Site Rengi

DOLAR 7,9277
EURO 9,4717
ALTIN 462,82
BIST 1.334
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 9°C
Sisli
Kastamonu
9°C
Sisli
Cum 12°C
Cts 13°C
Paz 13°C
Pts 12°C
dOBI7b
dOBI7b

Ölümsüzlüğün belgesi ‘Şehitlik’

Ölümsüzlüğün belgesi ‘Şehitlik’
Beypark
04.03.2020
366
A+
A-

Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz anlayamazsınız.(Bakara suresi; 154) buyuruyor Rabbimiz Teâlâ. Din, iman, vatan, bayrak… uğruna canını seve seve verenler için. O şehitlerdir ki bir insanın sahip olduğu en kıymetli varlığı olan canlarını Hak yolunda feda ederek en yüce makamlara yükselmişlerdir. Hak ve hukukun ayakta kalmasını, bütünüyle mukaddes değerlerimizin hayatiyetinin devam etmesini sağlayan kahramanlardır şehitler. Onlar ki bir olarak toprağa düşüp binlerle dirilerek ölümsüzlüğü elde etmiş bahtiyarlardır. Onlar ki dünyada yapılabilecek en güzel ticareti yapmış ve en güzel kazancı elde etmiş seçkin kullardır.
Rabbimiz Teâlâ şehitlerden bahsederken Tevbe suresi 111. ayeti kerimesinde şöyle buyurmaktadır.” Allah müminlerden, kendilerine vereceği cennet karşılığında canlarını ve mallarını satın almıştır. Onlar Allah yolunda savaşırlar. Öldürürler ve öldürülürler. Müjdelenen bu cennet Tevratta, İncilde ve Kuran’da Allah’ın yerine getirmeyi üzerine aldığı kesin bir sözdür. Verdiği sözü Allah’tan daha iyi bir şekilde yerine getirecek kim olabilir. O halde ey müminler Allah ile yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte bu gerçekten büyük bir başarı ve kurtuluştur.
Muaz bin Cebel r.a. den rivayet edildiğine göre Efendimiz s.a.v şöyle buyurmuşlardır. “Müslümanlardan bir şahıs deve sağılacak kadar bir süre Allah yolunda cihad ederse, cennet onun hakkı olur. Allah yolunda yaralanan ya da bir sıkıntıya düşen kimse kıyamet gününde yaralandığı gün gibi kanlar içinde Allah’ın huzuruna gelir. Kanının rengi zaferan gibi kıpkırmızı, kokusu da misk kokusu gibidir. (Ebu Davut; Cihad,40) Bu hadisi şeriften Allah yolunda, din ve mukaddes değerler uğrunda Cihad eden / savaşan müslümanın şehit ya da gazi olmamış olsa bile ne büyük bir ecir ve mükafaat kazanacağını öğrenmiş oluyoruz.
Yine Rasülülla s.a.v. Efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurur. ” Cennete giren hiç bir kimse yeryüzündeki her şey kendisinin olsa dahi dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü ileri derecedeki ikram ve itibar sebebi ile tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister. (Buhari; Cihat, 21) Şu ayeti kerime de şehitlerin nail oldukları nimetlerden duydukları memnuniyeti ve kendilerinden sonra şehit olacak olan arkadaşlarına ulaştırmak istedikleri mesajı bize haber vermektedir. ” Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü zannetme. Aksine onlar diridirler ve Rableri katında rızıklandırılmaktadırlar. O şehitler Allah’ın kendilerine bağışladığı nimetlerle sonsuz bir mutluluk duyarlar. Arkalarından gelecek olup, henüz kendilerine katılmamış olan mücahit kardeşleri adına da ” onlara hiçbir korku yok, onlar asla üzülmeyecekler ” müjdesi ile sevinirler. Yine onlar cenabı Allah’ın kendilerine olan büyük lutfu ve ihsanıyla sevindikleri gibi, ayrıca Allah’ın müminlerin mükâfatını zayi etmeyeceği şeklindeki va’dinden dolayı da büyük bir sevinç duyarlar. (Ali İmran suresi; 169- 171. ayetler.)

Yuva-ileti-im-reklam

Buraya kadar yazdıklarımız şehitlikle ilgili ayet ve hadislerin ancak az bir kısmıdır. Buraya alma imkanımız kalmayan daha bir çok ayet ve hadis bulunmaktadır. Burada şunu belirtmek gerekir ki Şehitlik denilen o yüce makama en çok nail olmuş olanlar bin yıldır İslam’ın bayraktarlığını yapan asil milletimizin mensupları olmuştur. Türklerin kitleler halinde müslüman olarak batıya doğru gelip miladi 1040 yılında Doğu Anadolu, İran, Suriye ve İrakı da içine alan Büyük Selçuklu Devletini kurmaları ve artık otoritesi iyice zayıflamış olan Bağdat’ta ki Abbasi Halifeliğini de himayelerine almaları ile hakkın ve adaletin en güçlü ve samimi muhafızları olmuşlardır. Daha sonra Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar ile tarihe altın harflerle yazılan nice zaferlerin ve dünyayı aydınlatan bir medeniyetin temsilcileri olmuşlardır. 1071 Malazgirt savaşı ile kapıları açılan Anadolu’nun yavaş yavaş Müslüman Türk’ün yurdu olduğunu gören hristiyan Batı dünyası, üzerlerine gelmekte olan bir tehlike olarak gördükleri bu ilerleyişi durdurma telaşına düştüler. İtalya’da Hristiyanların dini lideri olarak bulunan Papa ll. Urban bu sorunu kökten çözmek, Müslüman Türkü Anadolu’dan atmak, kendileri için de kutsal gördükleri Kudüsü ele geçirmek ve bütün İslam alemini istila ederek İslamı ortadan kaldırmak hevesine kapıldı. Bu amaçla tarihe”Haçlı Seferleri” diye geçecek olan sekiz büyük askeri harekat yapılmıştır. Bunlardan birincisi miladi 1099 yılında başladı. İslam’ın merkezine ulaşmak, Kudüsü de almak isteyen bu haçlı sürüleri ki – sayıları bir milyonun üzerinde idi- geçtiği yerleri adeta yakıp yıkıp, kurutarak Anadolu’ya geldiklerinde sayı bakımından onlarla kıyas edilemeyecek kadar az durumda olan Türk birliklerinin amansız vur kaç taktikleri ile kırılmışlar ve sayı bakımından azalmış, güçlerini de büyük ölçüde kaybetmişlerdir. Haçlılar sonunda Kudüsü alabilseler de asıl amaçlarına göre başarıları çok sınırlı kalmıştır. Müslüman Türkü Anadolu’dan atamamışlar, Mekkeyi, Medine’yi alamamışlar, İslam’ı ortadan kaldıramamışlardır. O günden bu güne bu milletin evlatları İslam’a ve Müslümanlara yönelik saldırılara karşı kendisini hep siper etmiş, askerine Peygamberimizin adını vererek “Mehmetçik” demiş, nice ağır bedeller ödemek uğruna da olsa doğru bildiği Hak yoldan taviz vermemiştir.
Bu gün de yine emperyalist güçlerin her birinin ayrı bir hesabı olduğu, bin bir fitnenin kaynatıldığı, yüz binlerce insanın öldürülüp, milyonlarcasının evinden yurdundan edildiği dünyanın en hassas bölgelesi durumundaki coğrafyamızda mazlum ve mağdurlara kapısını ve gönlünü açan, dünyada gayri safi milli hasılasından en fazla oranda yardımda bulunan bu millet olmuştur. Askeri alanda da Mehmetçiğimiz Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün korunması, bölgemizin huzur ve güveninin sağlanması adına sahadaki yerini almış ve şanlı ecdadına yaraşır bir şekilde mücadelesini vermektedir. Tarihten günümüze bu uğurda şehit düşüp ilahi müjdelere nail olan şehitlerimize, ahirete göçmüş olan gazilerimize ve özellikle hain bir saldırı sonucu İdlipte şehit düşen askerlerimize ve Bedirden günümüze İslamın bütün şehitlerine Allah rahmet eylesin. Mekanlarını cennet, makamlarını âli eylesin. Bizleri ve bizden sonra gelen neslimizi onlara layık evlatlar eylesin. Ülkemizi ve bütün İslam alemini her türlü düşmanlardan ve hainlerden korusun. Amin.

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.