Tosya Haber37 Gazetesi

KAS-DER Kadın Kollarından anlamlı ziyaret

KAS-DER Kadın Kollarından anlamlı ziyaret
539 Okundu
05 Aralık 2018 - 11:48

“Kas-Der Kadın Kolları Başkanı Hamide Tarhan Ertaş başkanlığında yönetim kurulu üyeleri 3 Aralık dünya engelliler günü sebebiyle Friedreich Ataksi hastalığı nedeniyle yürüyemeyen Ayşe ve Aysel Oturak isimli kardeşlere Umut eli olup uzandı ihtiyaçları olan akülü tekerlekli sandalyenin birini hediye ettiler.”

Dünya Engelliler Günü’ne yakışır en anlamlı ziyaret Kastamonulular Dayanışma Derneği, KAS-DER Genel Merkez Kadın Kolları üyeleri tarafından gerçekleştirildi.
Kas-Der Genel Merkez Kadın kolları Başkanı Hamide Tarhan Ertaş başkanlığında yönetim kurulu üyeleri Kadriye Kurt, Yıldız Pürtaş, Fati Ay, Atiye Akbulut katılımı ile gerçekleştirildi. Ziyarete Gazeteci Abdülkadir Akın’da iştirak etti.
Kâğıthane’de ikamet eden Oturak ailesinin evini ziyaret ederek günün anlam ve önemine binaen yanlarında götürdükleri Akülü tekerlekli sandalyeyi armağan ettiler.
Oldukça duygulu anlar yaşandı. İki kız çocuğunun aynı hastalık sonucu yürüme engelli olan fedakâr Annenin uzun yıllara dayanan çilekeş yaşam hikâyesi kendisi ile beraber hepimizi gözyaşlarına boğdu. 26 yıl önce eşini trafik kazasında kaybeden anne genç yaşında 8 çocuğu ile dul kaldığını çocuklarına hem anne hem baba olarak göğüs gerdiğini gözyaşları arasında anlattı. Kızları Ayşe Oturak ve Aysel Oturak’ın fridreich’s ataxia adında genetik rahatsızlıkları ile mücadele ettiklerini, uzun süredir dışarı çıkmadan yaşam savaşı verdiklerini belirtti.
MALTEPE GÜNLERİNE GELDİ
Maltepe Kastamonu günlerinde KAS-DER Kadın kolları standını ziyaret ederek dertlerini KAS-DER Genel Merkez kadın kolları başkanı Hamide Tarhan Ertaş’la sohbet etme imkânı bulan Aysel’in, akülü sandalye ihtiyacı olduğunu dile getirmesi üzerine, Başkan Tarhan Ertaş’ın girişimleri sonucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığından temin ettikleri akülü sandalyeyi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde teslimini gerçekleştirdiler.
UMUT OLDU EL UZATTILAR
KAS-DER Genel Merkez Kadın kolları Başkanı Hamide Tarhan Ertaş ziyaretle ilgili yaptığı kısa açıklamada. “Her sağlıklı insan birer engelli adayı, kimin ne olacağı belli değil. Dayanışmanın özünde üzüntü ve dertleri paylaşmak ve azaltmaya katkı yapmak gerekir. Biz Kastamonu STK’sı olarak asıl amacımızda bu zaten. Kadın kolları yönetim kurulumdaki arkadaşlarım ve Sosyal İşler Komisyonumuzun girişimi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığından temin ettiğimiz Akülü Sandalyenin birini bugün teslim etmek nasip oldu. Hem de ailenin durumunu bizzat görmek bir nebze olsun moral vermek için bu ziyareti gerçekleştirdik. Aysel’in akülü sandalyesi temininde desteklerinden ötürü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn Mevlüt Uysal’a İBB Sosyal İşler Daire Başkanı Sn Hatice Gülgönül Hanıma Oturak ailesi ve KAS-DER ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz.
Şimdi ablasının da Akülü Sandalyeye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. İnşallah en kısa zamanda gerek İBB Sosyal İşler Müdürlüğü gerek hayırsever iş adamlarımızın katkısı ile abla Ayşe Oturak’a da bir akülü sandalye temin edip en kısa zamanda teslim etmek arzusu içindeyiz. Hayırsever iş adamlarımızdan bu sesimize kulak vermelerini ve ilgilerini bekliyoruz.
Başarılı insan, yaşama azmini yitirmeyen ve kendisiyle barışık olan kişidir. Bu bilinç ile engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmelerini sağlamak, bir gün kendimizin ya da yakınlarımızdan birinin de engelli olabileceğini düşünerek onların yaşamlarının kolaylaşmasına yardım etmek hepimize düşen sosyal sorumluluktur” dedi.
Ziyaret sırasında Aysel; “Akülü sandalyesine kavuşan eve bağlı yaşam savaşını bir nebzede olsa akülü sandalyesi ile dışarı çıkıp içindeki yaşam sevinci en güzel şekilde değerlendirmek arzusunda olduğunu belirti. Aysel Oturak, hastalandığı sürede birçok başarılı işere imza attığını ve kendilerine sağlanan imkânlar çerçevesinde, tüm engelleri kendi çabalarıyla aşabileceğini. Yaşama daha da sıkı bağlandıklarını, bize inananlar ve ailelerimizle toplumda sağlıklı, huzurlu, mutlu ve engelsiz bir hayat sürmeyi umut ediyoruz, engel denen şey sadece beyinde herkes payına düşeni yaparsa ortada engel filan olmaz. Bize kimse acımasın sadece üzerlerine düşeni onlarda yapsınlar, biz gerektiğinde sağlam insanın yapamadığını yapacağını yapacak fikre sahibiz” örnek benim mücadelem, dedi.
Küçük yaşta babasını kaybettiklerini ve çocukken yorgunluk belirtisi ile konan tanı sonrasında ablası ve kendisinin dünyada 160 yıldır çaresi bulunmayan, friedreich’s ataxia rahatsızlığının olduğunu, bunu dünyaya ve Türkiye’ye duyuracak bir ses olma misyonu üstlendiğini belirterek, “Devletimizden ve Sağlık Bakanlığımızdan bu hastalığın masraflarının karşılanması talepleri olduğunu, bizim gibi hastaların dertlerini anlatmaya kendisine imkân sağlanması konusunda Emine Erdoğan Hanımefendi ya da Cumhurbaşkanımızdan görüşme randevusu talep ediyorum ” bunun için çok çabalıyorum ama bir türlü henüz vakıf olamadım. Sesimin duyulmasında basınımızın desteğine çok ihtiyacım var, değerlendirmesinde bulundu.
Yapılan ziyaret ailenin kıt imkânlarına rağmen ikramları ardından çekilen hatıra fotoğrafı sonrası ziyaret sona erdi.
-Abdülkadir AKIN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright© 2019 Tosya Haber37 Gazete ve Matbaacılık