Site Rengi

DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,83
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 13°C
Az Bulutlu
Kastamonu
13°C
Az Bulutlu
Pts 13°C
Sal 11°C
Çar 12°C
Per 13°C
dOBI7b
dOBI7b

‘Kalıcı bir iz Mahir İZ’

‘Kalıcı bir iz Mahir İZ’
Beypark
04.07.2019
854
A+
A-

İnsanın şu hayatta bırakabileceği en büyük miras, kendisini hayırla ve fatihalarla yâd edebilecek bir iz bırakmasıdır. Gerisi hep yok olmaya mahkûm değil midir? Ancak edebi eser bırakan, öğrenci yetiştiren ve kendi inanç ve kültür mirasına olumlu katkılar yapabilmiş insanlar kalıcı olabiliyorlar. İşte bu isimlerden birisi de adı gibi iz bırakmışlardan Mahir İz’ olmuştur.  Bu isim yakın tarihimizin eğitim, kültür, fikir ve edebiyat alanlarında önemli bir yer tutar. Medine-i Münevvere kadılığı da yapan Abdülhalim Efendi gibi önemli bir şahsiyetin oğludur. Babasının kadılık görevi nedeniyle Medine’de kalan hocanın ileri düzeydeki Arapça bilgisinin temeli, bu döneme denk gelir. Aynı zamanda Farsça ve Fransızcayı da iyi düzeyde bilmekte olduğunu görüyoruz. İlim ve hizmet sahibi bir aileden gelen, Mahir hocanın birikimli bir kişilik olduğu herkesin malumudur.

Yuva-ileti-im-reklam

Kendine yatırım noktasında iyi bir eğitim hayatı geçirmenin semeresi olan güzel meyveler toplamıştır. Aldığı eğitim ile kendi çalışkanlığı birleşince ideal bir insan portresinin ortaya çıktığını görüyoruz. Çok çalışkan ve güzel ahlak sahibi olduğu herkesçe biliniyor. İdealist ve heyecanlı kişiliği, onu dimdik ayakta tutan ve ömrü boyunca yorulmayan bir dava neferi yapmıştır. Güzel meziyetleri olan Mahir İZ’ in sükûnetinde, duruşunda, derinliğinde ve çalışmalarındaki arı ve duru görüntüsünün ardında tasavvufi yönü oldukça etkilidir. Tasavvufi ahlak, onun yaşam biçimini şekillendiren en etkin unsurdur. Eğitimci yönünde dahi bu terbiyenin etkilerinin görmekteyiz. İdealistlik derdi olan öğretmenlere, model olabilecek yetkin bir şahsiyettir. Muallimliğe adeta âşıktır. Sayısız öğrenci yetiştirmiş olup, bunların çoğu ülkenin kaderinde önemli görevler üstlenmiştir. 

Onu, günümüze yani bize yansıyan yönleriyle tanımlayacak olursak yetkin bir insan olduğunu görürüz. Çok yönlüdür. Eğitim hayatında çok sayıda okul bitirmesi, farklı bölümleri okuması, en az üç tane yabancı dil bilmesi ve mesleki olarak farklı dallalar da başarılı görevler yapması bu tezimize dayanak teşkil etmektedir. İnfak etmeyi, misafir ağırlamayı, gençliğe yatırım yapmayı çok seven “ideal insanı” dır Mahir hoca. Vicdanı kavi, adalet duygusu yüksek, hak ve hukuka son derece riayeti olan takva mücadelesinde bir portre insanını görürüz karşımızda. Gerçekten de gençliğe, eğitime, öğretmenliğe sevdalı özel bir şahsiyettir. Kalabalıklar içindeki seçkinliği; ilmiyle, fikirleriyle, samimiyeti ve gönül insanı olmasıyla belli olan bir kişiliktir. Dine hizmet, insana yatırım ve kültür dünyamıza önemli katkılar sunmuş kültür insanıdır.

Söyledikleriyle yaptıkları bir bütünlük oluşturmuş, çevresine ve öğrencilerine rol model olmayı başarmıştır. Yürüdüğü yollarda istikrarlı çizgisi olan, hoş sohbet ve güçlü bir hitabetin sahibidir. İnsanımızı sevmek onun şiarıdır. Muhabbetten ayrılmaz ve tebessümü yüzünde sadaka olarak taşır. Yetiştiği çevre itibariyle manevi ilim ve irfan sofralarından tatmış olduğu her hallinden bellidir. Kendisi fedakâr bir gönlün sahibidir. Güzel ahlak sahibi olmayı hayatını merkezine yerleştirmiş, yaşantısıyla da bunu ispat etmiştir. Sözü özü bir, model insanlardan olarak görürüz. İnsanı anlamak için tek bir yönünün güzelliğiyle yetinmeyecek ferasettedir. Müslüman olmanın hakikatini, güzel ahlak ve İslam’ın muamelat ölçüsüne uygunlukta arayan büyük insandır…

Adı gibi; insan ilişkilerinde ve öğrencilerinin ruh ve gönül dünyasına hitap etmekte mahir, yetiştirdikleri ve geride bıraktıklarıyla kaybolmayacak iz sahibi insan; “Mahir İZ.” Ruhun şâd, mekânın cennet olsun.

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.