Site Rengi

DOLAR 8,1758
EURO 9,6670
ALTIN 501,73
BIST 1.153
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 23°C
Sisli
Kastamonu
23°C
Sisli
Çar 22°C
Per 20°C
Cum 17°C
Cts 13°C

Kastamonu’da TÜGVA Konağı’nın açılışını Bilal Erdoğan yaptı

Kastamonu’da TÜGVA Konağı’nın açılışını Bilal Erdoğan yaptı
Beypark
10.03.2017
993
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan dün Kastamonu’yu ziyaret etti.

Yuva-ileti-im-reklam

İstanbul’dan uçakla gelen Erdoğan önce Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı daha sonrada Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret etti.

Bilal Erdoğan bu ziyaretlerin ardından Aktekke Mahallesi’nde bulunan ve Belediye Meclisi kararıyla TÜGVA’ya tahsis edilen 3 katlı konağın açılışını yaptı. Açılışa Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın yanı sıra TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’le birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye’de dönem dönem başka medeniyetlere ve başka kültürlere karşı kompleks içerisinde yetişen ve batının sadece şeklini ithal eden nesillerin gelip geçtiğini belirten TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, TÜGVA olarak; değerleriyle yoğrulmuş ve değerleriyle yaşayan, inancına manevi kaynaklarına ve kökenlerine bağlı bir gençliğin yetişmesi ve büyümesini arzuladıklarını kaydetti.

Kendi değerlerine bağlı, özgüveni olan, yitik değerleri kıymetli bulan ve onları yaşamak isteyen bir gençliğin yetişmekte olduğunun da net olarak görülebileceğini vurgulayan Bilal Erdoğan, “Bugün Anadolu’nun önemli manevi direklerinden biri olan Şeyh Şaban-ı Veli’nin memleketi Kastamonu’da çok güzel bir vesileyle birlikteyiz. Türkiye Gençlik Vakfı’nın Kastamonu’daki temsilciliğinin açılışını yapıyoruz. Sağolsun belediye başkanımızın destekleriyle burada vakfımıza çalışmalarını sürdürmeleri için çok güzel bir mekan hediye edilmiş oldu. Biz Türkiye Gençlik Vakfı’nın Yüksek İstişare Heyeti olarak zaman zaman biraraya geliyoruz. Her bir araya gelişimizde Türkiye’de değerleriyle yoğrulmuş ve değerleriyle yaşayan, inancına manevi kaynaklarına ve kökenlerine bağlı bir gençliğin yetişmesi ve büyümesini arzuladığımızı konuşuyoruz. Nitekim bu ülkede maalesef dönem dönem başka medeniyetlerine, başka kültürlere karşı kompleks içerisinde yetişmiş nesillerde geldi geçti. Ne yaptı bu nesiller? Batının sadece şeklini ithal ettiler. Batının ilmini yada fennini değil, kıyafeti ve müziği ile sanatını getirmekle gelişebileceğimizi sandılar. Bu bizim millet olarak özgüvenimizin bitirilmesinin sonucuydu. Savaş üstüne savaş, işgal üstüne işgal. Bu toprakları bölmek, bu milleti silmek için yüzlerce yıl neler yaptılar. Ama hamdolsun bugün kendi değerlerine bağlı, özgüveni olan, bize ait olan yitik değerlerimizi kıymetli bulan onları yaşamak isteyen bir gençliğin yetişmekte olduğunu görüyoruz. Ve biz Türkiye Gençlik Vakfı’ndaki gençlerimize şunu söyledik; Bir ayağınız bu manevi değerlerimizde, inancımızda, kendi kültürümüzde olmak kaydıyla ne çalışma yapmak istiyorsanız siz karar verin dedik. Ortaokullardaki kardeşlerimiz kendileri karar versin, liselerdeki kardeşlerimiz kendileri karar versin, üniversitelerdeki kardeşlerimiz kendileri karar versin. Bu şekilde TÜGVA’nın temsilciliklerinde gençlerimiz oturuyorlar ve ne yapacaklarına kendileri karar veriyorlar. Gençlerimizin önünü açtığımız zaman aslında bizim geleceğimize, ülkemizin geleceğine, bölgemizin geleceğine yeni kapılar açmış oluyoruz. O nedenle TÜGVA’nın çalışmaları çok değerli ve çok önemlidir.” diye konuştu.

Kastamonu’ya İstanbul ve Ankara’nın hak ettiği önemi ve hak ettiği değeri vermediğini görebildiğini ancak alt yapı sorunlarının büyük ölçüde çözülmesiyle şuanda Kastamonu’nun kültür turizminde Anadolu’nun en cazip adreslerinden biri haline geldiğinin de gözardı edilmemesi gerektiğini belirten Bilal Erdoğan, “Kastamonu’da aslında bizim koca Anadolu medeniyetinin, bizim bütün kültürel geçmişimizin en önemli merkezlerinden bir tanesidir. Bugün belki hak ettiği bilinirliği, hak ettiği önemi, hak ettiği değeri vermiyor İstanbul ve Ankara’dakiler ama alt yapı sorunlarının büyük ölçüde çözülmesiyle şuanda Kastamonu aslında kültür turizminde Anadolu’nun en cazip adreslerinden biri haline geldi. Onun için TÜVGA’da burada Kastamonu’nun temsil ettiği bütün değerlerle yoğrulan ve yetişen bir gençlik için burada çalışmalarını yapacak. Buradaki arkadaşlarımızın Allah yar ve yardımcıları olsun, emeklerini zayi etmesin. Kastamonu için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Mekanların verimli kullanılması halinde değer kazandığını bildiklerini ve bu çerçevede belediye tarafından tahsis edilen bu konağı gençlerle doldurup taşıracaklarını söyleyen TÜGVA İl Temsilcisi Burak Arslan, “Bugün Kastamonu gençliği açısından bir dönüm, dönüşüm noktasını yaşıyoruz. Kastamonu’da yaklaşık 1.5 yıldır faaliyet gösteren vakfımız bugüne kadar bir çok faaliyete imza attı. Bugün açılışını yapacağımız temsilcilik binamız ile gençliğe daha güzel bir mekanda hizmetvermenin heyecanını yaşayacağız. Bu mekan tüm Kastamonu gençliğine aittir. İnşallah bu çatı altından ahlaki gelişimi ve bilgi birikimi en yüksek seviyede olan gençler yetişecek burada atılan tohumlar yeşerdiğinde bulunduğu yerin çehresini değiştirecektir. Mekanlar verimli kullanıldığı ölçüde değerlidir. Bize düşense bu mekanı en verimli şekilde değerlendirip, burayı gençlerle doldurup taşırmak olacaktır. Bu konağı TÜGVA gençlerinin hizmetine sunan Belediye Başkanımız Tahsin Babaş ve her daim yanımızda olan genel merkezimize teşekkür ediyorum.” dedi.

TÜGVA’nın 81 İl, 150 ilçe, 1500 ‘e yakın ortaokul ile 3 bine yakın lise ve Türkiye’nin her yerindeki üniversitelerde gençliğe hizmet ettiğini belirten ve aktif yurt sayılarını Eylül ayında 95’e çıkaracaklarını açıklayan TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet de “Türkiye Gençlik Vakfı olarak Türkiye’de kısa bir sürede 81 ilde il temsilcilerimizi atadıktan sonra birer birer onların binalarınıda açmaya başladık. Umuyoruz ki bu binalar gençlerimize hizmet noktasında hayırlı işlere vesile olur. Tabii 81 ili atadıktan sonra 150 ilçemizde atamış bulunuyoruz. Türkiye Gençlik Vakfı olarak şuan 1500 ‘e yakın ortaokul, 3000’e yakın lise ve Türkiye’nin her yerindeki üniversitelerde gençliğimize hizmet ediyoruz. Yurtçuluk anlamında şuan aktif 40 yurdumuz var. Eylül ayı itibari ile bu sayıyı 95’e çıkaracağız. Umarım açmış olduğumuz her mekan bize hayırlı işler yaptırmasına vesile olur. Ve yine umuyoruz ki bu çalışmalar gençliğimizin özgüvenli, donanımlı, milli ve manevi duygulara sahip nesiller yetişmesine olanak sağlar. Bu nesillerde yeni Türkiye’nin inşasında önemli bir rol oynar.” ifadelerini kullandı.

Kastamonu’nun son 10 yılda aldığı yatırımlar sayesinde önemli gelişme gösterdiğini belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, göreve gelir gelmez Kastamonu’nu sahip olduğu tarihi ve kültürel dokuyu yeniden canlandırma kararı aldıklarını hatırlattı.

Başlattıkları çalışmalar kapsamında restore ettikleri konaklardan birini de bugün TÜGVA’ya tahsis etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Babaş, “Bugün Türkiye Gençlik Vakfı için tamamen kendi emeğimizle, kendi belediye personelimizle yaptığımız güzel bir Kastamonu Konağı’nın açılışını yapmak üzere toplandık. Kastamonu tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla, dokusuyla, maneviyatıyla çok önemli bir şehir. Ta ki Osmanlı’ya sancak beyliği yapmış bir şehir. Ancak Kastamonu şu 10 yıla kadar gelişimini tamamlayamamıştır. Son 10 yılda gerçek manada gelişmeye başlayan bir Kastamonu var. Bugün Kastamonu ulaşımda ki problemlerini hızla aşıyor. Ilgaz’ı geçememiş, makus talihine yenik kalmış bir Kastamonu vardı. Bugün rüyalarımız gerçek oldu. Ilgaz Tüneli hayalimizdi, gerçekleşti. Bu projede çok büyük emekleri olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a teşekkür ediyorum. Tabii bunun yanında bölgenin en iyi havalimanlarında biri yine Kastamonu’da faaliyete açıldı. Umarım sefer sayıları ileride daha da artacaktır. Kastamonu’da sanayi olmaz dedik ve bir hedef çizdik. Tarihi ve kültürü canlandıralım, devam ettirelim istedik. Özellikle sivil mimarinin en güzel örnekleri Kastamonu’dadır. En güzel binaları, konakları, tarihi eserleri… 1400 civarında kültürel varlığa sahibiz. Eğer biz bunları çok kısa zamanda restore edebilir ve geleceğe taşıyabilirsek en büyük işi yapmış olacağımızdan eminim. Herkes bizimle beraber bu yolda ilerliyor, bunun içinde ayrıca çok mutluyuz. Bu eserlerimizden birisi olan bu konakta Türkiye Gençlik Vakfı’na verildi.” diye konuştu.

TÜGVA’nın böylesi bir mekana kavuşmasında Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın büyük rolü olduğuna dikkat çeken Milletvekili Murat Demir ise “Bu güzel mekanı TÜGVA’ya kazandıran Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’a şükranlarımı sunuyorum. Gerçekten kendisi Kastamonu’da belkide Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir belediye başkanlığı sergiliyor. Kim kapısını çalarsa çalsın bu tür mekanları alıp, restore edip hediye ediyor. Bu mekanın Kastamonu gençliğine hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Gençliğe yapılan yatırımın her türlü yatırımdan önemli olduğunu dile getiren Vali Yaşar Karadeniz de “Bir ülkenin geleceğini belirleyen en önemli konu gençliğin yetiştirilmesidir. Bugün hangi yatırımı yaparsak yapalım eğer gençliğimizi iyi yetiştirmez, doğru yere kanalize etmezsek geleceğimizi karartmış oluruz. En önemli konu budur. Geçmişte bunu başarabiliyorduk. Çünkü aile ve okul disiplini içerisinde bunu başarmak kolaydı. Ancak bugün bilgi iletişim teknolojileri öyle bir noktaya geldiki evdeki çocuğumuz bile dünyanın öbür ucundaki kötü etkilere maruz kalabilmektedirler. Bu nedenlebiz eğitim öğretim faaliyetlerini çok yönlü düşünmek zorundayız. Onların her anlarını doğru bir şekilde değerlendirebilmeleri için herkes üzerine düşeni yapmasıgerekiyor. Bu aileyle ve okulla bitmiyor. Sivil toplum örgütlerinin de belirli çalışmalar yapması gerekiyor. Özellikle gençliğin enerjisini alabilecekleri, okul dışında kalan zamanlarını değerlendirebilecekleri mekanların oluşturulması bu bakımdan değerli ve önemli. Bu gibi mekanlarda gençlerimiz kim olduğunu iyi bilerek yetişmelidir. Nereye ait olduğunu iyi bilerek yetişmelidir. Gençlerimizin pozitif bilimleri almasının yanında milli ve manevi değerlere bağlı olarak yetişmesi bizim için hayati öneme haizdir. Ben bundan dolayı öncelikle Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ı tebrik ediyorum. Gerçekten böyle bir mekanı gençliğin hizmetine sunmuş olması Kastamonu için büyük bir kazançtır. Bilal Erdoğan başta olmak üzere TÜGVA’nın değerli yöneticilerine teşekkür ediyor, bu mekanın Kastamonu gençliğine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi’ni ziyaret edip Hz.Pir Camii’nde namaz kılan Bilal Erdoğan daha sonra Belediye tarafından restore edilen Şeyhoğlu Konağı’nda incelemelerde bulundu. Kuzeykent’te bulunan TÜGVA Kitapevi’ni de hizmete açan Bilal Erdoğan daha sonra Öz Bilge Çocuk Anaokulu öğrencileriyle bir araya geldi.

Bilal Erdoğan Kastamonu’daki son durağında TÜGVA’nın Kuzeykent Belediye Konferans Salonu’nda düzenlediği “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” konulu konferansa katıldı.

17191634_785187671638218_1805653009825214169_o 17097714_785167361640249_9182416355474269235_o 17157663_785166954973623_56326780987492579_o 17159188_785187964971522_4838952370487215286_o

 

 

Lec52b
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.