DOLAR 18,5113
EURO 18,1304
ALTIN 987,28
BIST 3.198,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 24°C
Az Bulutlu
Kastamonu
24°C
Az Bulutlu
Per 27°C
Cum 28°C
Cts 25°C
Paz 19°C
resim yükle
resim yükle

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin 24. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin 24. Olağan Genel Kurulu yapıldı
Beypark
22.05.2022
433
A+
A-

GU-NCELLENEN-Reklam

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin hafta sonunda gerçekleşen genel kurulunda çift liste heyecanı yaşandı. Toplam 110 üyenin 102’si genel kurula katılırken, mevcut başkan Erkan Yılmaz 59, İzzet Sarı ise 42 oy aldı. 1 oy ise geçersiz sayıldı. Bu sonuçla Yılmaz yeniden başkan seçilerek güven tazelemiş oldu.

Gazeteciler Cemiyeti hizmet binasında gerçekleşen genel kurul, cemiyet tarihinin en yüksek katılımlı genel kurulu olarak tarihe geçti.

İl merkezi ve ilçelerden çok sayıda üyenin katıldığı genel kurul, büyük heyecana sahne oldu.

Divan başkanlığını Onursal Başkan Hüsnü Acar’ın yaptığı genel kurulda sandık akşam saat 17.00 sularında açıldı ve sonuçlar yarım saat içerisinde netlik kazandı. Yılmaz, kullanılan 102 oyun 59’unu alarak başkan seçildi. Rakibi İzzet Sarı 42 oyda kalırken, 1 oy ise geçersiz sayıldı.

YILMAZ: CEMİYETİMİZİN GELDİĞİ NOKTA ORTADA

KGC Başkanı Erkan Yılmaz, genel kurulun açılış konuşmasında şunları söyledi: “1984’de kurulan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin, bugün altını özellikle çiziyorum kendi evinde bu coşkulu genel kurulunu yapıyor olması, Kastamonu’nun her ilçesinde bu genel kurulun haftalardır konuşuluyor noktaya gelmesi bile aslında cemiyetimizin geldiği noktayı gözler önüne sermektedir. Yeterli mi elbette hayır; hep birlikte yapacak daha çok işimiz var. Bu vesileyle cemiyetimizin bugünlere gelmesinde büyük rol oynayan benden önceki tüm başkanlarıma teşekkür eder, aramızdan ayrılanlara da rahmet dilerim.”

“BASIN MESLEK YASASI’NDA GÜZEL GELİŞMELER VAR”

“Şüphesiz mesleğimizde sorunlar çok ama çok fazla… Genel ve yerel bazda yaşanan sorunları ve çözüm yollarını zaman zaman sizlerle paylaşıyor, bu sorunların ortadan kalkması için mesaimizi sürdürüyoruz. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlamamamızın ardından daha da hızlanan Basın Meslek Yasası ile ilgili güzel gelişmeler yaşanıyor. Yasa artık belirli bir aşamaya gelmiş durumda. Uzun yıllar basının eksik kalan bir yönü inşallah bu yasayla tamamlamış olacak. Bu yasanın çıkmış olması, mesleğimizde pek çok sorunu ortadan kaldıracaktır. İkinci büyük beklentimiz, İnternet Yasası’nın da bir an evvel çıkmasıdır. Öte yandan İnternet Yasası’nın, İnternet gazeteciliğinin önünü açıcı bir yasa olması, engel değil, ön açıcı ve kısıtlamalar değil, özgürlükler ancak tabi ki sorumluluklar da getirmesi gereken hatta gerekirse cezai müeyyideleri de getirici bir yasa olmasını bekliyoruz.”

“KASTAMONU, BÜYÜKŞEHİRLERLE AYNI KATEGORİDE YER ALIYOR”

“Basın İlan Kurumu nezdinde elbette büyük sıkıntılarımız var. Üst kuruluşumuzun da büyük çabalarıyla açıklanan son resmi ilan zammı elbette bizleri memnun etmiştir. Ancak resmi ilan fiyatlarının artışıyla düşen resmi ilan adedi gazetelerimizi zor durumda bırakmıştır.

Öte yandan; Basın İlan Kurumu nezdinde Kastamonu bugün maalesef büyükşehirlerle aynı kategoride yer almaktadır. Bu büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığın ortadan kaldırılması için sesimizi artık daha da bir gür sesle çıkarmaktayız. Son gerçekleşen TGK Başkanlar Kurulu toplantısında konuyu gündeme getirdim ve bu yönde bir çalışmanın başladığı bizlere iletildi.”

“ÜRETEN OLMANIN ÇABASI İÇİNDE OLDUK”

“2013’de sizlerin tam desteğiyle Cemiyet Başkanlığı görevine getirildim. 2013’den bugüne kadar birçok önemli projeyi sizlerle birlikte hayata geçirdik. Yıkan veya satan değil, üreten olmanın çabası içinde olduk. İlk dönemimizde cemiyetimize bir hizmet binası kazandırdık, birçok etkinliği hayata geçirdik. İkinci dönemimizde, şu an içerisinde bulunduğumuz bu güzel binayı cemiyetimize kazandırdık. Daha büyük bir Basın Müzesi için alt yapımız artık neredeyse hazır halde. Mustafa Başkan ile başlayan üçüncü dönemin tam ortasında görevlendirme ile geldiğim bu 1,5 yıllık süreçte ise Kastamonu basınının ve hatta ilin tarihi projesi olan dijital taramanın büyük uğraşlar sonucunda startını verdik. 1929’dan bu tarafa toplam 500 bin sayfa yerel gazetelerimiz yılsonuna kadar taranmış olacak. Bugün itibariyle 150 bin sayfanın tarama işlemi tamamlandı ve sisteme kaydedildi. Öte yandan 11 Ağustos sel afetine ilişkin sel sergisi projemizi hayata geçirdik. 18 Haziran’da İstanbul, 25 Haziran Ankara ve 11 Ağustos’ta ise Bozkurt’ta en çarpıcı fotoğraf karelerinin yer aldığı sergiyi hep birlikte açacağız.”

“VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”

“Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da önceliğim; üyesi olmaktan her daim büyük onur ve gurur duyduğum, katkı sağlamaya çalıştığım Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ne, ekibimle birlikte bilgi ve deneyimimle hizmet vermek, çıtayı daha da yukarıya çekebilmenin gayreti içinde olabilmektir. Yeni dönemde de, değerli üyelerimizin çok iyi bildiğim beklentilerini hayata geçirmek, yeni projelere imza atmak için var gücümüzle çalışacağız.”

“DURUŞ ÇOK ÖNEMLİ”

“Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti olarak biz siyaset üstü bir kurumuz. Görev yaptığım süreçlerde bu konuya ayrıca büyük dikkat ettim. Biz siyasetin emrinde, siyasetin yanında veya siyasetin karşısında değiliz. Biz bir muhalefet veya iktidar yanlısı bir topluluk da olmadık. Saygınlığımız da buradan geliyor. Bu noktada tüm yönetim kurulu üyelerimize, meslektaşlarıma ve uç beylerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu benim şahsen çok çaba verdiğim kurumumuzun bugün bu noktada olması insanın evladının büyüyüp, iş bulup, hayata katılması ve hayatını kazanması gibi bir sevinç veriyor bana. Gerçekten de çok büyük bir mutluluk içerisindeyim. Unutmayalım, kurumları sayı itibarlı hale getirmez, kurumları, müesseseleri duruşları itibarlı hale getirir. Duruş çok önemlidir. Hayatımızda iki şey çok önemlidir; duruş ve dokunmak. Bu duruşun içinde mesafe vardır. Hayatımızın her döneminde ama her döneminde mesafe çok önemlidir. Çocuğumuzla olan mesafeyi kaybedersek disiplini kaybederiz. Hayatımız da mesafeyi ne kadar iyi ayarlarsak o kadar başarılı oluruz. Ve dokunmak tabi… Hayata dokunmak çok önemli. Yaşadığımız süre içerisinde muhakkak bir şeylere dokunmalıyız. Yani gazeteci isek yoldan geçerken bir fakir fukaranın, açın derdi bizi dertlendirmelidir. Ve ona dokunabilmeliyiz. Bizim mesleğimizi saygın kılan, gazeteciliği saygın kılan yalnızca kendi sorunlarıyla hemhal olması değil, bizim mesleğimizi saygın kılan iki şey var. Birincisi herkesin sorunu ile hemhal olan bir meslek olmasıdır, ikincisi de ayrıcalıklı olmamızdır. Bu mesleğe girdiğimiz andan itibaren hepimiz de ayrıcalıklıyız arkadaşlar bunu aklımızdan çıkarmayalım. Allah hepimize iki göz, iki kulak, bir ağız vermiş. Bütün insanoğluna. Ama biz bu mesleğe girdiğimiz andan itibaren o gözler artık bizim gözümüz değil, biz artık binlerce kişi için bakıyoruz dünyaya, onların adına görüyoruz. Onun için bizim ayrıcalığımız var. Biz artık yalnızca kendimiz için duymuyoruz, kulağımıza gelen her feryat yalnızca bize hitap etmiyor. Yani artık o ağızlar bizim ağzımız değil, o kulaklar bizim kulağımız değil, o gözler de bizim gözümüz değil. Binlerin, on binlerin, yüz binlerin kulağı, ağzı ve gözüdür.”

(HABER: Serkan Horuz)

———————————————

YÖNETİM KURULU

Erkan Yılmaz, Erhan Veren, Gülay Acar, İrfan Salcı, Cengiz Muhziroğlu, Sabahattin Büyükoral, Fahri Özbek, Bilal Kâhyaoğlu, Hasan Yılmaz, Hakkı Cidal Savaş, Barış İlyasoğlu, Ümit Yorulmaz, Semih Yüksel

DENETİM KURULU

Semra Gül, İrem Yasemin Savaş, Emin Eğri

ÜST KURUL DELEGELERİ

Erkan Yılmaz, Hüsnü Acar, Cengiz Muhziroğlu, Sabahattin Büyükoral

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.