KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

 Fatma BÖLÜKBAŞ

Bugün Kadınlar Günü.
Aslında eğlencelerle kutlanacak bir gün değil, bir anma günü. Ama sanırım kadına özenilen, hediye alınan ender günlerden biri olduğu için kadınlar kendilerini özel hissederek, kutlamak istiyorlar bu günü.
Kadınlar Gününün temelinde dokuma işçileri var.
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi, bir tekstil fabrikasında 'eşit işe eşit ücret', çalışma saatlerinde azalma ve doğum izni istemiyle greve başlar. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi sonucu yangın çıkar. Bu grev esnasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi, fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda yaşamını yitirir. 1910 tarihinde Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanması önerisini getirir ve öneri oybirliğiyle kabul edilir.
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında, Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova'nın girişimi ile gerçekleştirildi. Bu tarihten sonra yıllar boyunca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına izin verilmedi. 1975 yılında "Birleşmiş Milletler Kadın On Yılı" ilan edildi. Türkiye de bu kapsamda yer aldığı için 1975 yılında Türkiye'de "Kadın Yılı Kongresi" yapıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1975 yılında tekrar kutlanmaya başlandı.1984'ten itibaren ise her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından kutlanmaya devam edilmektedir.


                                                      ***

Kastamonu Kadını ise tarihte hep farklı bir noktada olmuş bir kadındır.
Bu memleket kucağında çocuğu ile şehit düşmüş kadınların memleketi.
Dünyaya ders vermiş kadınların şehri.
Siyasette, edebiyatta çığır açan kadınların diyarı Kastamonu.
Bunların sorumluluğu ile bu memlekette kadın olmak hem zor, hem onur verici.
Güçlü bir ecdada sahip olmak gurur verici. Halime Çavuşların,Şerife Bacıların,Rahime Kaptanların şehrinde onların izinden yürümeye çalışmak omuzlara büyük bir yük yüklüyor.Onlara layık olamama, onların gerisinde kalma korkusu hep var.


Bu da insanı daha çok çalışmaya itiyor. Bu şehirde hep güçlü kadınlar olmuş, bu topraklardan aldıkları güçle varlıklarını bu topraklardan taa Dünya’ya kabul ettirmişler.
Kurtuluş Savaşı’nda göstermiş olduğu eşsiz mücadele ile vatanı vatan yapan da yine Kastamonu Kadını olmuş. Kastamonu Kadını, Kurtuluş Savaşı’nda kendi toprakları işgale uğramasa da vatan toprağı işgal atında iken evinde durmamış, elinden geleni yapmış. Ön saflarda nice Şerife Bacılar Ilgaz’ın o ıssız yollarından kağnılarıyla dondurucu soğukta, İnebolu Limanı’ndan aldıkları cephaneyi ve silahları Ankara’ya taşımışlar, canlarından önce cephaneyi korumuşlar, bu uğurda şehit olmuşlardır.
Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kadınlar kolu kurucularından ve Kastamonu'daki ilk kadın meclis üyesi Hafız Selman İzbeli, onu takip ederek belediye meclisi üyeliği ile şehre yararlı hizmetler yapmış olan Aliye İlhan, Zehra Bayar,Hayriye Ballık,Hikmet Arslan,Emriye Akalın,Necla Erbaş ,Emine Hancı,Yüksel Şimşek ve bugüne kadar Kastamonu’dan seçilmiş olan ilk kadın milletvekili olma özelliğine sahip Hacer Dicle Hanım siyasette varlıklarını kabul ettirmiş kadınlardır.
İlk kadın şair Zeynep Hanım’dan sonra yetişen, İkinci Divan Şairi unvanı ile anılan Baharzade Feride Hanım, edebiyat dünyasının en önde gelen Kastamonulu ismidir. Kültür sanat alanında, iş dünyasında, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında, eğitim alanında, spor alanında pek çok kadın Kastamonu için çalışmış, yararlı işler ortaya koymuşlardır.
Yine Milli Mücadele döneminde yurdun işgalini protesto etmek ve kamuoyunda gündem oluşturmak amacıyla 3 bin kişi ile ilk Türk Kadın Mitingi de Kastamonu’da yapılmıştır. Bu miting, İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli yörelerinde düzenlenenlerden farklı olarak, düzenleyicilerinin ve katılımcılarının tamamının kadın olduğu ilk mitingdir. Kastamonu Kadını bu sayede Milli Mücadele’nin haklılığını Kastamonu’dan Dünya’ya duyurarak tarihte bir ilke daha imza atmıştır.

Onları anlamaya çalışarak yaşamaya çalışmak, onların bir adım daha önüne geçmeye çabalamak, gerçekten insanın omuzlarına büyük bir sorumluluk yüklüyor.
Böyle bir memleketin kadını olmak da onur veriyor.


                                                            ***

Kastamonu’da kadınlar tarihin her döneminde aktif olmuşlar, dernekler kurarak, Kurtuluş Savaşı’nda gerektiğinde yeni doğmuş çocuğunu bile köye bırakıp silah ve cephane taşıyarak, çorap, fanila örerek, ziynet eşyalarını, gelinliklerini orduya bağışlayarak, mitingler yaparak, Cumhuriyet döneminde Atatürk’e bağlılığını göstererek, edebiyatta, kültür sanatta, siyasette, iş dünyasında, tarlada, evde, eğitimde,hukukta, bilimde,tıpta, fende, turizmde, sporda, basında, meclislerde, sivil toplum kuruluşlarında varlıklarını göstererek her zaman örnek olacak işler başarmışlar.
Kastamonu kadınlarının hep bir saygınlıkları olmuş. Annelerimize, anneannelerimize, babaannelerimize baktığımızda duruşları, konuşmaları, giyimleri, başörtüleri bile farklı ve çok asiller.O konak kültürü ile yetişmiş olmanın farkını hissettiriyorlar. Her konuya verilecek cevapları, her soruna bir çözümleri var. Ne kadar zorluklar çekmiş olsalar da bunu yüzlerine, duruşlarına hiç yansıtmamışlar. Hep güçlü olmuşlar.
Kastamonulu kadınlar dün olduğu gibi bugün de pek çok alanda bilgisiyle, görgüsüyle,ananeleriyle,eğitimiyle Kastamonu adını hak ettiği yere taşımaya,çeşitli platformlarda çalışarak kadının gücünü göstermeye devam etmektedirler.Bizlerde Kastamonulu genç kadınlar olarak tarihimizde bizlere örnek olmuş bu asil kadınların cesaretinden güç alarak geleceğe emin adımlarla yürüyoruz.

                       
                                                                ***

Tüm Kastamonu kadınları sosyal hayatın içinde yer almalı, üretmeli, meclislerde daha fazla kadın üyeler olmalı.
Ben de Şerife Bacı’nın memleketinde kadınları daha faal olarak her mecliste görmek istiyorum.
Bir kadın milletvekilimizin olduğu şehrimizde seçimler yaklaşırken, belki bir de kadın belediye başkanımız olur. Artık İl Genel Meclisinde kadın üyeleri görürüz, belediye meclisinde daha çok kadın üye yer alır. Birkaç kadın muhtarımız da olur. A grubu kadrolarda , müdürlüklerde kadınlarımızı daha fazla görürüz.
Kadınların olduğu topluluklar daha değerli olur. Kadın o topluluğa farklı bir bakış açısı getirir. Kadın topluma şekil verendir aslında. Toplum kadına göre şekillenir. Kadın toplumun mayasıdır. Ve cehaletin en büyük korkusu kadındır, çünkü kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir. Kadının cemiyet hayatında etkinleşmesi toplumun çağdaş yönde gelişimini sağlarken, toplumdaki kadın erkek birlikteliği de yeni güçler meydana getirir. Kadınları dışlamadan, onlarla kol kola çalışarak, kadın inceliğindeki farklı bakış açıları ile memleketi daha farklı boyutlara taşıyabiliriz.
Şanlı tarihi kadın kahramanlarla dolu bu memleketin kadınlarına her alanda daha fazla fırsat verilmeli.

Geçmişteki güçlü kadınların izinden ayrılmamamız dileğimle, başta annem Nebahat Bölükbaş olmak üzere, Gazetemiz Genel Müdürü ve Görsel Yönetmeni Sayın Gülay Acar’ın, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Sayın Meltem Sarıoğlu’nun , Haber37 İnternet Haber Portalı Yazı İşleri Müdürümüz Sayın Dilek İğdirli’nin, muhabirimiz Sayın Gözde Mınık’ın ve tüm Kadınlarımızın Kadınlar Gününü kutluyorum.

Kadın istihdamına vermiş olduğu destekten dolayı da Gazetemiz İmtiyaz Sahibi, meslekte 50.’nci yıla ulaşmış Üstad Gazeteci Sayın Hüsnü Acar’a da teşekkür ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma BÖLÜKBAŞ


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber37 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber37 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber37 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber37 değil haberi geçen ajanstır.Anket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI