Tosya Haber37 Gazetesi

Kastamonu’da İş adamları bir araya geldi

Kastamonu’da İş adamları bir araya geldi
582 Okundu
07 Kasım 2018 - 13:30

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 1. Kastamonu İş Dünyası Zirvesi, Cuma akşamı Rüya Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.
“Kastamonulu İşadamları 1.Kastamonu İş Dünyası Zirvesi’nde Kastamonu’nun Geleceğini Konuşuyor” teması altında gerçekleşen zirveye Vali Yaşar Karadeniz, İçişleri ve Devlet eski Bakanı Murat Başesgioğlu, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Milletvekilleri Metin Çelik ve Hasan Baltacı, Merkez Valisi Dr. Enis Yeter, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Recep Muhlis Gür, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, 26. Dönem Kastamonu Milletvekili Murat Demir, 22. Dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, Baro Başkanı Av. Özgür Demir, KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan, kaymakamlar, belediye başkanları, işadamları, STK başkan ve yöneticileri, siyasi partilerinin başkan ve yöneticileri katıldı.
Yaklaşık 5 saat süren zirve gece yarısı sona erdi. Protokol konuşmalarının uzun sürmesi nedeniyle geciken programın paneller bölümünde Kastamonu’nun geleceğine ışık tutacak bilgiler paylaşıldı.
Kastamonu Entegre Kastamonu-Samsun Fabrikalar Direktörü Enis Koç’un moderatörlüğünde gerçekleşen Sanayi başlıklı panelde KASİAD Genel Başkanı İÇDAŞ Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Aslan, Gürmen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, Sanayi Bölgeleri E.Genel Müdürü Yaşar Öztürk, BOOM Makine Yönetim Kurulu Başkanı Altan Yavuz konuşmacı olarak yer aldı.
Turizm başlıklı panel ise Gazeteci Yazar Mustafa Afacan’ın moderatörlüğünde Kastamonu eski valisi Dr.Enis Yeter, yazar Aytekin Kuş, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. İrfan Mısırlı’nın katılımıyla gerçekleşti.
AHMET KATAR
İş Dünyası Zirvesi’nin açılış konuşmasını KASİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar gerçekleştirdi.
Ulaşım odaklı bir konuşma gerçekleştiren Ahmet Katar, “Ulaşım problemi Kastamonu için bir kanburdur. Lojistik ve pazarlama imkanlarının gelişmesi muhakkak ki ulaşım ve alt yapı sorunlarının çözümü ile mümkündür. Ülkemizin son 20 yılda birçok ulaştırma projesini hayata geçirmiş Kastamonu’da da bu projelerden istifade etmiştir. Bölgemiz için önemi tartışılmaz olan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin yıllar sonra hayata geçirilmiş olması Kastamonu için büyük nimettir. Ilgaz Tüneli bölgemiz için bir yapbozun bir parçası niteliğindedir. İnebolu-Ankara yolu bağlantısı tamamlandığında ise sadece iç sanayi değil tüm İç Anadolu sanayisinin ulaşımı gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.
Tosya yolunun Kastamonu sanayisi için önemli olduğunu vurgulayan Katar, “Tosya, bugün Kastamonu’nun en büyük ilçesi konumundadır. Nüfus olarak büyüklüğünün yanı sıra sanayi faaliyetlerinin büyüklüğü açısından Tosya Kastamonu için çok önemlidir. Tosya ile Kastamonu arasında aşılması gereken dağlar vardır. Türkiye’nin iç kapı ihtiyacının yüzde otuzu Tosya ilçemizden karşılanırken ilçede üretilen kapılar 15 ülkeye ihracat edilmektedir. Ahşap kapı sektörü açısından Tosya, Türkiye’de bir ekoldür. 2014 yılında faaliyete geçen Tosya Organize Sanayi Bölgesi ağaç ve orman sanayinde üretim yapan birçok firmaya ev sahipliği yapmaktadır. Durum böyleyken Tosya ile Kastamonu ticaret odaklı birbirinden uzak kalmıştır. İl merkezi ile ilçe merkezi arasında 70 kilometre mesafe olmasına rağmen karayolu ile bağlantısı sıkıntılı olduğu için Tosyalı işletmeciler gerek ara mamul gerekse işletme malzemenin tedariki için Ankara olmak üzere Çorum, Çankırı ve diğer illere gitmektedirler” dedi.
Havalimanı seferlerine de değinen Ahmet Katar, “Şu an Kastamonu Havalimanı’ndan kalkan uçaklar İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen’e inmektedirler. Kış aylarının gelmesi ile THY sefer sayılarını azaltmaya gitmiş, Pegasus ise Sabiha Gökçen’e olan seferlerini iptal etmiştir. Bizim köylerimizde çocuklarımız 3-4 yaşlarında tarlada çalışırlar. 5-6 yaşlarına geldiğinde eline sopa veririz hayvan otlatmaya giderler. Birkaç yaş daha büyüdüğünde evde kardeşine kadar tarlaya çalışmaya gönderir. Köy hayatı içinde en basit üretim zinciri budur. Hepimiz küçük yaşlarda üretimin her aşamasında köylerimizde şahit olduk. Biz üretmeye yabancı bir memleket asla değiliz” diye konuştu.
AYHAN ARSLAN
Zirvede ikinci sözü ise KASİAD’ın Genel Başkanı İÇDAŞ Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Arslan aldı. Kastamonu ile İstanbul arasındaki bir köprü olduklarını dile getiren Ayhan Aslan, “Kastamonu sadece tarımın ve turizmin şehri olmamalı. Bugün gelişmiş ülkelere bakıldığında şehirlerde sanayi öne çıkıyor. Kastamonu sanayide daha da güçlenecektir. Kastamonu’nun şu an ki güncel sorunu uçak problemidir. Bunu KASİAD olarak çözmeye hazırız. Bugün Sinop’ta her gün uçak seferi varsa Kastamonu’da da olmalıdır. Ticaret Odası, KASİAD, Valilik ve Belediye olarak bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Tosya bizim için önemlidir. İlçenin bize ve diğer şehirlere direkt olarak bağlanması çok önemlidir. İnebolu Limanına yeni yolun bağlanmasıyla ticaret hacmi daha da artacaktır” şeklinde konuştu.
TAHSİN BABAŞ
Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise görevde bulunduğu süre içerisinde genelde yapılması gereken ne varsa hiç kimseden geri kalman yaptıklarını dile getirdi.
Tarihi ve kültürel değerleri ön plana çıkardıklarını ve UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmeyi hedeflediklerini de söyleyen Başkan Tahsin Babaş, “Bu sene sadece 250 tane tescilli binayı onarıp gün yüzüne çıkardık. Her yeri elden geçiriyoruz. Bacasız sanayi olan turizmi Kastamonu’da canlandırmak istiyoruz. Yine son olarak üretime de el attık. Üretim yapmayan toplum tüketilmeye mahkumdur. Buradan yola çıkarak Kadınlar Kooperatifi kurduk. Evde oturan kadınlarımızı üretime dahil edeceğiz. Evlerinde ürettikleri el emeği yöresel ürünleri bu kooperatif üzerinden dünyaya satacağız” dedi.
HASAN BALTACI
Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise konuşmasında Kastamonu’nun pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu ifade etti.
Hasan Baltacı, “Bugün yaşadığımız koşullar içerisinde Türkiye’de örneğin fabrikaların konkordato ilanları var. Kastamonu’da da bununla ilgili söylemler var. Söylentisi bile Kastamonu iş dünyasının motivasyonunu bozuyor. Bununla ilgili gerekli önlemlerin alınacağını düşünüyorum. Bütün bu projeler kapsamında gerek İnebolu Limanı olsun gerek İnebolu Yolu olsun gerek Kastamonu’nun bir demir yoluyla Türkiye şebekesine bağlanması olsun gerekse havaalanının sefer sayısının arttırılması olsun sanayicinin, üreticinin, çiftçinin, köylünün, esnafın desteklenmesi olsun ve hepsinden de çok önemli olan üretici güçlerin desteklenmesi olsun Kastamonu’nun ve Batı Karadeniz’in pozitif bir ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Daha fazla desteğe ihtiyacı var. Bunun için iş adamıyla, sanayicisiyle, siyasetçisiyle, esnafıyla hep birlikte daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Türkiye’nin bir çok bölgesinde KOP, DOKAP, GAP gibi bölge kalkınma idarelerinin bulunduğunu ifade eden Milletvekili Hasan Baltacı, “Kastamonu’yu da içine alacak Batı Karadeniz bölgesinde bir Bölge Kalkınma İdaresi’nin kurulması gerekli. Sadece Konya Ovası Projesi için Kalkınma İdaresi Başkanlığı 2014-2018 yılları arasında 9 milyar 927 bin liradır. Kastamonu’da böyle bir kaynaktan mutlaka yararlanmalıdır. İktidarıyla muhalefetiyle, işadamları ve üreteci güçleriyle yani el birliğiyle mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
METİN ÇELİK
AK Parti Milletvekili Metin Çelik de ulaşım ve sanayi noktasında iktidarları döneminde yaptıkları yatırımlardan bahsetti. Kastamonu merkez ikinci OSB için çalışmaların sürdüğünü, Seydiler ve Tosya OSB’de ise faaliyetlerin devam ettiğini belirten Metin Çelik, Taşköprü OSB’nin de alt yapı ihalesinin yapıldığını söyledi. İşadamlarından Kastamonu’ya daha fazla yatırım gayreti içerisinde olmalarını beklediklerini de söyleyen Metin Çelik, “Turizm konusunda da ciddi anlamda ilerleme kaydettik. Kastamonu’nun kültür varlıkları çok çok fazla. Her ilçemizin kendine özgü değerleri var” dedi.
Ülkedeki ekonomik tabloyla ilgili de değerlendirmede bulunan Milletvekili Metin Çelik, “Türkiye’yi hiçbir şey, hiç kimse yolundan döndüremeyecek. Milletimiz her türlü saldırıya en güzel şekilde cevap verdi, verecektir. Ekonomik saldırı sonucunda ekonomi de normale dönmeye başladı” ifadelerini kullandı.
HAKKI KÖYLÜ
TBBM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü ise, “Kastamonu için İstanbul’dan gelen ve Kastamonu’ da yaşayan değerli iş arkadaşlarımızın, Kastamonu sevdalısı olduklarını bildiğim için, onların bu topraklara katkı yapması adına bu zirvenin olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Zaman zaman bir araya geliyoruz, olması gereken şeyleri konuşuyoruz ne yazık ki verimli sonuçlar alamıyorduk. Bu akşamdan sonra umarım güzel sonuçlara varacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.
MURAT BAŞESGİOĞLU:
Eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ise “Kastamonu olarak hangi sektörde yürümek istiyorsak, bir temelimizin olması lazım. Kastamonu’nun kültürel kimliğini yeni nesillere aktarmadığımız sürece, üzerine inşa edeceğimiz diğer sektörlerin sağlıklı olacağına inanmıyorum. Artık kalkınma ülkeler arasında olmuyor. İller ve bölgeler arasında oluyor. Bizim Kastamonu’nun ekonomik kalkınma haritasını kendimiz oluşturmamız lazım” dedi.
YAŞAR KARADENİZ
Protokol konuşmalarının finalini ise Vali Yaşar Karadeniz gerçekleştirdi. Yol haritası çizmeye çalıştıklarını ve bu harita üzerinden ilerlediklerini ifade eden Vali Yaşar Karadeniz, “İstanbul’dan Kastamonu’ya olan bakış, son derece olumsuz, karamsar. Ben İstanbul’ da görev yaptığım zamanlarda çok duyuyordum. Kastamonu ilimiz daha çok gelişme de, kalkınma da bu yola baş koydu. Kastamonu’nun 19 ilçesine ayrı güzellik, ayrı fırsatlar verilmiş. Yaptığımız toplantı eminim ki Kastamonu için daha güzel sonuçlar doğuracaktır” dedi.
SANAYİ PANELİ
Protokol konuşmalarının ardından sanayi ve turizm başlıkları altında düzenlenecek panellere geçildi.
Gürmen Grup yönetim kurulu başkanı Remzi Gür, Kastamonu’nun bahsedildiği gibi çok da kötü durumda olmadığını belirtti. Gür, “Biz bir apartmanın en üst katında yaşamıyoruz belki ama bodrumunda da değiliz. Halimize şükretmek lazım. Kars, Iğdır bizden daha kötü turumda. Bizden daha kötü durumda olan yerlerde var. Kastamonu’da insan gücü çok iyi. Avrupa’ya zamanında insan gönderdik. Oraya gönderdiğimiz insanlar uçak mı yapıyorlardı, otomobil mi yapıyorlardı. Demek ki insan eğitilirse her şeyi yapabilir. Kastamonu insanın kabiliyeti ve becerisi üst seviyededir. Yeter ki yol gösterilsin. Kastamonu, sanayiye uzak gibi görünse de girişimci işadamları bunu başaracaktır. Devrekani’de kurulacak Tarım Organize Sanayi Bölgesi’ni de çok önemsiyorum. Tarım ve hayvancılık memleketi olduğumuzu bu OSB taçlandıracaktır” dedi.
BOOM Makine Yönetim Kurulu Başkanı Altan Yavuz da paneldeki konuşmasında, “Ara eleman noktasında sıkıntı olmaması gerekiyor. Buraya yatırımcı gelmesi için bu ortamın oluşması gerekiyor. Alt yapı oluştukça yatırımların da artacağını düşünüyorum. 2018 yılında halen daha ulaşım konusunun konuşulması Kastamonu için bir kayıp. Öncelikle bu konuşmaları artık sonlandırmalıyız. Sanayinin dışında bacasız sanayi turizm konusu da Kastamonu için çok önemli. Turizmde hedef projeler belirlenmeli” diye konuştu.
Sanayi Bölgeleri E.Genel Müdürü Yaşar Öztürk ise “Kastamonu yatırım yapmaya çok müsait. Ek OSB, Seydiler ve Taşköprü’de yatırıma müsait alanlar var. Tosya’da yine son yıllarda hızla gelişmekte olan bir sanayiye mevcut. Kastamonu’da mobilya ihtisas organize sanayi bölgesi de kurulabilir. Ama bunun için öncelikle yetişmiş ara eleman konusu çözülmeli. Meslek liselerinde önce bu yönde adımlar atılmalı ardından da bu şekilde bir ihtisas organize sanayi bölgesi için gerekli girişimlerde bulunulmalıdır” dedi.
KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan da paneldeki konuşmasında, uçak seferlerinin artması, Ilgaz kayak turizminin gelişmesi, Küre Dağları’ndaki doğal güzelliklerin daha da tanıtılması, sadece siyez de değil tarım ve hayvancılığın diğer kollarında da Kastamonu’nun ön plana çıkması için gerekli adımları atmak ve çalışmaları yapmak için el birliği ile hareket etmeleri gerektiğini söyledi.
TURİZM PANELİ
Turizm başlığı altında düzenlenen ikinci panelde ise Kastamonu’da turizm meşalesini yakan isim olan eski Kastamonu Valisi Enis Yeter konuşmacı olarak yer aldı. Dr.Vali Enis Yeter, konuşmasında Kastamonu’daki turizm faaliyetlerinin nasıl başladığını ve attıkları adımları anlattı. Kastamonu’nun çok yönlü bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Enis Yeter, “Kültürel değerlere sahip olan kentler çok bir avantaja sahip. Şu anda yürütülen çalışmaları çok olumlu buluyorum. Bunu inanç ve Ilgaz’daki kayak turizmiyle de süslememiz lazım. Kastamonu’nun bir çok artı değeri var. Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız yapılan çalışmaların meyve verdiğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde dünyanın Kastamonu’yu tanıması açısından iki hedef olmalı. Birincisi Avrupa Kültür Başkenti olması söz konusu olabilir. Diğeri ise Unesco Kültür Mirası listesine alınması noktasında çalışma yapılabilir. Bu yıl Bolu’nun Mudurnu ilçesi Unesco tarafından belirlendi. Açıkçası Mudurnu’dan geri kalır bir tarafımız yok. Ama yapılan çabaların en kısa sürede olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Sanayi ve turizm panellerinin de tamamlanmasının ardından 1.Kastamonu İş Dünyası Zirvesi, Kastamonu’ya yatırım yapan firmalara teşekkür plaketinin verilmesinin ardından sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright© 2019 Tosya Haber37 Gazete ve Matbaacılık