Site Rengi

DOLAR 7,8831
EURO 9,3508
ALTIN 466,15
BIST 1.314
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 10°C
Sisli
Kastamonu
10°C
Sisli
Sal 10°C
Çar 8°C
Per 9°C
Cum 11°C
dOBI7b
dOBI7b

İslamda Evlilik Köşe Yazısı

İslamda Evlilik Köşe Yazısı
Beypark
28.06.2019
1.148
A+
A-

Ey Gençler Evlenin
Başlangıcı Hz. Adem ve Hz. Havva ile olan aile hd film izle hayatı, bir kadın ve erkekten meydana gelmektedir. İnsanlığın temeli ailedir. Evlenip aile yuvası kurmak dinimizin müslümanlara yüklediği içtimai ve sosyal görevlerdendir. Evlenmek, yüklenilmesi en ağır, şartlarının yerine getirilmesi savaş filmleri en zor olan Allah Resulünün bir emridir. Çünkü ailenin çok önemli sorumlulukları vardır.
EVLİLİKTE KERAMET VARDIR.
AİLENİN TEMELİ OLAN EVLİLİĞİ NASIL OLUŞTURMALIYIZ?

Hz. Peygamber efendimiz evlilikte bereket polisiye filmler olduğunu, hatta evlenmek için borca girmenin dahi meşru olduğunu haber vermişlerdir. (Faize değil) Evlilikle din muhafaza edilir ve ahlâk güzelleşir. Evlilik ibadettir. Öyleyse külfetine katlanılmalıdır. Evlilik nimettir. Öyleyse şükrü eda edilmelidir.
Evlilik cihaddır. Öyleyse bir hazırlığı olmalıdır. Evlilik devlettir. Öyleyse yasaları olmalıdır. Aile yuvası kuracak her erkek ve kadın, mesut olabileceği, arzu ve hayallerini gerçekleştirebileceği bir hayat arkadaşıyla, mutlu bir ömür sürmek ister. Dinimiz İslam gençleri hayata, ihtiyarları da cennete hazırlar. Maddi varlığımızla dünyaya, manevi varlığımızla da ahirete kavuşturur. Evlilik Gençliği taşkınlıktan, ihtiyarlığı da bıkkınlıktan kurtarır. Ailenin temeli evliliğe dayanır. Evlilik ise; bir erkek ile bir kadının nikah bağı ile meşru bir şekilde yuva kurmalarıdır. Dinimiz evlenip yuva kurmaya büyük önem vermiştir. Peygamberimiz; (s.a.v.)“Dünya varlık dünyasıdır. Onun en hayırlı varlığı ahiret hususunda kocasına yardım eden kadındır. Karısı olmayan kimse ne kadar zavallıdır. Kocası olmayan kadın da ne kadar zavallıdır.” buyurmuşlardır.
Nikah: Sağlıklı toplumu oluşturan unsurlar içerisinde en önemli yeri tutan nikah, anlaşılması ve anlatılması bakımından büyük önem arzetmektedir. Allahu Teala şöyle buyurmaktadır: Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır. Peygamberimiz de: nikah benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir. Gençler evlenin, yuva kurun buyurmaktadır. Son yıllarda bekar gençlerin sayısı büyük artış göstermekte, gençler evlenme, yuva kurmada tembellik göstermekte. Nişan dönemi: Nişanlı kızın yanında mahremi olmadan nişanlandığı erkekle kapalı alanda başbaşa kalması asla caiz değildir. Çünkü O, nişanlısı olan erkek için hala yabancı bir kız konumundadır. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): “Bir adam kendisine helal olmayan bir kadınla başbaşa kalmasın. Zira üçüncüleri şeytan olur. ” buyurmaktadır. (2) “Nişan, nişanlanan erkekle kız arasında bir helallik meydana getirmez. Nişanlı olan kızın nişanlı olduğu bilindiği halde ona evlenme teklif etmek haramdır. Zira Peygamber Efendimiz (Salallahu Aleyhı ve Sellem): “Sizden biriniz (müslüman) kardeşinin satışı üzerine satış yapmasın. Nişanlısı bırakmadan veya izin vermeden (müslüman) kardeşinin nişanlısına talip olmasın” buyurmuştur. (3)
Uyarı
Evlenecek olan erkek ve kızın birbirlerini görmeleri en tabii haklarıdır. Zaten İslam’da buna müsaade etmiştir. Bu noktada ihtilaf da yoktur.
Ancak, evlenecek olan kız ve erkeğin birbirlerini daha iyi tanımaları düşüncesiyle birlikte gezmeleri, kapalı alanlarda baş başa kalmaları son derece sakıncalı ve dinen asla tasvib edilemeyecek şeylerdir.
Allahu Teala şöyle buyurmuştur:”Mü’minlere söyle: gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu onlar için daha temizdir.” Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler.
Peygamber Efendimiz (Salllalahu Aleyhi ve Sellem) Hz. Ali’ye (Radıyallahu anh) “Ya Ali, bakış bakışı takip etmesin, ilk bakış senindir (mübahtır), ancak ikinci bakışa hakkın yoktur.” buyurmuştur.
Bir Hadis-i Kutsi de: “Bakış şeytanın oklarından bir oktur. Kim benden korktuğu için onu terkederse imanını güçlendiririm. O da kalbinde bu imanın tatlılığını hisseder.” buyurulmuştur.
O halde müslüman erkeğin vazifesi dini ölçüler içerisinde evleneceği kıza bakmasıdır. Bu ölçü de, alimlerin çoğunluğuna göre sadece yüz ve ellerdir”.Zira yüz ve eller güzellik ve vücudun iyiliğine muttali olmak bakımından yeterli görülmüştür. Evlilik için sadece bu kadar müsamaha, izin varken, köşe başlarındaki gençlerimizin hali nicedir.
İSLAMA GÖRE AİLE KURAMAYAN İNSANLAR
1.Flört hayat
2.Dost hayatı
3.Evli ama magazinsel hayat
4.Saçma sapan çocuk yapma formülleri
VE SONUÇLARI
Sürekli kavga eden eşler ve kadına şiddete kurban giden insanlar. Karınca yuvasısını ezmemek için ordunun yolunu değiştiren peygamberin ümmeti olan bizler, aile yuvasının üzerinden zulüm ordularını geçiriyoruz.
Mahkeme salonlarını dolduran boşanma vakaları, babası belli olmayan, cami avlularında, parklarda terkedilmiş bebeler, yetim ve öksüz büyüyen bi çare yavrular, gözü yaşlı analar, babalar ve evlatlar sahipsiz yetişen bir gençlik,çocuklarına sahip çıkamayan ana babalar İnsanlar cemiyette yaşar. Cemiyetin en küçüğü de ailedir. Aileler sağlamsa cemiyet sağlam, bozuksa cemiyet te bozuk olur.
Unutmayalım İslama saldıranlar aileden başlar..

Yuva-ileti-im-reklam
AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.