DOLAR 16,2382
EURO 17,4290
ALTIN 969,43
BIST 2.445,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 24°C
Parçalı Bulutlu
Kastamonu
24°C
Parçalı Bulutlu
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 25°C
Sal 25°C
resim yükle
resim yükle

İlçe Vaizi Nuri İbrahim Ateş’in köşe yazısı

İlçe Vaizi Nuri İbrahim Ateş’in köşe yazısı
Beypark
31.12.2018
1.190
A+
A-

Yüce Allah, insanlara örnek ve rehber olsun diye ilk insandan itibaren peygamberler göndermiş, gerçeği ve doğruyu göstermesi için de kitaplar indirmiştir. Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.s), son kitap da Kur’ân’dır. Kur’ân, bütün insanlar için bir rehberdir, toplumları en doğru yola iletir. Kur’ân’ın bu rehberlik görevini yerine getirebilmesi için ona iman etmek, onu tanımak ve hükümlerine uymak gerekir. Kur’an şifâdır, Kur’an hidayettir, Kur’an nurdur ve Kur’an mucizedir.
ALLAH KURAN-I KIYAMETE KADAR NASIL KORUYACAK
Doğrusu Kitâb’ı biz indirdik, onun koruyucusu da elbette biziz.” (Hicr, 15/9) Mü’minler ancak o kimselerdir ki; Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir. O’nun âyetleri kendilerine okunduğu zaman (bu) onların imanlarını artırır. Onlar sadece Rablerine tevekkül ederler.(enfal2) Rasûlullah (a.s) buyurdu ki: “Evlerinizi kabirlere çevirmeyin, içerisinde Bakara suresi okunan evden şeytan kaçar.” (Müslim, Müsâfirin, 212, (780); Tirmizî, Sevabu’l-Kur’ân 2, (2780) Üseyd bin Hudayr -radıyallâhu anh- anlatıyor: Bir gece Bakara Sûresi’ni okuyordum. Atım da yanı başımda bağlı duruyordu. Bir ara at şahlanmaya başladı. Okumayı kestim; at sâkinleşti. Tekrar okumaya başladım, at yine şahlandı. Hattâ oğlum Yahyâ’yı atın çiğnemesinden endişe ederek yanıma aldım. O esnâda semâya baktığımda üzerimde kandillere benzer bir şeyler olduğunu gördüm. Sonra onlar göğe doğru yükselip gözden kayboldu. Sabahleyin, olup biteni Resûlullâh (a.s.)a anlattığımda bana:“Oku ey Üseyd, oku!” buyurdu… Sonra da: Onlar, senin Kur’ân tilâvetini dinlemeye gelen meleklerdi. Eğer sen okumaya devâm etseydin, sabaha kadar seni dinleyeceklerdi. O melekler, insanlara gizli kalmayacak, insanlar da onları görebileceklerdi.” buyurdular. (Buhârî, Fedâilu’l-Kur’ân 15, Menâkıb 25; Müslim, Müsâfirîn 241-242)
MÜŞRİKLER DE KUR’ANI DİNLİYORLARDI.
İnkâr edenler: Bu Kur’an’ı dinlemeyin, okunurken gürültü yapın. Umulur ki bastırırsınız, dediler.
Değerli okurum, Kur’an, peygamberin kıyamet günü Allah’a şöyle şikayette bulunacağını söyler: “Peygamber diyecek ki: “Ey Rabbim! Benim halkım bu Kur’an’ı terketti.” (Furkan; 25/30)
Ayette geçen “Kur’an-ı mehcur” tabiri terk edilmiş, bir kenara atılmış, bırakılmış, uzaklaşılmış Kur’an demek…
Peygamber Rabbine hangi halkı şikayet edecek dersiniz?
PEKI, KUR’AN NASIL TERK EDILIR?
Kimimiz Kur’an’ı “okuyarak” terk ederiz. Gece gündüz hatim indiririz. Bir ölünün toprağına okuyup geçeriz. Şifa niyetine okur, üfürür, şifre arar, güllü yasinler hatmeder, tilavet ederiz. Hafızlık yarışmalarında birincilikler alırız. Davudi seslerimizle salonları inletiriz. Ne dendiğine hiç bakmayız. Önemli olan lahuti bir sesin içimizi huzurla doldurmasıdır.
KURAN OKUMAK İÇİN DEĞİL YAŞAMAK İÇİN İNDİRİLDİ.
Kur’an okurken hunharca katledilen islamın üçüncü halifesi Osman’ı zinnureynin şu sözü Kur’an ile olan ilgiyi teşvik etmektedir: “Seven sevgilisinin kelâmından doymaz”. Kur’an sevgiliden gelen bir mektupsa onu okumak kadar anlamak, anlamak kadar istenileni yapmak da önemlidir. Bu yüzden Kur’an’ı anladıktan sonra üzerimize düşen, istenileni yapmak yâni onu yaşamaktır. Okumak karpuzun kabuğu, yaşamak ise özü, içidir. Mevlid programlarında okuduk ama alışverişimizde ona danışmadık. Namaz kıldık ama komşumuzla, akrabamızla, arkadaşlarımızla, işçi işinde, işveren işçinin hakkını vermede, ona danışmadı. İşte bu Kur’an-ı mehcur’dur…
Milli şair Mehmet Akif ERSOY ne güzel ifade etmiş halimizi:
Lafzı muhkem yalnız anlaşılan Kuranın,
Çünkü kaydında değil hiçbirimiz mananın;
Ya açar bakarız Nazm-ı Celilin yaprağına;
Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına.
İnmemiştir hele Kur?an şunu hakkıyla bilin;
Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.?
Şu sorulara hep beraber cevap verelim.Kuransız bir günümüz oluyor mu? Ya internetsiz? En son ne zaman kuran okuduk? Ya telefona gelen mesajı? Kurandan ne kadar ezberimiz var? Evlerimizde Kuran meali var mı? Ya da kaç tane televizyon var? Kuran hayatınızda ne anlama geliyor? En son hangi işimizde Kurana başvurduk?
Tüm cami ve kuran kurslarımızda Kuranı Kerimi öğrenmek isteyen kardeşlerimiz için kurslar terip ediliyor. Peygamberimiz hepimizin bildiği şu hadisi şerifinde”Sizin hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” Buyuruyor. (Buhari, Fazâilü’l-Kur’an, 15; İbn Mâce, Mukaddime, 16; Ebû Davud, Vitr, 15) Başka bir hadisi şeiflerinde Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Bir grup, Kitâbullah’ı okuyup ondan ders almak üzere Allah’ın evlerinden birinde bir araya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah’ın rahmeti bürür. Melekler de kanatlarıyla sararlar. Allah, onları, yanında bulunan yüce cemaatte anar.
Bugün islam alemi darmadağın ise bunda kuranın ya da islamın suçu yok. Suç onu terkeden müslümanların. Şu yemenin haline bakın…Arakanlı kardeşlerimizin hali ortada…..Hristiyanlık alemi ve diğer din mensubları yaz boz tahtası haline gelmiş, tahrif olmuş kitaplarının etrafında ya da asgari müştereklerinde bir araya geliyorlar. Ecdad Kur-ana sarıldı, dünyaya hükmetti. Tüm halklara yardım etti. Ne zaman insan ya da topluluklar kitaplarını aziz bildiyse Allah da onları aziz yapmıştır. Ne zaman da Allahın kitabını sosyal hayattan dışladı onu kitaplıklara hapsettiyse Allah’ta onları zelil etti.
Toptan sarılalım yüce Kurana,
Çünkü rahmet inmez ayrı durana.
Müminler İslama karşı durana,
biraz öfkelenip kafayı taksa,
esir mi olurdu mescidi aksa.
Rabbim okumayı anlamayı ve yaşamayı nasibeylesin.

REKLAM-VEREB-L-RS-N
I0SuO.gif
YORUMLAR
  1. Mert dedi ki:

    Iyi demissinizde hocam! Basimizdaki siyasilere ne diyeceksiniz? Halkmizi dinden imansan sovuttular. Yapmadiklari pislik kalmadi. Ellerinde Kuran, Kursaklarinda haram, Agizlarinda yalan var. Bunlara ne diyeceksiniz? Insanlarimiz arapca bilmedikeri icin okusalarda birsey anlmazlar Kurandan. Turkcesi yayginlastirilsada herkes anlasa daha iyi olmazmi?