DOLAR 18,8185
EURO 20,5318
ALTIN 1.158,77
BIST 4.752,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 4°C
Hafif Kar Yağışlı
Kastamonu
4°C
Hafif Kar Yağışlı
Cum 3°C
Cts 3°C
Paz 0°C
Pts -2°C
web37
nur-yemek

MEMLEKET PARTİSİ İL BAŞKANI BAŞESGİOĞLU; “Kastamonu’da tüm yatırımlar durmuş vaziyette”

MEMLEKET PARTİSİ İL BAŞKANI BAŞESGİOĞLU; “Kastamonu’da tüm yatırımlar durmuş vaziyette”
Beypark
23.09.2022
902
A+
A-

Memleket Partisi İl Başkanı Mustafa Başesgioğlu beraberinde Memleket Partisi Merkez İlçe Başkanı Ayten Urganioğlu, Memleket Partisi Araç İlçe Başkanı Erdal Mermerci ile gündeme dair açıklamalarda bulundular.

O-nderler-Haber-I-c-i-Gif-Reklam

Memleket Partisi Araç İlçe Başkanı Erdal Mermerci, vatandaşların yaşadığı gıda enflasyonun nedenlerine değinerek; “Şu anda yaşadığımız gıda enflasyonunun nedenleri yaşadığımız Korona Virüs salgını, küresel kuraklık, Rusya-Ukrayna Savaşı ve 20 yıldır yanlış yönetilen bir tarım politikası yüzünden oluşmuştur. 2002’de iktidara gelen AK Parti’nin atadığı sırasıyla Osman Pepe, Veysel Eroğlu, Mehmet Mehdi Eker, Kutbettin Arzu, Faruk Çelik, Ahmet Eşref Fakıbaba, Bekir Pakdemirli ve şu an görevde olan Vahit Kirişçi 20 yılda gıda problemini çözmek yerine üreticinin üzerine sürekli ithalat sopasını göstererek küçük ve orta ölçekli işletmelerin kapanmasına ve dolayısıyla tarımla ve üretimle uğraşan aile sayısının bitme noktasına gelmesine neden olmuşlardır. Bugün itibari ile AK Parti politikasında herhangi bir değişiklik yoktur. Soya, ay çiçeği, kanola gibi ürünlerin üretimini destekleyip bu üretimi yurt içinde gerçekleştiremezsek, dolar-euro kuruna bağlı yem fiyatları ile her zaman uğraşacağız. Böylelikle ucuz et yiyemeyiz. Ucuz süt ürünlerine de ulaşamayız. Partimizin bu konuda diğer partilere de gönderdiği 100 maddelik tarım politikaları vardır” ifadelerini kullandı.

“SÜT NASIL BİR YOLCULUĞA ÇIKIYORSA”
Süt fiyatlarına da değinen Mermerci; “Şu an 1 litre sütün maliyeti yetiştiriciye 10,5 TL iken, geçenlere yapılan Ulusal Süt Konseyi’nin süt fiyatlarında artış yapmaması ve Ocak ayına kadar aynı fiyatta kalması yönündeki kararı ile 7,5 TL olarak açıklanmıştır. Bu aradaki fark üreticiye zarar olarak yansıyıp, süt inekleri maalesef kesime giderek, et fiyatlarındaki yükselmenin önüne geçilmeye çalışılıyor. Fakat bindikleri dalı kesiyorlar. Bu rakamlar soğuk süt için geçerli. Araç’ta üreticiden sıcak olarak 5 TL’ye alınan süt nasıl bir yolculuğa çıkıyorsa 1 kg yoğurt olunca fiyatı 35 TL, 1 kg peynir olunca 98 TL, 1 kg ayran olunca 19 TL, 20 gram kaşar peyniri olunca 6 TL. Yani bu durumda 1 kg kaşar peyniri de 300 TL oluyor” dedi.

“PANCARDAKİ KOTAYI KALDIRACAĞIZ”
Şeker pancarının Kastamonu için önemli olduğunu vurgulayan Mermerci; “Parti politikalarımızda da olduğu gibi şeker pancarı Kastamonu için, ülkemiz için ve de partimiz için stratejik bir üründür. Pancardaki kotayı kaldıracağız. Yetiştiriciye ekimden önce alım fiyatı açıklayarak tohumluk, gübre ve motorin desteğini TL cinsinden değil ayni olarak yani üreticiye tohumunu çuvalla, gübresini çuvalla, mazotunu litreyle ekmeden önce teslim edeceğiz. Şeker pancarını stratejik olarak görmemizin nedenlerinden bir tanesi; endüstriyel olarak kullanılan melas ve şilampenin bütün illerde kurulacak büyük şehirlerin organik atıklarını da değerlendirerek, ilk etapta ülkemizin enerji açığının yüzde 15’ini karşılayacağını ön gördüğümüz yenilenebilir enerjilerden olan biyogaz santrallerinin kurulumunu ön plana alıp buradan sıvı gübreler organik madde temin eden çiftçilere ücretsiz olarak verilecek. Elde edilen kompos gübreler kimyasal gübrelerden daha uygun fiyatla ve tamamen organik olarak üreticimizle buluşacaktır. Tarımda akaryakıt maliyetleri; sorununu faaliyete koyduğumuz biyogaz santrallerinden çıkan biyogazla çalışan traktörler ve biçerdöverler teşvik edilecek. Petrol ürünlerine alternatif yaratılacak. Mevcutta hala faaliyette olan tarım makineleri için şeker fabrikalarının endüstriyel yan atıklarından olan melas ve şilampeden elde edilecek biyoetonelle motorini karıştırarak tarım girdilerinde düşüş sağlayacağız” şeklinde konuştu.

“TARIMI MİLLİ MESELE OLARAK GÖRÜYORUZ”
Küresel kuraklığın su sorununu ortaya koyduğunu vurgulayan Mermerci; “Bu su sorununu Kanal İstanbul gibi çok büyük maliyetlere neden olacak ve Boğazlar Sözleşmesi’ni delecek bir hayali proje yerine Güney Doğu Anadolu Projesi olarak başlayan barajların sulama projelerine tamamlanması, Konya Ovası’nın tamamen sulanması gibi acilen yapılması gerekenlerin yapılması gerekmektedir. Tarımı milli mesele olarak görüyoruz. Yine küçük işletmelerin bitmesi, köylerin boşalmasının büyük nedenlerinden biri de köydeki tarım, hayvancılıkla uğraşan insanların sigortasını kendi yatırmak zorunda kalmasıdır. Bu da milli bir meselidir bizim için. Parti olarak tarım hayvancılık ile uğraşanların sigortalarının devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Köyde okuyan çocuklarında eğitimlerinin de tamamen ücretsiz olarak karşılanması devlet tarafından karşılanması sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

“HALKIMIZIN TAKDİRLERİNE SUNUYORUZ”
Memleket Partisi İl Başkanı Mustafa Başesgioğlu ise; ulusal medyanın partilerine boykot uyguladığını ifade ederek; “Ne yaparsak, yapalım yerel basının dışında ne iktidar yanlısı medya, ne de muhalefet medyaları bizi kesinlikle paylaşmıyor ve haber yapmıyor. Bunu her defasında dile getiriyoruz. Memleket Partisi Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce, 3 günde 21 ilçeyi dolaştı. Geçtiğimiz hafta Rize’den Samsun’a kadar bütün Karadeniz’i tarayarak geldi ama ne hikmetse bu ulusal medya haber yapmıyor. Şimdi parayı verenin düdüğünü çalan, parayı verenin haberini yapan bir ulusal medya ile karşı karşıyayız. Bunlar kendi içlerinde adaleti, demokrasiyi sağlayamıyorsa, bunlar ülke insanlarına nasıl rehberlik yapacaklar da nasıl bir gelecek vaat edecekler. Kendi içinizde demokratik değilsiniz, kendi içinizde tarafsız değilsiniz. Onun için bizim ulusal medya konusunda sıkıntılarımız var. Ama bu bizim geri adım atmamız için bir neden değil. Biz elimizden geldiğince tüm ülkeye doğruları söylemeye devam ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinden en insafsız medya boykotunun uygulandığı tek lider Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’dir. Bunun tek bir nedeni var. Atatürk’ten ve bağımsız, laik, demokratik cumhuriyetten ödün vermemesi. ‘Doğruya doğru, eğriye eğri’ diyen bir lider olduğu için, bu medyanın çıkarları doğrultusunda hareket etmediği için, birilerinin işine gelmediği için bu boykotla karşı karşıyayız. Fakat biz akıl, adalet, ahlak içerisinde değerli halkımızın takdirlerine sunuyoruz” şeklinde konuştu.

“KİMLER KARAR VERDİ BU 6’LI MASAYA?”
Parti olarak Türkiye genelinde iyi noktada olduklarını söyleyen Başesgioğlu; “Ne pahasına olursa olsun biz yolumuza devam ediyoruz. Atatürk’ün bizlere örnek olarak gösterdiği, çağdaş, medeniyet seviyesine ulaşmak için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. Bugün Türkiye’nin siyasi yapısında her beraber izliyoruz. Bize en çok ‘Siz bu 6’lı masada niye yoksunuz?’ diye soruyorlar. Bu masanın 6’lı masa olmasına, bu sayıya kimler karar verdi? Neden 6? Kimler karar verdi bu 6’lı masaya? 6’lı masaya hiçbir davet hiçbir partiden gelmedi. Onun için çok konuşulacak, çok sorulacak sorular var. En son gündemde görüyoruz, oturdular, görüştüler, en son geldiğimiz noktada teke tek görüşmeye başladılar. Habersiz görüşmelere başladılar. 2’nci, 3’üncü adamlar üzerinden birbirlerine mesaj göndermeler, ortak bir mutabakatın olmadığı ortada. Bunu en başta Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce söyledi. ‘Böyle ittifak olmaz’ dedi. Açık, şeffaf, halkın huzurunda olur. Belirli ilkeler, değerler, kurallar doğrultusunda olur. Bu tabloyu önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

“VAAT ETMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMIYORLAR”
Ekonomiye değinerek sözlerine devam eden Başesgioğlu; “Ekonomi aynı süreç devam ediyor. Hiçbir konuda indirim olmadığı gibi, fiyatların yükseldiği, enflasyon canavarının hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz. Bunlara karşı tedbir alması gereken iktidarın tek söylediği süreyi ileriye atmak. Normalde yaz mevsiminde ülkede bir bolluk, bereket olur, buna bağlı olarak fiyatların düşmesini beklediler. Fakat bekledikleri tablo ortaya çıkmayınca vaat etmekten başka bir şey yapmıyorlar. Sürekli insanlara ‘Sabredin, düzeleceğiz, gerekli desteği yapacağız’ diyorlar. Fakat gerçekte hiçbir şey gerçekleşmiyor. Hayat pahalılığı, enflasyon canavarı devam ediyor. İktidarın bugünkü ortayı da ‘Bugün az yiyenler, yarın çok yiyecek’ diye tek kelimeyle bu işi geçiştiriyor. İnsanların hali perişan. Kira fiyatları aldı başını gitti. Yakıt, enerji, kırtasiye, yurt giderleri, yemek fiyatları, ulaşım giderleri inanılmaz şekilde yükseldi. Okulların açılmasıyla insanlara ek külfetler geliyor. Servislerde en kısa mesafe 500-600 TL olmuş durumda. Ulaşım 7,5 TL oldu. Geçmiş dönemde bunların hesabını yapanlar, halkın karşısına çıkıp hiçbir şey söyleyemedikleri için, aynı tabloyu Kastamonu’da yaşıyoruz. Bugün iktidar mensuplarını çarşıda, pazarda görmüyorum. Sadece kendi yandaşlarından kurulan bir ekibe aynı şeyleri 10 yıldır vaat ederek, hep aynı şeyleri söyleyerek, halkın gerçek hayatlarından tamamen uzak bir siyasi yapı güdüyorlar” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN BİRÇOK İLİNDE DE YATIRIM DURMUŞ DURUMDA”
Kastamonu’nun durumuna değinen Başesgioğlu; “Kastamonu’da tüm yatırımlar durmuş vaziyette. İktidar vekilleri, adaylar, yöneticiler listenin birinci sırasını kapmak için inanılmaz bir mücadele içerisindeler. Zaten ülke meclis açıldıktan sonra seçim sürecine girer. Ondan sonra kişilere özel siyaset vaatleriyle geçecek bir sürece giriyoruz. Onun için iktidar mensuplarının, aday olacaklarının bir liste savaşına gireceği ortada. Herkesin koltuk derdine düşeceği aşikar. Türkiye’nin birçok ilinde de yatırım durmuş durumda. Kastamonu geçtiğimiz günlerde aşırı bir yağış aldı. Biz o zamanda dedik çözüm Kastamonu’nun altyapısının yenilenmesinde. İlçelerinde bir farkı yok ki. Her yer dökülüyor. Bu yerel yönetimlerin gücüyle başarılacak bir iş değil. Burada siyasilerin 20 yıllık yönetimlerinde Kastamonu için yapmaları gereken en hayırlı iş, devletten destek alarak, onları yerel yönetimlere aktararak ve onları denetleyerek, altyapının yenilenmesi çabası içerisine girselerdi, bugün bu sorun bitmişti. Bir sürü yol vaadi var ama yollar durdu. Her şey ekonomiye dayanıyor. Baktığımızda bu kadar vergi, para nereye gidiyor? Kapalı kapılar ardından yapılan ihalelerden alınan komisyonlar bir araya gelse, şehirlerin altyapıları tamamen biterdi. Hiç uçak inmeyen havalimanı, hiç araç geçmeyen yollar, astronomik düzeydeki köprü geçişlerinin hepsi halkın yararına olan şeyler değil. İyi yapılan şeylerde var. Biz iyi olana, iyi diyoruz. Sanayide, teknolojide, yerli üretimde bir takım hamleler var. Bunları takdirle karşılıyoruz. Bunların devamını diliyoruz. Fakat gereksiz harcamalar Türkiye’nin ekonomik yapısını bozmuştur. Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan dolayı da önümüzdeki süreçte de enerji ve gıda fiyatlarının çok yüksekte kalacağı tahmin ediliyor. Türkiye’yi zor bir kış bekliyor. Bundan sonrada bir seçim ekonomisi uygulanacak” şeklinde konuştu.

“İKTİDARA YÜRÜMEKTE KARARLIYIZ”
Açıklamalarına devam eden Başesgioğlu; “Ülkemiz son dönemde büyük bir uçurumun kenarına sürüklenmiştir. Sadece ekonomik anlamda fakirleşme değil, adaletin yok olmasıyla devam eden süreç ülkemiz geleceği için en büyük önemi arz eden eğitim sistemi cemaatlere teslim edilmiştir. 20 yıldır ülkemizi yöneten iktidar maalesef Cumhuriyetimizin temel taşlarını yerinden oynatmış, Cumhuriyetin tüm kazanımları bir bir kaybedilmeye başlanılmıştır. Yıllardır mevcut iktidara oy verenler bile bu durumdan rahatsız, artık farklı bir seçenek aramaktadır. Ancak 20 yıldır da bu kötü yönetime alternatif olamayan, ülkeye umut olamayan muhalefet anlayışı değişmemektedir. İşte tamda bu noktada Memleket Partisi çok önemlidir. Mevcut düzenden ve bu gidişattan beslenen diğer partilerin siyasi yöneticileri Memleket Partisi’nden rahatsızlık duymakta ve Memleket Partisi’ne zarar vermek için farklı yollar denemektedirler. Bu çabaların hepsi nafiledir. Gün şunu göstermiştir ki, Memleket Partisi dimdik ayakta, ilk günkü inancıyla, heyecanıyla Genel Başkanları Muharrem İnce ile birlikte iktidara yürümekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

“NİTELİKLİ EĞİTİM FIRSATI SUNACAĞIZ”
Partilerinin 6 tane ilkesinin olduğunu vurgulayan Başesgioğlu; “Mustafa Kemal Atatürk’ü tartışmayacağız. Terörün her türlüsünü ret edeceğiz. Ayrımcılık yapmayacağız. Siyasetten rant elde etmeyeceğiz. Kadına şiddet ve çocuk istismarını yüksek sesle kınayacağız. Doğaya ve çevreye saygılı olacağız. Tek adam düzenini yıkacağız. Beyni, kalbi ve ayakları Ankara’da olan milli ve yerli siyaset yapacağız. Cemaate, tarikatlara göre değil, liyakate göre atama yapacağız. Birbirimizle barışacağız, üreterek büyüyeceğiz ve adil bölüşeceğiz. Kırsalda planlama ve tarımda kalkınma politikaları ile üreticisini destekleyen, üreten ve kendine yeten bir Türkiye’yi tesis edeceğiz. Mültecileri güle oynaya evlerine göndereceğiz. Ücretsiz, laik, bilim eşitliğine dayalı, nitelikli eğitim fırsatı sunacağız” dedi.

“ÜLKENİN GELECEĞİ, UMUDU GENÇLER”
Başesgioğlu son olarak; “Parası ve adamı olanın siyasette ön plana çıktığı bir süreci yıllardır yaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte de bu had safhaya çıkacak. Bu ülkede 6,5 milyon genç ilk defa oy kullanacak. Biz bu gençlerimize ve halkımıza güveniyoruz. Bizim başka güvenecek bir şeyimiz yok. Kimsenin karamsarlığa düşmesine gerek yok. Türkiye’de 29 milyon genç var. Bütün mesele bu Partiler Yasası’ndaki karmaşıklığı ortadan kaldırıp, Türkiye’de herkesin dürüst, adil bir şekilde siyaset yapmasının, gençlerimizin önünü açmamız lazım. Koltuk sevdalılarından vazgeçmemiz lazım. Ülkenin geleceği, umudu gençler. 5 dönem milletvekili olur mu? Adamlar şehre gelmiyorlar. Maçtan maça geliyorlar. Kimin derdini dinliyorlar? Onun için bizim komple reform yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.