Site Rengi

DOLAR 7,8310
EURO 9,4615
ALTIN 456,48
BIST 1.325
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 10°C
Çok Bulutlu
Kastamonu
10°C
Çok Bulutlu
Per 12°C
Cum 13°C
Cts 13°C
Paz 12°C
dOBI7b
dOBI7b

Kastamonu 9. Ahşap Fuarı Açıldı

Bu yıl 9.’su düzenlenen ahşap fuarı 6 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak.

Kastamonu 9. Ahşap Fuarı Açıldı
Beypark
03.10.2019
1.892
A+
A-

KASTAMONU Valiliği himayesinde, Kastamonu Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da içinde yer aldığı Kastamonu Ahşap Fuarı bu yıl dokuzuncu kez kapılarını araladı. 2-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek fuar, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kuzeykent pazar alanında yapılıyor.
Fuarın açılış törenine Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Albay Gamze Aydoğdu, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Nuray Çolak, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan, kamu kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.
Ahşap Fuarı açılış töreninde Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Nuray Çolak, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan ve Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Dursun Ergin birer konuşma yaptı.

Yuva-ileti-im-reklam

VALİ: 10. FUAR 10 NUMARA OLARAK
KASTAMONU TARİHİNE GEÇECEK

“Ahşap ile ilgili yapılan her tarifte aslında Kastamonu’yu görüyoruz, Kastamonu’yu hatırlıyoruz. Gerçekten Kastamonu ve ahşap kelimesi birbirini tamamlayan, tıpkı bir elmanın iki yarısı gibi… Kastamonu, bundan sonra geleceğe doğru yol alırken, gelişme arzusundaysa ki bu şüphesiz böyle, mutlaka bu hedefin içinde ahşap da ön sırada olacaktır ve olmaya da devam edecektir. Ben özellikle son bir yıldır ahşap üreten firmalara baktığımda tasarım noktasında önemli gelişmeler kaydettiklerini görüyorum. Kendilerini geliştirmeye yönelik çok güzel gayretleri var. Teknolojiyi de işin içine katarak çok farklı ürünler üretmeye başladılar. Tabi ki bu çabaların, gayretlerin boşa gitmemesi gerekiyor. Bu ürünlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu da ancak tanıtımla olur. Tanıtımı da sadece Kastamonu değil, tüm Türkiye’ye ve hatta yapabiliyorsak tüm Dünya’ya yapacak şekilde çalışmalar gerçekleştirmemiz de gerekiyor. Bu çalışmalaırn içinde de fuar ve fuarcılık önemli bir yer teşkil ediyor. Ahşap Fuarı’nın da bu anlamda oynadığı rol oldukça büyük. Kastamonu’dan herkes bu fuara sahip çıkmak zorunda, destek olmak zorunda. Şu anda dokuzuncusunu yapıyoruz. Her yıl çıtayı daha da yukarıya çıkartmamız gerekiyor. Bu da daha geniş katılımla olabilecek bir konuydu. Dolayısıyla bunun daha üst kuruluşlarla birlikte, daha üst odalarla birlikte çalışmak, bu hedefi gerçekleştirmek açısından önem teşkil ediyordu. İşte dokuzuncusun da belki son anda üstlendiğimiz rol bu oldu. Ama ben inanıyorum ki, bu ray değişikliği 10.fuarın uzun vadeli çalışmalarla daha güçlü şekilde yapılmasına vesile olacaktır ve 10.fuar 10 numara fuar olarak Kastamonu tarihine geçecektir. Sadece Ahşap Fuarı açısından değil, bir hafta öncede ilimizde Kastrofest etkinliği yapıldı. Gastronomi de ilimizin önemli potansiyellerinden birisidir. Bunu değerlendirmek adına yapılan etkinlik de gerçekten de yerinde bir etkinlik oldu. Çok kısıtlı imkanlarla, çok kısıtlı bütçeyle görev alan İnsiyatif grubu, kamu kuruluşları, belediyemiz, sivil toplum kuruluşları el ele verdiler ve o bütçeyle yapılabilecek en iyisini yaptılar. Ben inanıyorum ki bu tip birliktelikler bu fuarda da olacaktır. Şunu unutmayalım, bu fuar Kastamonu’nun fuarı. Ancak bu fuar Kastamonu ile de sınırlı kalmamalı. Yani buraya Kastamonu dışından sektör temsilcilerinin stant açmasından hiçbirimiz rahatsız olmamalıyız. Bilakis memnun olmalıyız. Bu fuar ahşap sektörünün Kastamonu’da buluştuğu bir fuar olmalıdır.”

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI NURAY ÇOLAK:
“AHŞAP KASTAMONU’NUN ÖZÜDÜR”

“Kastamonu’nun tanıtımı açısından oldukça önemli bir haftayı geride bıraktık. İstanbul’da düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri, Ankara’da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ve hafta sonunda şehrimizde ilkini düzenlediğimiz Kastamonu Gastronomi Festivali’nde şehri şehir yapan değerlerimizi tanıttık. Bugün de yüzde 67’si orman olan, ahşaba sanat katan ellerin var olduğu Kastamonumuzda 9.Kastamonu Ahşap Fuarı’nı gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin en zengin orman varlığına sahip olan Kastamonumuz, ahşabın ve ormancılığında başkenti durumundadır. Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de plastikten bir kaçış var. Bu doğrultuda ahşap ürünlerin değeri her geçen gün daha da artmaktadır. Ahşap Kastamonu’nun özüdür, ahşaba ruh katan şehirde yaşıyoruz. Burada ahşaba yapılan yatırım asla boş yatırım olmaz. Şehrimizde ahşap mamul, yarı mamul ve mobilya üretimi noktasında önemli firmalarımız var. Bu alanda Dünya ile yarışan firmaları bünyemizde barındırıyoruz. Yine alın terini ahşaba dökerek birbirinden güzel orman ve sanat eserleri yapan küçük atölyeler de dev eserler ortaya çıkan ustalarımızı da şehrimizin hazineleri olarak görüyoruz. Ortak akıl ile tüm değerlerimizi, olduğu gibi ahşabımızın marka değerini bulunduğu noktadan daha da yukarıya taşıyabileceğimizi de düşünüyorum. Bu noktada da her türlü projeye açık olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

TÜRKİYE AĞAÇ İŞLERİ FEDERASYONU GENEL
BAŞKANI ALİ RIZA ERCAN:
“KAPI DEYİNCE AKLA TOSYA GELİYOR”

“Ahşapsız bir hayatı düşünmek bana göre mümkün değil. Tabutumuz da ahşaptan, beşiğimiz de ahşaptan… Bazı gelişmeler oluyor, inovasyon ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda pimapen pencerelere falan aldırmayın, onlar ahşabın yerini asla alamaz. Ahşaptaki sıcaklığı, kucaklayıcılığı asla yok edemez. Ahşabın kendisine has özellikleri vardır. Biz ahşap sanatkarları olarak hep şunu söyleriz, ağaç işi ile uğraşan insanlar naiftir, zariftir. Böyle bir sektörün temsilcisi olmak, küçük esnafımızın adına burada sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Dünya’da ahşap sanatı üzerine yarışamayacağımız hiçbir ülke yok. Buna İtalya, ABD, Çin hepsi dahil… Yeter ki ahşaba hayat veren insanların önü açılsın. Biz Devletimizin yanında ve emrindeyiz. Bu ifademizden de gurur duyuyoruz. Fuar, Kastamonu için önemli bir olgu… Fuarları basite almamak lazım, önemsemek lazım. Fuarların önemini kavradığımız sürece kendimizin farkına varacağız. Nasıl ki Türkiye’de kapı denilince önce Tosya akla geliyorsa, Türkiye’de ahşap denildiğinde Kastamonu’nun akla gelebilmesi için bu fuarları önemsemeliyiz, bu fuarları daha önceden hazırlanarak, bu fuarın kapanışı ile birlikte yenisinin çalışmalarına başlamalıyız. Fuarların sadece tanıtım değil, kültürel değerlerimiz ve ekonomik değerlerimiz açısından da şehrimize katkıları olacaktır. Fuarlar, ekonomik, kültürel ve sosyal getirisi bol olan sektördür.”

DURSUN ERGİN:
“SEKTÖRÜN TEMSİLCİLERİ
İŞLERİNİ SAHİPLENMELİ”

“Orman varlığı, doğası ve kültürü ile tüm Türkiye’nin gözbebeği konumunda olan Kastamonu’muzda bu fuarı bir paydaş olarak düzenlemekten Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği adına büyük mutluluk duymaktayım. Ahşap kültürü yüzyıllardır ilimizde büyük önem arz etmektedir. Gerek oymacılık, gerek işlemecilik, gerekse de mobilya imalatı ile Kastamonu’muzu ahşabın başkenti yapan tüm ustalarımıza saygı ve minnetlerimi sunuyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Son 10 yılda ahşap ve mobilya sektöründeki büyümemiz ile bu devalılığı sürdüreceğimize inancım tamdır; fakat bugüne kadar bu alanda yapılmış çalışmaları takdirle karşılamakla birlikte bu köklü kültürün tanıtımı ve devamlılığı için yapılması gereken daha çok şey olduğunu düşünüyorum. Özellikle ahşap sektörünün hızla gelişmesi için bu sektörün temsilcilerinin işlerini sahiplenmesi ve şehrin dinamiklerini hareketlendirmek için gerekli gayreti göstermeleri gerekmektedir. Sizler sahipleneceksiniz ki, sizleri temsil edenler sektörü daha ileriye taşıma gayreti içine girecekler. Bu gayret bürokrasiyi, siyaseti ve şehrin bütün dinamiklerini harekete geçirecektir. Yani ahşap sektörünün değerli üyeleri, her şey sizlerle başlıyor ve sizlerle bitiyor. Bugün açılışını yaptığımız 9. Ahşap Fuarı’na kısa sürede hazırlanarak katılan tüm esnaflarımıza teşekkür ediyorum. Bu fuarın her sene büyük bir katılım ile devam etmesini sağlamalıyız. Her fuardan dersler çıkarıp, bir sonraki yıl daha iyisini yapmak için gayret sarf etmeliyiz. Geçen yıldan çalışmaların başlatıldığı üzere, önümüzdeki yıl için fuara Türkiye’de bu sektörle ilgilenenlerin daha çok katılım sağlamaları için gerekli çalışmalara fuar bitiminden itibaren başlamamız gerekmektedir. İl dışından katılan sektörle ilgilenenlerin katılımlarının artmasıyla fuardaki başarımızın da artacağına inanıyorum esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği olarak bizim üzerimize düşenleri yapacağımızın ve sizlerin yanınızda olacağımızın bilinmesini isterim. Bugünkü fuarın gerçekleşmesine vesile olan başta valimize, belediye başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunar, fuarımızın hayırlara vesile olmasını dilerim.”
Konuşmaların ardından Vali Yaşar Karadeniz, protokol üyeleri ile birlikte tüm standları gezerek hem teşhir edilen ürünleri inceledi, hem de firma temsilcileri ve ziyaretçilerle sohbet ederek hatıra fotoğrafları çektirdi.

>> Gülay ACAR

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.