DOLAR 8,7540
EURO 10,3906
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 28°C
Gök Gürültülü
Kastamonu
28°C
Gök Gürültülü
Pts 27°C
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 27°C
dOBI7b
dOBI7b

KGC Başkanı Yılmaz; ‘Dik durmak zorundayız’

KGC Başkanı Yılmaz; ‘Dik durmak zorundayız’
Beypark
02.06.2021
233
A+
A-

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti, dün Kastamonu Cemiyet binası önünde yaptığı kamuoyu açıklamasında; son günlerde ülke genelinde olduğu gibi Kastamonu’da da gazetecilerin sürekli olarak hedef gösterilmeye çalışılması, basın toplantılarında, sosyal medya paylaşımlarında ve daha birçok alanda gazetecilerin yazdıkları haberler nedeniyle toplumun önüne atılması, eleştiriye tahammül edemeyen kişi veya kişilerin sosyal medya paylaşımlarıyla sık sık gazetecileri hedef göstererek gazetecilerin açıkça tehdit edilir hale gelmesine tepki gösterdi.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Milli Mücadele ruhunda birleşmiş, en zor şartlar altında dahi yılmamış, aziz milletimizle omuz omuza mücadele vermiş, kamu görevi yaptığının farkında olan bir topluluğuz. Geçmişteki kadar görkemli bir geleceğin kuruluşunda kararlılıkla yer almanın haklı gururunu taşıyan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti mensubu gazeteciler olarak; “İnsanımızın farklılıklarını ayrılık değil zenginlik olarak algılayan, iyiliklerin daima yanında olup kötülüklerin karşısında yer alan sevdalılarız. Malum olduğu üzere, gazetecilik Anayasa’da teminat altına alınmış tıpkı, ulaştırma, haberleşme, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi bir kamu görevidir. Haber verme temel işlevinin yanı sıra; bilgilendirme, eğitme, nesilden nesile kültür aktarımı, hoşça vakit geçirme, denetleme, karar verme süreçlerine katkı, fikir üretme, yol gösterme gibi son derece önemli görevleri yerine getirmek” olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, konuimasını şöyle sürdürdü;
“Yerel demokrasinin hayata geçişi, yerel kahramanların üretilmesi, sivil toplumun işlerlik kazanması, üniversite ve bürokrasinin toplumla buluşması, yeni markalar üretilmesi, şehrimizin hakkının savunulması, genç kalemlerin yetişmesi, yetişmiş kalemlerin kendini ifade alanı bulması, halk edebiyatının gelişimi ve buna benzer vazgeçilmez değerdeki hizmetler de yerel basın tarafından yerine getirilmektedir.

Saygıdeğer Kastamonulular,
Böylesi hayati görevleri üstlenmiş, tarihi 1,5 asrı aşan Kastamonu basını, maalesef özellikle son dönemde hak etmediği ithamlarla muhattap olmak mecburiyetinde bırakılmıştır.
Türkiye genelinde olduğu gibi Kastamonu’da da gazetecilerin sürekli olarak hedef gösterilmeye çalışılması artık ne yazık ki sıradan bir hal almıştır. Basın toplantılarında, sosyal medya paylaşımlarında ve daha birçok alanda gazeteciler yazdıkları haberler nedeniyle toplumun önüne rahatlıkla atılabilmektedir. Kendilerine yönelik eleştirilere tahammül edemeyen kişi veya kişiler, sosyal medya paylaşımlarıyla sık sık gazetecileri hedef göstermekte, sonra da yönlendirdikleri gruplar, gazetecileri açıkça tehdit edebilmektedir.
Oysa ki Demokratik ülkelerde kişiler, her gün haberlerini, yorumlarını ve düşüncelerini beğenmedikleri gazetecileri hedef gösteren, nefret söylemi içeren ifadeler kullanmazlar.
Kastamonu il genelinde yayın yapan tüm basın kuruluşları ve gazetecilerimiz adına bugün buradan şu gerçeğe dikkat çekmek istiyorum. Kastamonu basınını yaptığı veya yapacağı haberler üzerinden bugüne kadar kimse yıldıramadı ve yıldıramayacaktır da.
Her fırsatta ifade ettik, yineliyoruz. Kastamonu Basını Asla Sahipsiz Değildir.
Öte yandan gazetelerimiz açısından büyük önem taşıyan ihale ilanları konusunda, Kastamonu Valisi Sayın Avni Çakır’ın bizleri de mutlu eden bir genelgesi halen yürürlüktedir. Buradan kamu kurumlarımıza seslenmek istiyorum. İhale ilanlarından kaçınma eğilimi birçok kurumumuzda halen devam etmektedir. Kurumlarımızı bu konuda artık daha yakından takip ediyoruz. Gazetelerde yayınlanması gerekirken, çeşitli gerekçelerle gazetelerden kaçırılan ihale ilanları noktasında önümüzdeki süreçte gerekeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
Ayrıca, daha önceden birçok kez ifade etmemize rağmen çeşitli salonlarda ve açık alanlarda düzenlenen toplantı ve oturumlarda, gazeteciler için bir köşe veya yer ayrılması noktasındaki ısrarlı talebimizi de yineliyoruz.
Bir süre önce başlattığımız yerel basına destek kampanyası kapsamında, mesajlar yayımlayarak yerel basının yanında olduğunu ilan eden, ancak henüz bu mesajlarını fiiliyata yansıtmayan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bürokratlarımıza da, bu mesajlarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.
Konuşmamın ikinci bölümünde ise meslektaşlarıma seslenmek istiyorum…

Değerli Yol Arkadaşlarım;
Artık Kastamonu’da gazetecilerin sözde değil özde birliğe ve dayanışmaya ihtiyacı vardır. Gazeteciler olarak bizler dik durmak zorundayız. Birbirimizle dayanışmak, birbirimize güvenmek zorundayız. Kalemini veya sosyal medya hesaplarını gazeteci kimliği altında kendi çıkarları uğruna kullanan, tasvip etmediğimiz, hatta sahibinin dahi arkasında duramayacağı paylaşımlar noktasında uyanık olma ve bu tür kişi veya kişileri de mesleğimizden soyutlama zorunluluğumuz vardır.
Bizim mesleğimiz hakikaten zor bir meslektir. Öyle herkesin soyunmaması gereken bir meslektir. Ve bu mesleği gerçek anlamda yapanların da korkmaması gerekmektedir.
Bizim İstiklal Marşımız nasıl başlıyor; ‘Korkma’ diyor, ‘Korkma’… Ve devam ediyor; Korkma, Sönmez Bu Şafaklarda… Sönmeden Yurdumun Üstünde Tüten En Son Ocak… Ne diyor, eğer tüten tek bir ocak kalmışsa senin korkmana gerek yok, o bir tek ocaktan biz diriliriz.
Onun için değerli meslektaşlarım; bu zorlu mesleği icra ederken; Susmayın, Korkmayın..”

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.