Sözüm O'na! “KENDİM ETTİM, KENDİM BULDUM”

Bunu neden yazdığımız birçoğumuz hemen bildi.

Evet, enflasyon, hayat pahalılığı, akaryakıt ve dövizlerdeki tırmanış bir çok ülkelerde bizimle birlikte yaşanılan konular.

Bu necip millet yokluğu en iyi bilenlerden ve yaşayanlardan biridir. Binlerce yıllık tarihinde yüzlerce, cumhuriyet döneminde de onlarca savaşa girdi. Bir iki devlet değil kadını, erkeği, çocuğu yaşlısı ile yedi düvele karşı bağımsızlık ve istiklal mücadelesi verdi.

Elde yoktu, kolda yoktu, devlette yoktu, millette yoktu.. Köylü mahsulünü torbalarla askerine gönderirken, kadını düğünde takılan altınını, kızı düğünde giydiği gelinliğini satıp parasını verdi bu devlete..

Cephede askeri çoğu zaman kurumuş küçük bir somun ekmek, kimi zaman hoşafla ekmek yarı aç, yarı tok bu vatan için mücadele verdi.15’lik çocuklar okullarını bırakıp cepheye koştu, Şerife Bacılar, Rahime Kaptanlar, Halime Çavuşlar, Nene Hatunlar destanlar yazdırdı..

Evet, aziz millet yokluğu en iyi bilenlerden ve yaşayanlardan biridir..

Sen yeter ki, millete yaşattığın yokluğu önce sen kendin yaşa, bu millet seni görsün ve inansın. Korkma kendi aç kalır sana yedirir, kendi bulamaz sana verir, senin yaşaman için canını siper eder, kan verir can verir ama seni vermez…

Lakin, unutulan veya umursanmayan bir konu var ki; insan da etten kemikten yaratıldı onda da bir sabır var. Görür, dinler, dener, inanır, güvenir, sever olmadı at gibi de teper!

Teper deyince, dün yaşadığımız yerel seçimde de alınan sonuçtan biz bu algıya kapıldık!

Türk Milleti varlığı da, çaresizliği de, yokluğu da, sabrı da iliğine kadar hissedip, yaşayabilecek sabrı taşıyan asil bir millettir. İşte o sabır taşı çatladığı zaman vay karşısındakinin haline!

Orta direk denildi direk çöktü, kemer sıkalım denildi kemerde delik kalmadı, sabır denildi sabır çatladı, olacak, düşecek, cek cak denildi güven kalmadı, ama memura kepçe ile emekliye tatlı kaşığı ile verirsen ve dahası da emekli simit satsın dersen teper, vallahi de teper… Biz bunu konuştuk ama siz oradan duymadınız!

Gelelim sadede…

Dün yapılan yerel seçim yerine genel seçim olsaydı, AKP ve MHP’nin toplam yüzde 40.47’lik oyuna karşı DEM’i de yanına alan CHP’nin aldığı yüzde 43.42’lik oyla yandı gülüm keten helva! diyenlerin ‘Kendim ettim, kendim buldum’ türküsünü mırıldandıklarını da duyar gibiyim..

Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyet döneminde tek başına ve koalisyon olarak defalarca hükümet kurdu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurulduğu 9 Eylül 1923 tarihinden bu tarafa İsmet İnönü 33 yıl 134 gün, Deniz Baykal’ın 3 dönem içerisinde toplam 15 yıl 242 gün, Atatürk’ün 15 yıl 62 gün süren genel başkanlık döneminden sonra 101 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi’nde aralıksız 13 yıl 170 gün süren genel başkanlık görevinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 22 yılda 1 defa olsun AK Parti karşısında elde edemediği zafer CHP’nin 153 günlük Genel Başkan macerası olan Özgür Özel’e kısmet oldu!

Denilir ya kime niyet kime kısmet diye.. Bu iş böyle, bükemediğin bileği öpeceksin!. Burada Özel’in de öpeceği bilek hiç şüphesiz simit satmaya gönderilen emeklilerin olsa gerek..

Gelelim Kastamonu’ya..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Yakın zaman diliminde 1973-1980 döneminde Mustafa Kasım döneminde yaşanılan 12 Eylül darbesi ve ardından 1984 yerel seçimlerinde AK Parti’den Ali Köse’den sonra CHP değil Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SODEP) adıyla seçime katılan Faruk Nuhoğlu’nun görevi 1994 yılında MHP’den Süleyman Yücel ile başlayan 20 yıl üst üste MHP dönemi sürmüştü. 2014 yılında AK Parti MHP’nin bu serisini bozmuş ve 2019 a kadar 1 dönem başkanlık görevinin ardından 2019’da bu kez MHP’den Galip Vidinlioğlu’na teslim ettiği belediye için 2024 yılında kıyasıya bir mücadele yaşandı.

MHP genel merkezi Kastamonu için Galip Vidinlioğlu yerine Yüksel Aydın’ı sahaya sürdü. AK Parti tekrar Tahsin Babaş kararı alırken CHP’den bir sürpriz geldi ve CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’yı Kastamonu Belediye Başkanı olarak gösterip akıllı bir hamle yaptı. Diğer partiler de çıkardığı adaylarla adaylık yarışında biz de varız dediler.

Seçim yarışına en geç katılan CHP adayı Hasan Baltacı, Kastamonu Belediye Başkanlığı için yarıştığı irili ufaklı 16’sı siyasi partili 4’ü de bağımsız toplam 20 rakibinin aldığı toplam 32 bin 999 oya karşı tek başına 31 bin 695 oyla Kastamonu Belediye Başkanı olarak 35 yıllık hasret ipini göğüsleyen isim olurken adeta TARİH YAZDI!

Tarih de kolay kolay yazılmıyor ve herkes tarafından yazılmıyor. 2 dönemdir Milletvekilliği döneminde Kastamonu tanıtımı ve Kastamonu sorunlarıyla ilgili meclisteki çalışmaları, yakınlığı, halkla ilişkileri, güler yüzü, cana yakınlığı, samimiyeti, verdiği güven ve sadakat duygusu, kişiliği velhasıl insanlığı bu zaferi getirdi..

Tebrik ediyor, yolun ve bahtın açık olsun BİZİM HASAN diyoruz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüsnü AcarAnket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI
Tüm anketler