SEVGİLİLER GÜNÜ

Yarın Sevgililer Günü.

Sevgililer Günü, çiftlerin beraber kutladığı ve birbirlerine hediye aldığı bir gün olarak her yıl 14 Şubat’ta kutlanıyor.

Bazılarının 'kapitalist sistemin bir parçası olduğu' görüşüyle eleştirdikleri Sevgililer Günü aslında eski bir gelenek ve Orta Çağ'a kadar dayanıyor.

 Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün,  Valentine ismindeki bir din adamı için ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü"  olarak kutlanır.

Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.


                                                                    ***

Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan takvimlerinde, ocak ayı ortası ile şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon ayı olarak adlandırılmıştı ve Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı.
Antik Roma'da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia Günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus'u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Doğurganlık tanrısının şerefine gerçekleşen festival, şubat ayının ortasına denk geliyor ve baharın resmi başlangıcını müjdeliyor. Bu müjdenin arkasında da kuşların aşk mevsiminin başlangıcı yatıyor. 14. Yüzyılda yaşamış İngiliz şair Chaucer, kuşların eşlerini seçtiği tarih olarak 14 Şubat'ı gözlemlemiştir

Normal hayatta birbirinden uzak yaşayan gençlerin yan yana gelebilmesini sağlayan kutlamalar kapsamında Lupercalia Bayramı'nın arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkekler, bir kutunun içine atılmış kâğıtlardan kadınların ismini çekiyor. Festival boyunca bu eşleşmede bir araya gelen çiftler sevgili oluyor, hatta belki de evleniyor.

469'da Papa bu gayri Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda kızların değil, azizlerin isimlerini yazılıydı.


                                                                  ***

Aynı dönemde Roma'da zalim bir imparator olan II. Claudius tahtta oturuyor. Claudius, bir gün bir ferman yayınlıyor ve askerlerin evlenmesini yasaklıyor.

Savaş ve askerlik tutkunu olan II. Claudius'un bu kararı almasındaki sebep, bekâr askerlerin evlilere göre daha iyi savaştıklarına inanması olarak biliniyor.

Genç sevgililere karşı şefkat dolu bir rahip olan Valentine ise, bu yasağı dinlemiyor ve gizlice askerlerin nikâhını kıymaya devam ediyor. Bu haber Claudius'un kulağına gider gitmez, Valentine'ı hapse atıyor ve ölüme mahkûm ediyor.

Efsaneye göre hapse giren Valentine, gardiyanın kızına âşık oluyor ve 14 Şubat'ta idama götürülürken "Senin Valentine'ın" imzalı bir aşk mektubu gönderiyor. Valentine 14 Şubat 269'da ise yakılarak idam ediliyor.

Genç âşıklara karşı yüreği şefkat dolu bu rahibin ölüm günü, ardından bütün çiftlere adanıyor. Günümüzde Sevgililer Günü'nde insanların birbirine kart göndermesinin kökeni de buradan geliyor.

14 Şubat 496'da yani tam iki asır sonra ise Papa Gelasius, pagan Roma âdeti ile St. Valentine'i birleştiriyor ve 14 Şubat'ı "St. Valentin Günü" olarak ilan ediyor. Kilisenin resmileştirdiği bu özel gün, uzun yüzyıllar boyunca unutulduktan sonra 18. yüzyıl başlarında yeniden canlanıyor.

1969 yılında kilise, takviminden Aziz Valentine Günü'nü çıkarmıştır.


                                                                     ***

Günümüzde Sevgililer Günü

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış; Sevgililer Günü, tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem hâline gelmiştir.
Suudi Arabistan'da resmî olarak da Sevgililer Günü kutlamasında kullanılan ürünlerin satışı yasaktır. Özbekistan, Türkmenistan, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan; Sevgililer gününü kutlamayan ülkelerdir.
Bizim inanışımızda, adet ve geleneklerimizde böyle bir gün olmasa da;  Sevgililer Günü’nü Türkiye’ye Gazeteci-Yazar Hıncal Uluç duyurmuş. Bir yazısında bu konuyu şöyle ifade etmiş rahmetli ; “Böyle bir günün varlığını bana Amerikalı eşim Holly öğretti. Ben de o zaman Erkekçe Dergisi ile Türkiye'ye duyurdum. Yıl 1981.. O gün bugün Sevgililer Günü artan bir katılım, artan bir coşku ile kutlanıyor, ben de bundan müthiş keyif alıyor, gurur duyuyorum, çorbayı ateşe ben koydum diye…

                                                                 
                                                                  ***

Sevgi; özel ve güzel bir duygu. Sadece karşı cinse duyulan bir duygu değil. Sadece bir günle geçiştirilip kutlanacak bir duygu da değil. İçimizden gelen her an sevdiklerimize, sevgilimize, eşimize, anne-babamıza, kardeşlerimize, çocuklarımıza, torunlarımıza, arkadaşlarımıza güzel sözler söyleyip, hediyeler alabiliriz.

14 Şubat ve öncesinde sevgililerine, eşlerine hediye almak isteyenler ekonomiyi baya hareketlendirdiler. Bu günü fırsat bilen satıcılar ise fiyatları oldukça şişirdiler.

Tüketiciler Konfederasyonu Başkanı Aziz Koçal, 14 Şubat gibi günlerde fiyatların önce şişirilip sonra indirilerek tüketicilerin yanıltıldığını belirtti. Koçal, "Şubat Sevgililer Günü sadece tüketim tuzağıdır, düşmemek gerekir." dedi.
Hele ki yarın çiçek fiyatlarını bir görün, tavan yapmış olacak.

Sevgi her gün yaşanır, tek bir güne sığdırılamayacak kadar özel ve güzel bir duygu. Sevginin büyüklüğü, güzelliği hediye ile ölçülemez. Sevdiğine duyulan saygı, anlayış, bağlılık, her daim yanında olmak, desteklemek, başarısını kutlamak, güler yüz, güzel bir söz en güzel hediyedir.

Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma BÖLÜKBAŞ


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber37 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber37 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber37 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber37 değil haberi geçen ajanstır.Anket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI
Tüm anketler