DOLAR 8,5703
EURO 10,1393
ALTIN 495,93
BIST 1.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 27°C
Gök Gürültülü
Kastamonu
27°C
Gök Gürültülü
Çar 29°C
Per 30°C
Cum 31°C
Cts 31°C
dOBI7b
dOBI7b

Kadınlarımız (Huzur Kapısı)

Kadınlarımız (Huzur Kapısı)
Beypark
03.03.2021
193
A+
A-

İlk insan ve ilk Peygamber olan Hz. Adem (as)’i topraktan yaratan Yüce Allah, Hz. Adem (as) dan da eşi Havva anamızı yaratmıştır. A’raf suresinde Yüce Allah (cc) şöyle buyuruyor: “Sizi tek bir candan (Adem’den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva’yı) yaratan O’dur. Eşi ile birleşince eşi hafif bir yük yüklendi (hamile kaldı). Onu bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, Rableri Allah’a: “Andolsun bize kusursuz bir çocuk verirsen muhakkak şükredenlerden olacağız”, diye dua ettiler”.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

İslamiyet öncesi kadın hor görülüyor, değersiz bir metaa gibi muamele görüyordu. Herhangi bir eşya gibi çarşı pazarlarda satılıyor içki ve kumar masalarına meze oluyordu. Ahlak ve namus meselesi yerlerde sürünüyor, ahlaksızlık büyük rağbet görüyordu. Kocası ölen kadın mirasçılarına kalıyor, ister kendine kadın yapıyor, isterse satıyordu. Bırakın kadına miras vermeyi, kocası ölen kadın bir eşya gibi muamele görüyor, kocasının yakınları tarafından miras malı olarak değerlendiriliyordu. Hatta bazıları şeref ve itibarlarını düşüreceği inancıyla kız çocuklarını öldürüyorlardı. Kadınlık şerefini zedeleyici bu ve benzeri davranışlar, bütün insan neslini yıkıma uğratıyor, evlilik kurumunun değerini azaltıyor ve tam bir zulme dönüştürüyordu.

İslam geldi. İnsana, insan olduğu için değer verdi. Eşrefi mahluk dedi. İslam’da, erkekle kadın bir bütünün parçalarıdır. Biri diğeri için vazgeçilmez hayat arkadaşıdır. İslamiyet’ten önceki toplumlarda hak ettiği yeri alamayan kadın, İslamiyet ile insana yakışır haklara, müstesna bir makama sahip oldu. İslama göre kadının maddi ve manevi kişiliği, malı, canı ve ırzı erkeğinki gibi değerlidir; her türlü hakaret, saldırı ve iftiradan korunmalıdır.

İslam Dini, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuş ve kadına, hiçbir nizam ve sistemin veremediği müstesna bir makam vermiştir. Yüce Allah Kur’an-i Kerim’de şöyle buyuruyor: “(Erkeklerin kadınlar) üzerindeki hakları olduğu gibi kadınların da erkeklerin üzerinde sorumluluk ve hakları vardır.  Kadınlara karşı iyi davranmak, tatlı ve yumuşak dille nazikçe konuşmak, kaba ve sert hareket etmemek Allah Rasulü’nün güzel ahlakındandır. Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor: “Sizin en hayırlınız kadınlarına karşı huyu en iyi olanlarınızdır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım. Kadınlara ancak iyi insanlar güzel davranır, onlara karşı ancak kötü kişiler, ihanet eder.” Başka bir hadisi şerifte: “Allah’ın hanım kullarına vurmayın!.. (Bu gece) Muhammed’in eşlerine pek çok kadın geldi. Hepsi de kocalarından şikayetçiydi. Bu adamlar sizin hayırlılarınız değildir.” Evde kadın annedir, abladır, bacıdır, eştir, hanımdır, evin biricik kızıdır. Evin, hanenin bekçisi, namusudur. Neşesi, huzur ve mutluluğudur. Peygamberimiz Veda Haccındaki meşhur hutbesinde şöyle buyurmaktadır: “Kadınlarınız hakkında Allah’tan korkunuz. Şüphesiz, onlar sizin yanınızda yardımcılarınızdır. Onları Allah’ın emaneti olarak aldınız”

Değerli Okur Kardeşim; İslamda kadın sultandır. Dinimiz kadına çok büyük değer vermiştir. Erkeğe de mesuliyet yüklemiştir. İslamiyet’te kadın çalışmak, para kazanmak zorunda değildir. Dinimiz kadına en kutsal payeyi annelik vasfını vermiş, Allah (c.c.) kendisinden sonra anaya itaati emretmiştir. Bir ana olarak kadının öncelikli görevi kocasına hizmet ve evlatlarını hayırlı bir ahlak ile yetiştirmektir. İslamiyet’te geçim yükü erkek ve kadın arasında paylaşılmıştır. Bir erkek hanımını tarlada, fabrikada veya herhangi bir iş yerinde çalışmaya zorlayamaz. Kadın kendisi isterse ve erkek de çalışmasına razı olursa, kadın kendisine uygun bir işte çalışabilir. Köyde tarlada, bahçede sıcakta, soğukta, ahırda, eli nasır tutmuş analar, fedakar hanımlar evlerinin iaşe ve geçimi için alışır. Şehir hayatında da kadının öncelikli görevi Allah’a karşı iyi bir kul olmaktır. Dinimiz İslam kadına büyük sorumluluklar yüklemiştir. Kadının en önemli görevi anneliktir. Bunun yanında insanlığa hizmet için yükleneceği görevler vardır. Kuran kursu ve diğer ilimlerde hocalık ve hekimlik gibi. Diğer iş kolları mağaza, fabrika, gıda ve giyim sektöründe de kadına büyük işler düşmekte. Ölçü İslama uyguluktur. Namusuna sahip çıkmaktır. Çevresindeki insanlarla diyalog kurarken İslami kurallara riayet etmektir.

Genelde tüm insanların çalışma ve hizmetlerin gayesi insanlara faydalı olmaktır. Helalinden geçimini sağlamaktır. Kadınların da böyledir. Ekonomik özgürlüğüme kavuşayım gibi düşünceler yanlıştır sonu yıkıma, yok olmaya, kavga ve huzursuzluğa sebep olur. Günümüzde kadın haklarına yönelik gerçekleştirilen hak ihlallerinin ve kadına yönelik şiddetin sebebi asla İslam Dini değildir.

İslam Dininin kadınlara vermiş olduğu hakları şu başlıklar altında zikredebiliriz.                                                                        1.Yüce Rabbimizin katında kadın ve erkek kulluk yönünden aynı konumda tutulmakta, yaratılış itibariyle kadın ve erkeğe aynı sorumluluklar, yani mükellefiyetler yüklenmektedir.                                                                                    2.İslam Dini kadınlar için annelik vasfı yüklemek suretiyle onlara itibar vermiş, Cenneti annelerin ayaklarının altına, yani onların razı olmalarına bırakılmıştır. Dünyada kendisine en çok iyilik yapmamız gereken annemiz olarak bildirilmiş, anne hakkının yenmesi sebebiyle dünya ve ahiret sıkıntısıyla karşılaşılacağı ifade edilmiştir. Ayrıca kız çocuklarının toplumlarda ikinci plana itilmesi İslam Dininde engellenmiş, iki kız çocuğu terbiyesiyle, ahlakıyla büyütülmesi neticesinde bu kız çocuklarını büyütenlere cennet müjdesi verilmiştir.                                                         3.Kadının yaratılış özelliği ön planda tutulmuş, erkeğin toplumdaki sorumlulukları da ifade edilmiş ve her iki grubun da faydasına olmak üzere ailenin geçimi erkeğe yüklenmiştir.  Bu husus ta kadına verilen değersizliğin değil ona verilen kıymetin en önemli işaretlerindendir. Ayrıca kadınların biyolojik yapıları sebebiyle kendilerine özel günlerde namaz mükellefiyeti kaldırılmış, tutamadıkları oruçlarını bir başka zamanda sıhhatlerine kavuştukları zamanda kaza etme hükmü getirilmiştir.                                                                                                                                                                          4. Erkek olarak yaratılmanın bir ayrıcalık olduğu hususu İslam Dininde kabul edilmemiş, İnsanların Adem ve Havva olarak, yani erkek ve dişi olarak yaratıldığı ifade edilmiş, üstünlüğün yaratılış özelliklerinde değil, sonradan kazanılan takvaya yani Allah’a saygıya, Allah’ın emirlerine riayet yasaklarından kaçınmaya bağlanmıştır.                                                                                                                                                                     5.Birçok toplumda yapıla gelen, özellikle günümüzde de kadınlara reva görülen, büyük haksızlıklardan olan ve onların iffetlerini ayaklar altına alan fuhşa sürüklenmek, İslam Dininde haram kabul edilmiş, Irz ve Namus hakkı en temel haklardan sayılmış, korunması ve gözetilmesi için gerekli prensipler getirilmiştir. Rabbim huzurunuzu daim eylesin. Allaha emanet olun.

 

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.