Site Rengi

DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,83
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 13°C
Az Bulutlu
Kastamonu
13°C
Az Bulutlu
Pts 13°C
Sal 11°C
Çar 12°C
Per 13°C
dOBI7b
dOBI7b

Milli ve Manevi Benlik

Milli ve Manevi Benlik
Beypark
11.03.2020
392
A+
A-

Bir memleketi vatan yapmak öyle kolay olmamaktadır. Hele de mevzuu Türk yurdu ise. Dünyanın cenderesinde sıkılmaktan, düşmanın karşısında dik durmaktan ve bedeli ödenmekten geçer bunun yolu. Elbette ki bu medeniyet sadece kuru bir cesaret ve kılıç darbesiyle oluşmamıştır. Önce; iman, ahlak, vatan ve millet sevgisinden geçmiştir vatan ve din hakikatinin yolu. Bu yüzden bizdeki millilik tanımı bütünleştirici ve kucaklayıcıdır. Kendisini, devletine ve milletine ait hissedeni bağrına basar devlet idaresi ve halkımız.

Yuva-ileti-im-reklam

Her ne hikmet ise haini ve düşmanı oldukça fazla olan bir milletiz. Bizden başka herkes geçmişini koruyor. Kinli kinini, zalim zulmünü, dinsiz dinsizliğini, dinli dinini, kavimli kavmini. Bir tek kavlini korumuyor, sözünü tutmuyorlar… Bu yüzden bize çok iş düşüyor. Vatan evladı yedi düvelle savaşıyor. Her cephede, çok yönlü. Milli olmak, çok çalışmak, üretmek, ülkemizi korumak ve kalkınmak mecburiyetindeyiz. Dört bir yanı düşmanlarla dolu vatanımıza içeriden de düşmanlık bitmiyor. Sadık tebaa olmaya söz vermiş olanlar sadakat sınavından sınıfta kalıyorlar. Dededen toruna devraldıkları düşmanlıkları hiç kesintiye uğramıyor! Hem de bu memleketin ekmeğini yiyerek, bayrağı altında gölgelenerek, çatısı altında eğitim görüp, hürriyetini muhafaza ettirerek yapıyorlar ya bu sadakatsizliği… Onun için daha çok üzülüyor ve camınızı acıyor doğrusu.

Milletimizin Türklük ağacı; bir kökü dindarlık, bir kökü milliyetçilik, diğer kökü de medeniyetçilik üzerine yükselmiştir. Bu millilik, kavmiyetçilikle karıştırılmamalıdır. Bizde milli olmak kavmiyetçilik anlamı taşımaz. Zira Anadolu coğrafyası bir iman atlasıdır. Bu coğrafya mümtaz simalar yetiştirmiştir. Ümmetin ve Milletin Türk-İslam sentezinde kaynaşarak hayat bulması için ömürlerini adamışlardır. Birlik ve kardeşlik yoluna baş koymuşlardır. Onlardan öğrendiklerimiz ise hakkı ödenmeyecek kıymetlerdir. Hepsini şükranla, rahmetle ve minnetle anıyorum.

Vatan, millet, bayrak, din, iman, din büyükleri, İslam ölçüleri, namus gibi değerler bizim mukaddesatımızdır. Milli ve imani benlik gelişmeden; bu değerleri anlamak, kavramak, şuurla sadık kalmak ve ilahi değerlere bağlanmak oldukça zor görünüyor. Bu yüzden milli değerlerimizi manevi değerlerimizle zenginleştirmek ve birleştirmek durumundayız. Büyüklerimiz buna nizamı alem davası demişler ki; “İla’yı Kelimetullah” bu yolun adı olmuştur. Şer kuvvetler dediğimiz mukaddesat düşmanlarının hedefi, büyük Türk Devleti ve Milletidir. O güçlüyse Türk dünyası da İslam dünyası da güçlüdür. Hangi pencereden bakarsak bakalım; kardeşliğimizi, birliğimizi ve dirliğimizi sağlam tutmak zorundayız. Bugün ve yarınımızın teminatı işte bu milli ve manevi benlikte saklıdır. Kim ki buna karşı durur ve yıkmak isterse; ihanetin göstergesidir!

Milliyetçilik anlayışımız; ırkçılığa, bölgeciliğe ve kavmiyetçiliğe müsaade etmez. Müslüman olma feraseti ve yüce Türk Milletine mensup olma basireti bu hakikati mecburi kılar. Ülkemiz millidir, halkı dindardır. Yerlidir ve her ülke insanının rahatça gelip dışlanmadan hayatını sürdürdüğü, kardeşçe yaşadığı bir zemindir. Dün böyle olmuştur, bugünde yarında böyle olmaya devam edecektir. Şanlı ceddimizden bize miras ve emanettir bu ölçü, şemsiye olmak ve değerli kucaklayıcılık…

Akif’imizin; ‘Sizi bir aile efradı yaratmış Yaradan

Kaldırın ayrılık esbabını artık aradan’ sözleri özetliyor amacımızı.

Birlik ve beraberlik içinde milli ve manevi benliğimizi koruyarak tefekkür pınarlarından kana kana içebilmeyi diliyorum.

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.