Dilimiz Türkçe…

 Davut ZAT

Toplum hayatında insanların anlaşmasını ve birbirleri ile yakınlaşmasını sağlayan en önemli iletişim aracımı dilimiz. Öyle ya dili olmayan bir millet, kendisini nasıl ifade edecek ve çevresiyle nasıl iletişim kuracak? Hiç kuşkusuz bizim ana dilimiz, iletişimlerimizdeki en önemli köprü görevini üstlenmektedir. Ülkemizde, 1960 yılından beri 13 Mayıs günü; “Türk Dil Bayramı” olarak kutlanılmakta.

Evet Türkçe gibi zengin bir dilimiz var, lakin bir o kadar da yabancı dil hayranlığımız ortada! Bunu söylerken dil karşıtı olduğum anlaşılmasın. “Bir lisan, bir insandır” ölçüsünü bilenlerdenim. İlk önce kendi dilimizi iyi öğreneceğiz ki, daha sonra diğer dillere sıra gelebilsin...

Günümüzde kendi dilinin zenginliğinin farkında olmayan yabancı dil bilmediği için utanan ve ayıplanan bir nesil yetişmekte. Keşke bu noktada kalsa! Bu utanma işini daha da ileriye götürerek, kendi ana dilinden utanan eğitimli bir neslin yetişmekte olduğunu da üzülerek ve hayretle izlemekteyiz. Yani bir dil realitesi olarak utanma konusu, sadece öğrenci seviyesinde değil, akademik camianın bir kısmı da bu kompleksin içinde yer almaktadır. Bu manada yüksekokullarımızdan bazıları var ki; yerleşkeleri içinde Türkçe konuşmak, adeta ayıplanır haldedir. Bilim dilimiz ise Türkçe değil, İngilizcedir. Adı “ Türkiye” ve dili “Türkçe” olan bir ülkede bilim üretenler, kendi ana diliyle değil bir başka ülkenin diliyle bilim üretmekteler. Aksi halde yazdıkları makaleler geçerli kabul edilmemekte ve akademisyen sayılmamaktadırlar. Ne hazin! Sizce de öyle değil mi?

Acaba bugün, neden Türk dilinin bayramı olarak ilan edilmiştir? Bu konuda ne kadar bilinçliyiz? Okullarımızda bu dil gününün önemi yeteri kadar anlatılabiliyor mu ya da gereğince kutlanılıyor mu? Bu denli zengin dil varlığımızın olması ve dünya üzerinde geniş bir coğrafyada konuşulması, gerçekten bayram etmeyi gerektirecek bir güzelliktir. Öyleyse neden dil zenginliğimizi tüm ülke genelinde daha bilinçli bir düzeyde kutlayamıyoruz? Dilerim bu yıl ki “Türk Dil Bayramı” geçtiğimiz yıllardan daha geniş ve etkili bir biçimde kutlanır. Zira her geçen gün, dilimiz yozlaşıyor ve yabancı dillerin istilasına uğruyor. Kimin üzerine ne görev düşüyorsa bu hususta elinden geleni yapmalıdır. Yeri gelmişken geçtiğimiz yıllarda Tosya Belediyesinin işyeri isimlerinin “Türkçe” olması noktasında aldığı encümen kararını, çok manidar bulduğumu ve takdirle karşıladığımı ifade etmeliyim.

Dili olmayanın hiç edebiyatı olur mu? Bakınız bugün çok satan hatta rekora koşan kitapların bazıları, çok ilginçtir ki, yabancı dilde yazılmaktadır. Hem de yazarı Türk olmasına rağmen! Bu nasıl bir edebilik ve nasıl bir tezat… Son yıllarda yayımlanan kitap sayısındaki artışlar, dikkate değer ve alkışlanacak bir düzeyde olsa da; içerik olarak aynı zenginlikten bahsetmek maalesef mümkün değildir! Çünkü dil hataları, söz sanatının konuşturulamaması ve edebilikten uzaklık, okuyanı edebi sanatların okyanusunda yüzdürememektedir. Sonuçta; edebiyatsız bir yazı veya eseri okumaya çalışmak, tatsız helva ve tuzsuz yemek tatmaktan farksız değil midir?

Öyleyse 13 Mayıs 1277 tarihini bizlere armağan eden Karamanoğlu Mehmet Bey’i hayırla yâd ediyor ve tarihe altın harflerle yazdırdığı; "Bugünden sonra hiç kimse; sarayda, divanda, meydanda, seyranda ve meclislerde Türkçe ’den başka dil kullanmaya…" diye emrettiği sözleri üzerinde, herkesi bir kez daha düşünmeye davet ederek yazımı tamamlamak istiyorum.

Edebiyatın zengin vadisinde güzel eserlerle tanışmanızı ve evlatlarımızdan örnek edebiyatçıları, Türk dil tarihine armağan edebilmenizi diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Davut ZAT


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber37 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber37 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber37 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber37 değil haberi geçen ajanstır.Anket KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI