DOLAR 18,5130
EURO 18,1227
ALTIN 986,51
BIST 3.198,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 24°C
Az Bulutlu
Kastamonu
24°C
Az Bulutlu
Per 27°C
Cum 28°C
Cts 25°C
Paz 19°C
resim yükle
resim yükle

Kastamonu, fuar alanında ilk kez uluslararasına açıldı

Kastamonu, fuar alanında ilk kez uluslararasına açıldı
Beypark
23.09.2022
157
A+
A-

GU-NCELLENEN-Reklam

İstamonu Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Karadeniz’in kişisel gayretleri sonucu memleketi Kastamonu’da düzenlediği ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin uluslararası boyuttaki en büyük ticaret fuarı olarak göstertilen Türkiye-Orta Doğu Ticaret Fuarı (TRADEF), dün Kuzeykent Fuar Alanı’nda kapılarını ziyaretçilere açtı.
Kuzeykent’te 5 bin metrekare alanda gerçekleşen fuarda, 100’ün üzerinde kurum, kuruluş ve şirket boy gösteriyor. Fuarın resmi açılışı ise dün gerçekleşti. 24 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek fuarın açılışına ise geniş katılım sağlandı. Fuarda kamu kurumlarının yanı sıra turizm, ahşap, bilişim, çevre, enerji, elektrik, eğitim, gıda, inşaat, makine, maden, mimarlık, otomotiv, plastik, sağlık, tarım ve tekstil sektörünün temsilcileri yer alıyor.
Katılımcılar arasında Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İçişleri eski Bakanı Murat Başesgioğlu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Afganistan Ankara Büyükelçisi Amir Muhammad Ramin, Sudan Ankara Büyükelçisi Nadir Yusuf Eltayeb de bulunuyordu.
Turizm çeşitliliği, keşfedilmemiş güzellikleri, tarım ve sanayinin birlikte geliştiği ve ekonomiye önemli katkılar sunduğu Batı Karadeniz’de mahalli ve yerel idare birimleri, sanayi ticaret odaları, kalkınma ajansları, özel kurum kuruluş ve iş dünyası derneklerinin birlikte hareket ettiği TRADEF, bölge adına gerçek bir tanıtım ve iş forumu olma özelliği de taşıdı.

KARADENİZ: “KASTAMONU GİBİ ŞEHİRLERİN BÜYÜK ŞEHİRLERLE YARIŞABİLMESİ İÇİN YERİNDE TANITIM, FUAR VE KONGRE TURİZMİ ŞART”
İstamonu Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadeniz:
“Türkiye’nin en büyük ticaret odası İstanbul Ticaret Odası’nın kuruluşu 1888, Kastamonu Ticaret Odası’nın kuruluşu ise 1837’dir. Biz ticaretin kalbi derken masal anlatmıyorduk. Gerçekleri haykırıyorduk. 5 bin metrekare alanda 18’i kamu kurumu, 91’i özel sektör şirketi olmak üzere 113 kuruluş Tradef’e renk verdi. Uluslararası boyuta taşınması konusunda Irak ve Katar büyükelçilerimize teşekkür ediyorum. Ülkemizde 30 büyük şehir, 51 il statüsünde vilayetlerimiz var. Büyükşehirlere bağlı ilçelerle il statüsüne bağlı ilçelerin gelir dağılımları aynı değil. Kastamonu gibi şehirlerin büyük şehirlerle yarışabilmesi için yerinde tanıtım, fuar ve kongre turizminin şart olduğunu düşünüyorum.”

BOYACI: “YENİ PAZARLARIN OLUŞMASI ŞEHİRLERARASI DIŞ TİCARET İLE MÜMKÜN”
Winsa Marka Sarış Direktörü Batuhan Boyacı:
“Bu fuarla birlikte Kastamonu’nun bilinmeyen yanları ortaya çıkmakla birlikte kentin Türk sanayisi ve turizmi açısından ne kadar önemli bir yeri olduğunu anlamış bulunuyoruz. Yenidünya düzeninde ticari sınırların kalkasıyla yeni pazarların oluşması şehirlerarası dış ticaret ile mümkün. Bu organizasyonun sürdürülebilir ticari akış açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.”

VİDİNLİOĞLU: “BÖLGELERİN, ŞEHİRLERİN HATTA İLÇELERİN YARIŞTIĞI DÖNEMDE TİCARETİN ÖNEMLİ OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ”
Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu:
“Kastamonu sadece Kastamonu değildir. Diye her platformda dile getiriyorum. Kastamonu bin yıllık Türk yurdu. Önceden de ticaret yolunun üzerinde bir ilimizdi. Bunu konaklama noktalarından da çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Dolayısıyla Kastamonu Milli Mücadele’nin de fitilini ateşleyen illerden bir tanesi olmasından dolayı Türkiye’nin mayasını oluşturan şehirlerdendir. Kastamonu’ya baktığınızda Anadolu’yu, birliği ve beraberliği görüyorsunuz. Ama şuanda neredeyse cumhuriyetin kurulduğu günkü nüfusumuzu koruyoruz. Türkiye 7 kat büyümüş ama biz yerimizde saymışız. Aslında bu anlamda Kastamonu’nun aleyhinde olmuş ama tarihi dokuyu, insan yapısını bozamamışız. Özellikle pandemi sonrasında bu tarz yerler aranılan yerler olmuş. Pandemi sonrası en çok konuştuğumuz konulardan bir tanesi gıda olacak. Bölgelerin, şehirlerin hatta ilçelerin yarıştığı dönemde ticaretin önemli olduğunun farkındayız. Bu fuarda her geçen yıl katlayarak ilimize çok şeyler katar. Kastamonu bunu hak eden bir şehir.”

DESTİCİ: “KASTAMONU, TÜRKİYE’NİN KIYMETLİSİ”
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici:
“Kastamonu’da Şeyh Şaban-ı Veli’nin topraklarında Kuvayı Milliye’nin Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Şerife Bacı’nın şehrinde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kastamonu kadim bir şehir olmanın dışında Türkiye’nin büyük şehirlerine göç vermiş bir şehrimiz. Bununla birlikte aslını, neslini, kültürünü, şehrini, tarihini, dokusunu korumuş bir şehrimiz. Kastamonu, Türkiye’nin kıymetlisi. Bizlerinde kıymetlisi. Onun için burada olmak, sizinle birlikte olmak istedim. Parti yönetimimizde iki tane Kastamonulu genel başkan yardımcımız var. MKYK’da da Kastamonulu kardeşlerimiz var. Kastamonu’dan güç alıyoruz. Kastamonu’ya da bundan sonra daha farklı ve güçlü bir şekilde destek vereceğiz. Kastamonu göç veren değil, varlığını, nüfusunu muhafaza eden yeni açılacak sanayi kuruluşlarıyla birlikte göç alan bir şehir haline dönüşecektir. Kastamonu ve Kastamonulular devletinden, milletinden yana olmuştur. Bunun için şahsım, camiamız ve milletimiz adına bir kere daha şükranlarımı sunuyorum. Başta gıda olmak üzere pek çok hammadde de sıkıntılar oluşmaya başlandı. Fiyatlar yükselmeye başladı. Bundan ülkemizde ziyadesiyle etkilendi. Türkiye bölgenin lokomotifi olmasından dolayı bu krizi vatandaşına daha az hissettirerek hem de bölgesinde önce olmanın avantajı ile üzerine düşeni fazlasıyla yaptı.”

ÇAKIR: “İLİMİZ ÇOK CAZİP BİR YATIRIM ORTAMINA SAHİPTİR”
Kastamonu Valisi Avni Çakır:
“Fuarlar taraflar arasında ticaretin ve ticari ilişkilerin geliştiği iş birliği fırsatların hayata geçirildiği önemli buluşmalardır. Türk ve Orta Doğu iş aleminin TRADEF ile ilimizde bir araya gelmesi ve iş potansiyeli olan yeni sektörlerde yeni ticari köprülerin kurulacak olmasından dolayı son derece mutluyuz.
Batı Karadeniz’in parlayan yıldızı olan ilimiz güçlü yatırım fırsatı sunmaktadır. İlimiz çok cazip bir yatırım ortamına sahiptir. Fuar boyunca gerçekleştirilecek görüşmelerde bu saydığım unsurlara sizlerde şahitlik edecek önemli yatırım fırsatlarını birlikte keşfedeceksiniz. Fuarın ilimiz, ülkemiz ve bölgemiz için önemli işbirliklerinin yapılacağı temennisi ile tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.”

İBRAHİM YUMAKLI: “YENİ PAZARLAR OLUŞMASI AÇISINDAN BU FUARLAR ÇOK ÖNEMLİ”
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı hemşerimiz İbrahim Yumaklı ise “TRADEF vesilesiyle memleketimdeyim. Yeni pazarlar oluşması açısından bu fuarlar çok önemli. Yeni teknolojileri de bu fuarlarla yakından tanıyoruz. Fuarı düzenleyenlere ve iştirak edenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TURAGAY: “KASTAMONU, BATI KARADENİZ’İN İNCİSİDİR”
Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay:
“Kastamonu’ya ilk gelişim. Bugün çok güzel sohbetlerimiz oldu. Çok güzel şehir. Bin yıllık bir Türk yurdu. Deniziyle, yaylalarıyla, konaklarıyla, 170 kilometre denize sınırı olan bir şehrimiz. Sarımsağıyla, helvasıyla o kadar güzel bir şehir ki beni fahri hemşehri yapın. Bu fuarlar bizim için çok önemli. Ortadoğu ile ticareti geliştirmek ve Batı Karadeniz’in potansiyelini ortaya koymak adına çok önemli bir fuar. Ama bu fuarları daha profesyonel yapalım. Yurt dışından firmalar getirelim. Kastamonu’nun güzelliklerini herkese gösterelim. Turizm sadece mal satışı değildir. Turizmde çok önemlidir. Kastamonu, Batı Karadeniz’in incisidir. Hepimiz konuşmasak ta olur. 1-2 kişi konuşur sonra ilimizi ve fuarı gezeriz. Şehrimizi tanıtırız. Bu bizim için daha önemli. Batı Karadeniz’de yer alan 8 ilimizin toplam ihracatı 2021 yılında 2,7 milyar dolar. Zonguldak birinci sırada, Kastamonu’nun ihracatı ise 385 milyon Dolar. Yeter mi? Tabi ki yetmez. Bu açıdan bu fuarlarda çok önemli.”
Serkan Horuz

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.