalet duygusunun azalmasına yol açmaktadır. Bütünşehir olarak bilinen bu sisteme bir an önce geçilmesi son derece önem kazanmıştır. Bu konuya bir başka bakış açısı ile daha bakacak olursak; gelişen teknoloji ve yapılan yatırımlar sonucu ulaşım ve iletişim olanaklarının son derece iyi bir noktaya gelmesi ile ‘kırsal kesim’ kavramı neredeyse ortadan kalkmak üzeredir. Yaşam şartları eşitlenen insanların da eşit yönetim şekliyle yönetilir hale getirilmesi, toplumun tüm kesimlerinin eşitlik hakkının doğal bir sonucudur. Hukuki temeli ve güvencesi de Anayasamızdır. Sonuçta ‘Bütünşehir Kastamonu’ gerçeği ile daha demokratik, daha özgürlükçü, daha eşitlikçi, daha verimli hizmet alan bir Kastamonu olacaktır” ifadelerini kullandı.
İGM’de komisyon üye seçiminin yöntemi değişti 

İl Genel Meclisi (İGM) Mart ayı toplantısında bundan böyle üye seçiminin nispi yöntem ile belirleneceği ifade edildi. Denetim Komisyonu üyeleri seçiminde basit oran kullanılmasıyla İGM’de gerginlik yaşanmış ve seçim eleştirilmişti. MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu, seçimin nispi oran ile yapılması gerektiğini savunmuştu. İGM, MHP grubunun itirazı üzerine Sivas Bölge İdare Mahkemesi tarafından Erzincan İGM ihtisas komisyonlarına üye seçimleri hakkında aldığı kararı cevaben meclisin bilgisine sundu.

Komisyon üye seçimlerinde mahkeme tarafından alınan karar meclisle paylaşıldı. Kararda, “İhtisas komisyonlarına üye dağılımında basit oran yönteminin benimsenmesi gerektiği, zira bu yöntemle ihtisas komisyonlarında üye dağılımının daha adaletli olacağı öngörülmüştür. İhtisas komisyonlarına üye seçimi partilere göre dağılımı belirlenirken, bağımsız üyelerinin toplam sayılarının alınacağı ve bir grup gibi değerlendirileceği açık olduğu, dolayısıyla temsilde adaletin sağlanması amacıyla ihtisas komisyonlarında temsil edilmeyen siyasi parti veya bağımsız üyelerinin ihtisas komisyonlarında yer alması uygulaması komisyon üyeliğinden feragat eden grubun isteği dışında veya yasal olarak komisyonlarda kanunen üyelik hakkı bulunan parti ve bağımsızların üyeliğinin düşülerek yapılmasının mümkün olmadığı ancak oy birliğiyle ve genel mutabakatla gerçekleştirilebilir” ifadeleri yer aldı.

kastamonujpgHTWCcBcs

Lec52b
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.