Site Rengi

DOLAR 8,0023
EURO 9,5266
ALTIN 465,29
BIST 1.321
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 8°C
Çok Bulutlu
Kastamonu
8°C
Çok Bulutlu
Per 9°C
Cum 13°C
Cts 13°C
Paz 13°C
dOBI7b
dOBI7b

İlçe Baş Vaizi Muhsin Özdemir’den köşe yazısı

İlçe Baş Vaizi Muhsin Özdemir’den köşe yazısı
Beypark
19.04.2019
767
A+
A-

19 Nisan Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan gece. Şaban ayının 15. Gecesi Berat kandili gecesidir. Üç aylar içindeki üçüncü Kandilimiz Berat Kandilidir. Kandiller, Ramazan’ın müjdecileridir.
Mübarek günler ve geceler kameri takvim hesabına göre olduğundan, her sene on bir gün önde gelmektedir. Böylece, Ramazan’ın ve Kandil Gecelerinin senenin her mevsimine gelmiş olması da Allah’ın bir hikmetidir.
Berat, suçtan cezadan kurtuluş anlamına gelir. Allah’ın Rahmet ve merhametinin bol olduğu, bağışlanma kapılarının açık olduğu, Mümin gönüllerin hatalarından tövbe ve istiğfarı için Allah’ın Rahmet kapısına müracaat ettiği mübarek gecedir.
Yüce Allah Zümer Suresinin 53, ayetinde mealen şöyle buyuruyor.
“De ki: “Allah şöyle buyurdu: Ey kendi nefisleri aleyhinde haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyiniz! Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok affedicidir; merhamet sahibidir.”
Bu ayet-i Kerimede dikkat çeken husus; Allah’ın kendi aleyhlerine aşırı gitmiş olanlara bile “kullarım” diye hitap etmesidir. Bu da Allah’ın kullarına merhametinin göstergesidir.
Hatasız kul olmaz. İnsanoğlu melek değildir. Şeytan da değildir. İkisi arasındadır. Onun için günaha kabiliyeti olduğu gibi sevaba da kabiliyeti vardır. Bu dünya hayatının bir imtihan hayatı olması da buna bağlıdır.
Peygamberimiz Aleyhisselam da hadis-i şeriflerinde. “Şaban ayının 15, gecesinde Allah’ın bağışlayacağı kullarının sayısının bir kabilenin koyunlarının tüylerinin sayısından daha fazla olacağını” müjdeliyor.
Meleklerin bu gecede dünya semasına inerek müminlerin dua ve ibadetlerine şahitlik edecekleri de bildirilmiştir.
Ayet-i Kerime ve Hadis-i şeriflerden anlaşılanların özeti; Hulusi kalp ile Allah’a yönelen ve bağışlanma talebinde bulunan her müminin bağışlanacağı yönündedir.
Talep nasıl ise takdir ona göredir. Böyle olunca, kulun Rabbinden isteyeceği bağışlanma talebi samimiyete bağlıdır. Bir takım sayılarla ve ritüellerle, ne yaptığını ve niçin yaptığını bilmeden yapılan işlere bağlı değildir.
Bu mübarek gece tövbe ve istiğfar gecesidir. Ramazan öncesinde, kula sunulmuş olan bir fırsattır. Bir hatamızdan tövbe edebilmemiz için bilmemiz gereken ve tövbenin şartları diye isimlendirilen şartlar vardır. Bu şartlar olmadan yapılacak olan bir tövbe şartlarına uyulmamış olan bir tövbe olur. Bahsedilen şartlar şunlardır.
1. Tövbe edeceğimiz günahı terk etmiş olmak,
2. Pişmanlık duygusu içinde bulunmak,
3. Bir daha işlememeye azmetmek,
4. Eğer tövbe edeceğimiz hata ve günah, kul hakkını ilgilendiriyorsa, hakkına girdiğimiz kişi ile helalleşmek.
Kur’an- Kerim’de Nisa Suresini 17 ve 18. ayetinde Yüce Allah, makbul olan ve olmayan tövbe konusunda mealen şöyle buyuruyor.
“Şüphe yok ki Allah katında tövbe, ancak bilgisizlikle kötülükte bulunup sonra derhal tövbe edenlerin tövbesidir. Onlardır Allah’ın, tövbelerini kabul ettiği kişiler ve Allah, her şeyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir.
Tövbe, o kişilerin tövbesi değildir ki kötülüklerde bulunup dururlar da sonucu içlerinden birine ölüm gelip çattı mı işte şimdi tövbe ettim ben der ve kâfir olarak ölenlerin tövbesi de tövbe değildir. O kişilerdir onlar ki onlar için elemli bir azap hazırlamışızdır.”
Tövbe ve bağışlanma talebinin özünde pişmanlık duygusu bulunur. Allah, hatalarından pişmanlık duyan kullarının suçluluk duygusu içerisinde hayat sürmelerini değil, tövbe ve istiğfar ederek kendi rızasına yönelmelerini ister.
Kandil gecelerine mahsus özel ibadetler yoktur. Ancak her müminin kalp huzuru ile yapacağı her türlü ibadeti makbuldür. Allah katında derecesinin artmasına ve günahlarının bağışlanmasına vesiledir.
Berat kandilinizi tebrik eder. Af ve mağfirete vesile olmasını niyaz ederim.

Yuva-ileti-im-reklam
AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.