DOLAR 17,9331
EURO 18,4099
ALTIN 1.039,38
BIST 2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 30°C
Yağmurlu
Kastamonu
30°C
Yağmurlu
Paz 25°C
Pts 29°C
Sal 28°C
Çar 28°C
resim yükle
resim yükle

Ormanlarımızda Çamkese istilası

Ormanlarımızda Çamkese istilası
Beypark
09.03.2022
359
A+
A-

Orman İşletme Müdürü Çınkır; “3-5 yılda bir bu şekilde üreyen ve ağaçlara zarar veren
bu böceğin alerjen etkisinden dolayı mücadelede kullanılan adacık ve tel kafeslere yaklaşılmaması, tahrip edilmemesi ve yoğun böcek keseleri görülen ormanlık alanlara girilmemesi gerekmektedir” dedi.
Ormanların sürekliliğini tehdit eden biyolojik faktörlerin başında böcek zararlıları geldiği bilinmektedir. Ormanlarda barınan böcek zararlıları içinde de çam kese böceği önemli bir yer işgal etmektedir. Çamkese böceği özellikle Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’in güneye bakan amaçlarındaki çam ormanlarında önemli zararlara neden olmaktadır.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Tosya, Kargı, Boyabat ormanlarında görülen Çamkese böceğinin Tosya ilçemizden geçen D-100 karayolunun Kargı ilçesi istikametinde bulunan ormanlarda da kitle halinde üreme yaptığından çamların üst dallarında görülen pamuk şeker görüntülü kesecikler civar köylülerin ve yoldan geçen yolcuların merakını çektiği kaydedildi.
Konuyla ilgili olarak Tosya Orman İşletme Müdürlüğü’nün zararlı ile mücadele çalışmalarının yürütüldüğü OSB arkasındaki ormanlık alana gidip çalışmaları bizzat görerek bilgi aldık.
Tosya Orman İşletme Müdürü Erol Çınkır, “Orman İşletme Müdürlüğümüzce bu böceğe karşı gerekli biyolojik mücadele tedbirleri alınmış olup uygulamalarımız devam etmektedir. Söz konusu çamkese böceği ağaçları öldürmeyip sadece gelişimini yavaşlatmaktadır. Böcekler mayıs ayı sonlarında gözden kaybolacak ve ağaçlar tekrar yeşil yapraklarına kavuşacaktır. 3-5 yılda bir bu şekilde üreyen ve ağaçlara zarar veren bu böceğin alerjen etkisinden dolayı mücadelede kullanılan adacık ve tel kafeslere yaklaşılmaması, tahrip edilmemesi ve yoğun böcek keseleri görülen ormanlık alanlara girilmemesi gerekmektedir” dedi.
ÇAMKESE BÖCEĞİNİN ZARARLARI
Orman İşletme Müdürlüğü Çınkır, Çamkese böceğinin çam ağaçlarını etkileyen bu zararlı ile yapılan mücadele konusunda da şu bilgileri verdi; “Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden çamkese böcekleri, aslında bir kelebek türüdür ve bu kelebeklerin tırtılları ülkemizdeki orman zararlısı böcekler açısından önemli bir yer işgal etmektedirler. Üst üste birkaç yıl bu zararlının tahribatına uğrayan ağaçlarda boy büyümesi gerilemekte ve hacim kaybı olmaktadır… Çam kese böceğinin tahribatı kış aylarında, yani ağacın gelişme dönemi dışında olduğu için herhangi bir ölüm söz konusu değildir. Ancak yoğun ve arka arkaya birkaç sene devam eden tahribat ağacı zayıf düşürerek kabuk böcekleri ve diğer sekonder zararlıların gelmesine zemin hazırlamış olur.
Bu böcekler başta Kızılçam olmak üzere Karaçam, Sarıçam, Fıstık Çamı, Lübnan Sediri tahribat yapmaktadır. Böcek yoğunluğu az olduğu zaman genellikle orman açıklıklarının kenar şeridinde veya münferit ağaçlarda görülür. Fakat yoğunluk arttıkça arız olduğu ağaç adedi çoğaldığı gibi her ağaçta görülen kese adedi de çoğalır. Çam kese böceği kitle üremesi yaptığında ibrelerin tamamını yok ederek ağacı çıplak hale getirir. Tırtıllar keselerini genellikle tepe sürgünlerine yakın dallara veya tepe sürgününün bulunduğu dal çatallarına yapar. İlk 3 gömlek değişimine kadar devamlı sürgün değiştiren zararlı kışlık kesesini ördükten sonra bir daha kese değiştirmez ve onu barınak olarak sonuna kadar kullanır. Zararını bu keseden çıkıp dolaşarak yapar ve aynı keseye döner” dedi.
ÇAMKESE BÖCEĞİNİ TANIYALIM
Çamkese böceği yumurtalarını 2 veya daha fazla ibreyi birleştirmek suretiyle, genellikle ağacın alt dallarına bir mısır koçanını andırır şekilde dizeler halinde bırakır. Koçanlarda enine 10, boyuna ise 20-30 adet yumurta olmak üzere toplam 150-300 adet yumurta bulunur. Yumurtaların üzerleri dış etkenlere karşı korumak için pullarla kaplanır. 25-40 gün süren yumurta dönemi sonunda yumurtadan çıkan tırtıllar gövdesine nazaran büyük başlı, 6 sı torosid olmak üzere 16 ayaklıdır. Olgun tırtılların boyu 35–40 mm ye ulaşır. Karnının alt tarafı sarı renkli olan tırtılların üzerinde bol miktarda yanlarda beyaza yakın sarı, sırtta ise açık kahverengi kıl mevcuttur.
Tırtılın iki dönemi vardır. Birincisi yumurtadan çıkışı ile ilk soğukların başladığı ve kışlık keselerini örmeye başladıkları, üçüncü deri değiştirmesine kadar geçen Ekim-Şubat dönemdir. Bundan sonra ikinci dönem başlar. Bu da üçüncü deri değişiminden, krizalitleşme için toprağa inmeye başladıkları zamana kadar geçen dönemdir. Bu dönemde keseleri ağızlarından salgıladıkları ipeğimsi bir madde ile devamlı takviye ederler. Bu madde ilk zamanlar parlak bir görünümde olup sonra matlaşırlar.
Tırtıllar genellikle geceleri beslenirler. Kapalı havalarda gündüz de beslendikleri görülmüştür. Isı 6 °C nin altına düştüğü zaman yuvalarından çıkmazlar.
Pupa evresi için mutlaka toprağa inen tırtıllar, kendilerine kestane renginde oval birer koza örerler. 4 ay devam eden krizalit dönemi sonunda, yani Eylül ayında ergin hale geçerek topraktan çıkarlar. Ancak bu krizalitlerin tamamı aynı senede ergin hale gelmez, diyapoz halinde 4 yıl toprak altında kalabilir. Bu yüzden çamkese böceği ile mücadele projeleri dört yıllık periyotlara göre yapılır.
Ağustos sonu ve Eylül başlarında kelebekler kozayı delerek topraktan çıkar. Bu zamanda dişi kelebeğin abdomeni yumurta ile dolu vaziyettedir. Çiftleştikten sonra erkek ölür. Dişi kelebek ise çiftleşmeden sonra bir gün içerisinde yumurtalarını koyarak yumurta koçanını meydana getirir. Kısa bir müddet sonra o da ölür.

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.