DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 14°C
Yağmurlu
Kastamonu
14°C
Yağmurlu
Pts 16°C
Sal 21°C
Çar 22°C
Per 22°C
resim yükle
resim yükle

PEYGAMBERLERİN MASUMİYETİ

PEYGAMBERLERİN MASUMİYETİ
Beypark
29.09.2021
471
A+
A-

Daha önceki yazılarımızda peygamberlerin ortak özelliklerinden olan “sıdk” (doğruluk), “emanet” (güvenilirlik) ve “tebliğ” (Allah’tan aldığını kullarına ulaştırma) sıfatlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise “İsmet” yani günah işlememe sıfatından bahsedeceğiz İnşallah.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Rabbimiz Teala bir âyet-i kerimesinde şöyle buyurur: “Nefse/insana iyi ve kötü olma kabiliyetini verene yemin olsun”. ( şems suresi, 8) Bu ayet-i kerimeden anlaşıldığı üzere insanoğlu iyilik yapmaya da kötülük yapmaya da müsait bir şekilde yaratılmıştır.
Onun için insan aklını ve iradesini kullanarak istediğini yapabilir. Tabii ki yaptıklarının karşılığını Allah katında görecektir.
İnsan hata edebilen bir varlıktır.
Bazen de hata ede ede doğru yolu bulur. Kulun hatasını görüp pişmanlık duyarak Rabbinden bağışlanma dilemesi, Allah’ın en hoşnut olduğu durumlardan birisidir. İnsan, eğitimle ve Allah’a kulluk ile nice maddi ve manevi derecelere ulaşabilir.
Bazı davranışlar vardır ki, kimileri için normal karşılanırken kimileri için ise hata ve kusur olarak değerlendirir. Bunu somut bir örnekle anlatacak olursak, Küçük bir çocuğun bardağı yere atarak kırması normal karşılanabilirken, yetişkin bir kimsenin seçkin bir toplum arasında bardağı yere atıp kırması normal bir davranış olarak karşılanmaz. Bu manada herkesin hata ve kusuru olabilir. Herkesin hatası, kusuru kendisine göredir. Ancak insanlar arasından azınlık olan öyle bir kesim var ki onları Allah günah işlemekten korur onlar insanlığa örnek olmak üzere seçilmiş olan peygamberlerdir. Onlar, Allah’ın insanlığa doğru yolu göstermek için gönderdiği elçilerdir. Bu mübarek elçiler Allah’tan aldıkları vahyi insanlara olduğu gibi aktarmanın yanında bizzat kendileri de Allah’ın dinini herkesten önce yaşayarak insanlara örnek olmuş önderlik etmişlerdir.
Rabbimiz Teala bir ayeti kerimesinde şöyle buyurmuştur. “İçinizden, Allah’ın lütfuna ver ahiret gününe inanıp umut bağlayanlar, Allah’ı çokça zikredip ananlar için hiç şüphe yok ki Allah’ın Rasulünde güzel bir örneklik vardır.” ( Ahzap suresi, 16) Başta Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem olmak üzere bütün peygamberler daha peygamber olmadan önceki dönemlerinde de insanlar tarafından kendilerine güvenilen, doğru dürüst olarak bilinen kimselerdir. Onları, Allahu zülcelal hazretleri peygamber olduktan sonra her türlü kötülüklerden, güzel ahlaka aykırı tutum ve davranışlardan koruduğu gibi, peygamber olmadan önceki dönemlerinde de korumuş ve onları tertemiz güvenilir bir kimse olarak insanlara sunmuştur. Onlar Allah’ın bu koruması ile bütün hata ve kusurlardan korunmuşlardır. Eğer onlar, insan olmaları hasebiyle bir hataya düşecek olsalar Allah tarafından derhal uyarılarak korunurlar. Böylelikle Onların her hal ve hareketleri kendisine inanan ümmetleri için örnek olmuş olur. Rabbimiz Teâlâ’nın Peygamber Efendimizi bu tür durumlardan koruması ile ilgili kur’an-ı Kerim’de örnekler vardır. Onlardan bir tanesini siz okurlarımızla paylaşalım.
Bilindiği üzere Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Medine’ye hicret ettiklerinde Mescid-i Nebevi inşa edilmiş ve Efendimiz Aleyhisselam orada namazları kıldırıyor, Müslümanların her türlü işleri ile orada ilgileniyordu. Gerçekte inanmamış ama inanmış görünen münafıklar kendileri için, bir araya gelip İslam’ın aleyhine yapacakları çalışmaları istişare ve idare etmek için adına mescit dedikleri bir fesat yuvası yapmışlar ve Peygamber Efendimizin de gelip orada bir namaz kılmasını istemişlerdir. Peygamberimiz oraya varıp namaz kılarsa orası resmiyet kazanmış olacaktı. Efendimiz davete icabet ederek orada namaz kılmak istemişti. Ancak Allahu Teala peygamberini bu konuda uyararak şu ayeti kerimeyi indirdi. “Orada asla namaza durma. Daha ilk günde takva üzere yapılan mescit( Küba Mescidi) namaz kılman için elbette daha uygundur. (Tevbe 108) Bu ayette Rabbimiz Teala, münafıkların bir fitne merkezi olarak yaptıkları mekanlarının peygamberimiz tarafından onaylanmasının önüne geçmiş, Peygamberimizi böyle bir durumdan korumuştur. Allahu Teala, iyi niyetle de olsa Peygamberimizi hataya düşmekten korumuştur.
Konumuzu özetleyecek olursak, nsanoğlu yaratılışı itibariyle hata ve günah işleyebilen bir varlıktır. Peygamberler hariç herkesin kendine göre bir hatası vardır. Peygamberler, Allah’ın koruması ile günah ve hataya düşmezler. Böyle bir şey söz konusu olacak olmuş olsa, Allah tarafından uyarılır ve korunurlar. Yani onlar masumdurlar. İsmet sıfatına sahiptirler. İşte bu “İsmet” ( masumluk) sıfatları
İle , başta Peygamberimiz olmak üzere bütün peygamberler her halleriyle insanlığa örnek ve Önder olmuşlardır.

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.