DOLAR 18,0566
EURO 18,3230
ALTIN 1.022,51
BIST 3.020,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 27°C
Hafif Yağmurlu
Kastamonu
27°C
Hafif Yağmurlu
Cum 28°C
Cts 29°C
Paz 28°C
Pts 31°C
resim yükle
resim yükle

İstiklal Marşı’nın ŞİFRESİ ÇÖZÜLDÜ

İstiklal Marşı’nın ŞİFRESİ ÇÖZÜLDÜ
Beypark
13.10.2021
1.338
A+
A-

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy ile ilgili çalışmaları ve konferansları ile bilinen Yazar Erdal Arslan, İstiklal Marşı’nın şifresini çözdüğünü belirtti.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Mehmet Akif’in Kastamonu’da yaptığı Milli Mücadele çalışmalarını içeren Manifesto ve Mehmet Akif’in Kastamonu Günleri adlı eserler ile İstiklal Marşı’nın yazılış hikayesini kaleme aldığı ve tamamen tarihi bilgi, belge ve karakterlerle işlediği Korkma romanının yazarı olan Arslan, Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nda “Tarih Düşürme Sanatı” nı kullandığını ve Tamiyeli Ebced hesabıyla İstiklal Marşı’nı yazdığı yılı şiire gizlediğini ifade etti.

“İstiklal Marşı’nın yazılışının 100’üncü yılının ilk aylarında Korkma romanı ile İstiklal Marşı’nın yazılış hikayesini Belgesel kalitesinde ve tamamen tarihi karakter ve olaylarla ele almıştık. Mevlam, bu anlamlı yıl bitmeden İstiklal Marşı ile ilgili bir bahtiyarlığı daha bize nasip etti ve Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nda gizlediği tarih düşürme satırını bulduk.” diyen Arslan, babası Tahir Efendi’nin Ragıyf ismini koymasıyla Akif’in daha doğumunda ebced hesabıyla ve tarih düşürme sanatıyla tanıştığının altını çizerek, İstiklal Marşı’nın da 39 ve 40’ ıncı satırlarında yazıldığı tarihin gizlendiğini belirtti.

Yazar Erdal Arslan konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Akif daha doğumunda Tarih Düşürme Sanatı ile tanışmıştır. Babası Tahir Efendi, Akif’in doğum tarihine denk gelen RAGIYF ismini oğluna vermiştir. Ragıyf kelimesindeki harflerin ebced tablosundaki toplam değeri 1290 rakamını vermektedir. Bu da Akif’in doğum tarihi olan yıldır (hicri 1290). İsmi bile Tarih Düşürme Sanatı ile ve ebced hesabıyla konulan ve çağının en büyük şairi olan birisinin en büyük eserinde bu sanatı kullanmaması düşünülemezdi! Peki Akif, en büyük eseri olan İstiklal Marşı’nda bu sanatı kullanmış mıydı? Kullanmışsa 100 yıldır neden kimse bunu ortaya çıkaramamıştı?

İsmi ebced hesabıyla ve sanatla verilen Akif, Türk Milleti’nin en anlamlı şiirini kaleme aldığında da bu sanatı kullanmıştı. Lakin, döneminin en büyük şairi olan Akif, öyle ilk anda fark edilebilecek, herkesin kolaylıkla çözebileceği bir tarih düşüremezdi. Hem kendi ismine hem de eserinin şanına yakışır, meşakkat, uğraş, emek, gayret sonucu bulunabilen bir tarih düşürmeliydi ki, öyle de yaptı! Divan şiirlerinde tarihin son mısraya ya da son beyite düşürülmesi gelenektir. Eğer herhangi bir şifre ya da şairin sadece kendisinin bildiği ve çerçevesini çizdiği ama ipuçlarını da verdiği yöntemler yoksa, son mısrada düşülen tarihi bulmak çok kolaydır. Tamiyeli yani şifreli tarih düşürmelerde de bir takım gelenekselleşmiş kurallar mevcuttur. Son satırda gizlenen tarih bir önceki satırda verilecek olan ekleme, çıkarma ya da hesaba katmama yöntemleriyle bulunur.

Akif, İstiklal Marşı’na tarih düşerken geleneksel olan bazı hususları da değiştirmiş ve kendisine has bir yöntemle bunu eserine işlemiştir. Şöyle ki;

Bilindiği üzere İstiklal Marşı 10 kıta ve 41 satırdan oluşmaktadır. İlk dokuz kıtada kafiye düzeni aaaa şeklinde iken son kıtada hem satır sayısı 5’e çıkıyor hem de fazlalık olan satır kafiye düzenine uymuyor (aaaba).

Tarih düşümünün SON SATIRDA yer bulduğunu daha önce ifade etmiştik. O halde neden 41’ inci satır değil de 40’ ıncı satır diye sorulabilir?

İstiklal Marşı’nın son satırı aslında bir tekrar satırıdır. İkinci kıtanın sonundaki HAKKIDIR HAKKA TAPAN MİLLETİMİN İSTİKLAL satırı 41’ inci satır olarak tekrar yazılmıştır. Tarih düşürülme olayını ele alırken bu yüzden tekrar satırı değil, bir üstündeki 40’ ıncı satır SON SATIR olarak değerlendirilmelidir.

Akif, tarih düşürdüğü satırın 40’ıncı satır olduğunu açıkça belli etse de, 1339 rakamını yani İstiklal Marşı’nın Hicri yazılış tarihini öyle kolay kolay bulunur halde vermiyor. İstiklal Marşı’nın 40’ ıncı satırının harflerinin ebced değerleri toplamı (şeddeler dikkate alınmadığında) 3074, (şeddeli harfler çift değerlendirildiğinde) 3374’ tür. Tamiyeli ebcedde bir üstteki satıra atıfta bulunulduğunu daha önce ifade etmiştik.

39’ uncu satıra baktığımızda;

EBEDİYYEN SANA YOK IRKIMA YOK İZMİHLAL satırında Akif’in iki hususa dikkat çektiği fark edilir.

Birincisi, hesaplamada çıkarma yapılması gerektiğinin ipucunu verdiği YOK ifadesidir. “Ebediyyen sana yok ırkıma yok” kelimelerinin ebced değerlerinin bir alttaki yani son satırdaki değerden çıkarılması gerektiği YOK kelimesi ile ortaya çıkmaktadır.

İkincisi, 39’ uncu satırın son kelimesi olan İZMİHLAL kelimesinin “YOK SAYILMASI” yani hesaplamada hiç dikkate alınmaması gerektiğidir. İzmihlal kelimesinin manasına baktığımızda “yok olma” manasını taşıdığı görülecektir. “Ebediyyen sana yok ırkıma yok” kelimelerinin ebced değeri toplamı 746’ dır.

Son satırın ebced değeri 3074 olarak ele alınsa da, 3374 olarak ele alınsa da 746 rakamını bu rakamdan çıkardığımızda ortaya 2328 ve 2628 rakamları çıkmaktadır ki, bu hiçbir anlam ifade etmemektedir.

O halde 1339 rakamı nereye, nasıl gizlenmiştir?

İşte burada şahsımın ilk defa karşılaştığı başka bir usul ortaya çıkıyor. Son satırda kullanılan harflerin sadece bir kez ele alınmasıyla yapılan ebced hesaplamasında 2085 rakamına ulaşılır. 2085 rakamından 746 rakamını çıkardığımızda ise sonuç 1339 olur. Yani İstiklal Marşı’nın yazıldığı Hicri 1339 tarihi.

Şairi Muazzama, Milli Şair Mehmet Akif; en büyük eseri olan İstiklal Marşı’na tamiyeli ebced yöntemiyle tarih düşürmüş ve bu ölümsüz eserini yazdığı 1339 tarihini 39 ve 40’ ıncı satırlara gizlemiştir.”

İstiklal Marşı yılı ilan edilen 2021 yılına Korkma adlı Belgesel Roman çalışmasıyla giriş yapan Arslan, yılın son aylarına da çok büyük bir iddia ile giriş yaptı ve açıklamalarını şöyle tamamladı: “Ne büyük tevafuktur ki, Akif’in İstiklal Marşı’nın satırları arasına gizlediği şifre, yazıldığı tarihten tam 100 yıl sonra bulunmuştur. Ve yine ne büyük tevafuktur ki, bu şifreyi bulan kişi, İstiklal Marşı’nın ilk kez gönderildiği Kastamonu’dan çıkmıştır.”

I0SuO.gif
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.