DOLAR 8,7540
EURO 10,3906
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 28°C
Gök Gürültülü
Kastamonu
28°C
Gök Gürültülü
Pts 27°C
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 27°C
dOBI7b
dOBI7b

KESİNTİSİZ SEVAP KAPISI (SADAKA-İ CARİYE)

KESİNTİSİZ SEVAP KAPISI (SADAKA-İ CARİYE)
Beypark
26.05.2021
154
A+
A-

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Ebu Hureyre radıyallahu anh den rivayet edilen bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurur: İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey ise bundan müstesnadır: sadaka-i cariye, kendisinden faydalanılan bir ilim, kendisine dua eden hayırlı bir evlat. ( Müslim, Vasiyyet, 14)

REKLAM-VEREB-L-RS-N

İnsanoğlu dünyaya geçici bir süreliğine gelir. Ölüm bütün canlılar için hayatın bir gerçeğidir. Ancak ölüm bir yok oluş değil, ebedi bir hayata geçişin adıdır. Rabbimiz Teala Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde sıklıkla ahiret hayatından bahseder. Dünyanın, ahireti kazanacak bir yer olduğu, herkesin dünyada yapıp ettiklerinin karşılığını ahirette göreceğini bize haber verir,hatırlatır. Bu manada dünyada kaldığımız dönemi ifade eden ömür denilen zaman dilimi, ebedi hayatımız için çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi gereken paha biçilemeyen bir sermayedir. İnsan burada ne ekerse ahirette de onu biçer. İyilik eken mükafat, sevinç ve mutluluk; kötülük Eken ise ceza ve pişmanlık biçer. Ancak ölümle insanın bir şeyler yapıp etme, ebedi hayatında işine yarayacak ibadet ve işleri yapma imkanı da sona erer. Ölüm, insanların çoğunluğu için tarifsiz bir pişmanlığın da başlangıcıdır. Bu pişmanlık, iman etmemiş, hayatında hiçbir iyi ameli olmamış olanlar için hayatın tamamına yönelik olacaktır. İman edip iyi ameller işleyenler için ise keşke biraz daha iyi ameller işleseydik şeklinde olacaktır. Artık dünya hayatı bitmiş, fırsatlar kaçmış, insan yapıp ettikleri ile baş başa kalmıştır. Bu haldeki insanın pişmanlık duygularını, dünyada kısa bir süre daha kalarak Allah’ın hoşnutluğunu kazandıracak işler yapmayı, ameller işlemeyi, arzu edişini Rabbimiz Teala Kuran’ı Kerim’de şöyle haber verir. “Birinize ölüm gelip de, Rabbim ne olur benim ölümümü yakın bir süreye kadar erteleseydin de sadaka verip iyilerden olsaydım” demesinden önce size verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcayın. ( münafikun suresi ayet 10)
Ancak bazı kimseler vardır ki ölmüş olmakla onların amel defteri kapanmaz amel defterlerine iyilikler, sevaplar yazılmaya devam eder. İşte yazımızın başında takdim ettiğimiz hadi şeriflerinde Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu bahtiyar kimseleri bize haber vermektedir. Bunlar 1. Cami, okul, Kur’an kursu, hastane, çeşme ve benzeri gibi yaparak/yaptırarak toplumun hizmetine sunan kimse. Bu binalar, bu kurumlar ayakta kalıp hizmet ürettikleri sürece yapan kişilere sevap yazılmaya devam edecektir. 2. Kendisinden istifade edilen, faydalanılan bir ilim bırakan kimse. Okumuş, öğrenmiş. Okuyup öğrendiklerini başkalarına da öğretmiş, gerek dini, gerekse pozitif ilimlerde öğrenci yetiştirmiş, insanlığa faydalı olan bir bilgi bırakarak ahirete göçmüş olan kimse. Bu bilgiyi öğrenen kimseler var olduğu ve insanlarda bu bilgiden faydalandığı sürece nesiller boyu bu kimseye de sevap yazılmaya devam edecektir. 3. Kendisi öldükten sonra arkasından hayır dualar edecek, iyi ameller işleyecek evlat ya da evlatlar bırakan kimse. Bu çocuklar ve onların çocukları dua ettiği sürece bu kişinin de amel defteri kapanmayıp sevaplar yazılmaya devam edecektir.
Şimdiye kadar birçok defa vaazlarımızda ve bu köşede yazdığımız yazılarımızda söyleyip yazdığımız gibi Tosyamızın ihtiyacı olan yatılı kız Kuran kursumuzun şükür inşaatına başlanmıştır. Kaymakamlığımızın imkanları ile zeminin kazılması işleri yapılmış, temelde kullanılacak olan Demir parası ödenmek üzere alınmış, diğer bazı inşaat malzemeleri de temin edilerek inşaata başlanmıştır. İnşallah önümüzdeki günlerde bir temel atma programı da yapılacaktır. İnşaatına başladığımız bu kursumuzda 4. sınıftan 5. Sınıfa geçen kız öğrencilerimiz alınacak ve bu yavrularımız burada hafızlık yapacaklardır( aynı proje erkek çocuklarımız için Hamza Baba Yatılı Kur’an Kursumuzda yapılacaktır.) bir yandan hafızlık yaparken bir yandan da İmam Hatip Ortaokulunda örgün olarak okuyacaklar ve bu şekilde sene kaybı olmaksızın hem hafızlıklarını hem de İmam Hatip Ortaokulu’nu tamamlayacaklardır.
Allah’ın kelamı Kuran’ı Kerim’in okunup ezberleneceği, dini bilgilerin öğretileceği bu kursumuz hayır yapmak isteyenler için en güzel bir sadaka i cariyedir. Burada okuyan çocuklarımızın okuduğu her bir besmeleden her ayetten kursumuzun inşaatına destek olan her bir hayır sahibinin de amel defterine sevaplar yazılmaya devam edecektir. Allah’ın izniyle bu kurs ayakta kaldığı sürece ve okuyan öğrencilerin de öğrencileri devam edip gittiği sürece kıyamete kadar da yazılmaya devam edecektir. İçinin tefrişatı ile beraber toplamda 7.5 milyon TL’ye mal olacak olan kursumuz için ciddi desteklere ihtiyacımız bulunmaktadır Bu konuda hayırsever Tosyalı hemşehrilerimizin ve bütün hayır severlerin desteklerini bekliyoruz. Bu amaçla Vakıfbank Tosya şubesinde açmış olduğumuz TR03 0001 5001 5800 7312 4370 38 nolu iban numarası sadece kursumuzun inşaatı için yapılan yardımlara mahsus olup başka herhangi bir yere – Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi de dahil olmak üzere- herhangi bir pay verilmemektedir. hesaplarımız ve harcamalarımız ilgili müfettişlerin ve denetmenlerin kontrolü altındadır. Bu hususa da özellikle açıklık getirmek istedim. Kurs inşaatımıza yardımlar yazdığımız bu IBAN no’ya nakit olarak yapılabileceği gibi inşaatta kullanılacak inşaat malzemeleri de alınmak suretiyle yapılabilmektedir. Kursumuzu bir an önce tamamlayarak hizmete açabilmek için Tosya’da oturan ve oturmayan bütün hemşehrilerimizin ve bütün hayır sahiplerinin desteğini bekliyoruz. Rabbimiz Teala yaptığımız ve yapacağımız bütün hayırları en güzel bir şekilde kabul buyursun. amin.

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.