Site Rengi

DOLAR 7,9277
EURO 9,4717
ALTIN 462,82
BIST 1.334
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 9°C
Sisli
Kastamonu
9°C
Sisli
Cum 12°C
Cts 13°C
Paz 13°C
Pts 12°C
dOBI7b
dOBI7b

Kastamonu’da “Millî Mücadele ve Kastamonu Açıksöz Gazetesi’nin 100. Yılı” başlıklı paneli düzenlendi

Kastamonu’da “Millî Mücadele ve Kastamonu Açıksöz Gazetesi’nin 100. Yılı” başlıklı paneli düzenlendi
Beypark

Milli Mücadelenin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı ve Türk Ocakları Kastamonu Şube Başkanlığınca Hüsnü Açıksöz’ün “İstiklâl Harbinde Kastamonu” adlı eserinin tanıtım toplantısı ile “Millî Mücadele ve Kastamonu Açıksöz Gazetesi’nin 100. Yılı” başlıklı panel düzenlendi.
Cumartesi günü düzenlenen panele Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Yaşar Kuru, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Balcı, Türk Ocağı Kastamonu Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal, oturum başkanı Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Nuri Şahin, Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Eski, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Hüsnü Acar ile davetliler katıldı.
YILMAZ: FEDAKARLIK ÖRNEĞİ
Panelin açılış konuşmasını yapan Türk Ocağı Kastamonu Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, “Milli Mücadele hareketi şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Türk tarihinin en önemli dönemlerinden birisidir. Kayıtsız şartsız milli egemenlik ve tam bağımsızlık kavramları etrafında gerçekleşen İstiklal Harbi, TBMM’nin teşekkülü ve açılışı ile yeni dönemin kurumsal yapısı ve felsefesi ortaya konmuştur. Bilindiği gibi, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa’nın 9’uncu Ordu Kıtaatı Müfettişi olarak Anadolu’ya geçişi Milli Mücadele’nin teşkilatlanma aşamasının en önemli dönemini teşkil etmektedir. Amasya Tamimi sonunda gerçekleştirilen Erzurum ve Sivas Kongreleriyle Milli Mücadele’nin amaç ve yöntemi belirlenmiş, Temsil Heyeti teşekkül etmiş ve Mustafa Kemal Paşa Türk milletinin lideri olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Katip Çelebi’nin ‘Türkmen Kaidesi’ dediği Kastamonu’nun Milli Mücadele döneminde önemli bir yeri vardır. Kastamonu, Milli Mücadele Dönemi’nde işgale uğramamış olmasına rağmen, özellikle Batı Cephesi’nin ihtiyaç duyduğu askerin, askeri malzemenin sağlanması ve Ankara Hükümeti’nin dünyaya açılan kapısı olmuştur. Müdafaayı Hukuk Cemiyeti’nin kurulmasından itibaren Kastamonu, 1919-1922 yılları arasında hem maddi hem de manevi anlamda önemli bir merkez olmuştur. 2019 yılı Milli Mücadele Hareketi’nin yüzüncü yılıdır. Bu kapsamda Açıkgöz Gazetesi’nin çıkışı ve ‘İlk Türk Kadın Mitingi’ olarak tarihimizde yer alan 10 Aralık 1919 tarihli mitinginin de yüzüncü yıl dönümüdür. İstiklal Savaşı süresince İnebolu-Kastamonu-Ankara hattının bir anda önem kazanması Ankara için denize açılan en yakın ve en güvenli pencere olmuştur. Bu taşıma faaliyeti sırasında fedakarlık örneği kağnı kollarının yazdığı destan, Şehit Şerife Bacı sembolü etrafında dilden dile halk arasında dolaşmaktadır. İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Bey, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ temennisinde bulunurken mücadelenin ne zorlu şartlardan geçerek kazanıldığını ifade ediyordu. O günlerde Gençler Kulüpleri, Redd-i ilhak, Müdafa-yı Hukuk Cemiyetleri, Türk Ocakları gibi kuruluşlar yüzyıl önce ülkenin beka meselesi çektiği günlerde kararlılık göstermiş, mücadele gayreti içerisinde olmuşlardır.
Açılış konuşmasının ardından Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Nuri Şahin’in oturum başkanlığında panel düzenlendi. Panelde Türk Ocağı Kastamonu Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, KÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Eski, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Balcı ve Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Hüsnü Acar, “Millî Mücadele ve Açıksöz Gazetesi’nin 100. Yılı” başlığı altında konuşmalar yaptı.
ŞAHİN: GAZETELERİN EMEKLERİ YADSINAMAZ DEMEZ
Oturum başkanı KÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Nuri Şahin, gazetelerin tarihten beri önemli misyonlara sahip olduğunu söyledi. Şahin, “Milli Mücadele döneminde ilk kurşunu bir gazeteci atmıştır. Geçmişten bugüne gazetelerin emekleri yadsınamaz demez” dedi.
YILMAZ: GÜNDEMDEKİ OLAYLAR GAZETELERİN ARŞİVİNDE SAKLI
Gazetelerin hem tarihe hem de günümüze ışık tutmasından bahseden Türk Ocakları Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz ise, gündemdeki olayların gazetelerin arşivinde saklı bulunduğunu ifade etti.
ESKİ: AÇIKSÖZ GAZETESİ KASTAMONU’NUN KARAGAHI
Hüsnü Açıksöz’ün “İstiklal Harbinde Kastamonu” adlı eserini tanıtan KÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Eski de, gerçekleşen paneli en ciddi panel olarak tanımladı. Eski, “Açıksöz Gazetesi, Kastamonu’nun karargahı durumundaydı. Tarihi seyirde rolü olan gazete, cumhuriyetin temelinde ise harç görevi yapan Hüsnü Açıksöz’dü” diye konuştu.
KGC Onursal Başkanı Hüsnü Acar ise, meslek hayatında karşılaştığı durumları ve 1984 yılında kurulan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş serüvenini anlattı.
“ARADAN TAM 100 YIL GEÇTİ”
Geçmişte yapılan gazetecilik ile günümüzdeki gazeteciliği karşılaştıran ve internet haberciliğine dikkat çeken Balcı, “Açıksöz Gazetesi’nin ilk sayısından bu tarihe tam 100 yıl geçmiş ve Kastamonu’da yayın hayatını sürdüren gazetelerimiz bu milli mücadele ruhuyla yayın hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Sürdürmeye çalışıyor diyorum çünkü, yazılı medya son zamanlarda kan kaybediyor. Bu kan kaybının nedenini irdelediğimiz de; Hayatımıza dijital medya girdi, sosyal medya girdi. Yani kısaca söylemek gerekirse çağımız internet dünyası oldu. Hayatımıza internetin girmesiyle gazetelerimizin okunurluluk onları da malumunuz üzere düştü. Özellikle son yıllarda büyük kan kaybı yaşayan yerel basında, gazete işletmelerinin kapanış haberleri bir biri ardına geliyor ve bu durum Anadolu basını başta olmak üzere, yazılı basın için büyük tehlikenin kapımıza kadar geldiğini ortaya koyuyor. Bilinmelidir ki, Anadolu basını milli mücadele döneminde güzel ülkemizin gözü, kulağı, sesi olmuştur. Bu gözün, göz göre göre kör olmasına göz yumulmasına, bu sesin hem de kökünden kesilmesine sessiz kalınmamasını istiyoruz. Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak diyorum ki; Gazetelerinize sahip çıkın ki; sesiniz ve kulağınız olmaya devam edebilelim. Hüsnü Açıksöz’ün mirasına sahip çıkabilelim” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından panelistlere teşekkür belgeleri verildi.

Yuva-ileti-im-reklam
AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.