DOLAR 18,5820
EURO 18,4753
ALTIN 1.024,84
BIST 3.488,68
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 15°C
Çok Bulutlu
Kastamonu
15°C
Çok Bulutlu
Per 17°C
Cum 14°C
Cts 15°C
Paz 18°C
resim yükle
resim yükle

RIZKIMIZ HELAL OLSUN

RIZKIMIZ HELAL OLSUN
Beypark
11.05.2022
281
A+
A-

Rabbimiz Teala bir âyet-i kerimesinde şöyle buyurur; “Ey iman edenler! size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin. Eğer siz yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız O’na şükredin (Bakara, 172)
Rızık, “kişinin, kendisinin ve ailesinin geçimi için ihtiyaç duyduğu şeyler” şeklinde tanımlanmıştır. Buna göre hayatımızı devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğumuz yiyecek, içecek, giyecek mesken, sahip olduğumuz her türlü nimet Rabbimizin bize vermiş olduğu bir rızık olmaktadır. Ancak rızık deyince genellikle yenilip içilen şeyler anlaşılmaktadır.
Rızkın temiz olmasının iki yönü vardır.
1. Söz konusu yiyecek vesairenin helal olması, haram olmamasıdır. Sözgelimi, domuz eti, kesilmeden ölmüş (murdar) hayvan eti, içki gibi şeylerin yenilip içilmesi haramdır. Besmele ile kesilmiş, kanı akıtılmış hayvanın eti, ekmek, su helaldir.
2. Yenilip içilen, kullanılan rızkın helal yollardan elde edilmiş olması. Sözgelimi hırsızlık, gasp ve benzeri yollarla elde edilen şeylerin yenmesi, kullanılması, faiz parası, vesaire haramdır. Kişinin kendi ürettiği gıdalar, üretip satarak elde ettiği para ile aldıkları, ticaret yoluyla ve benzeri helal yollardan elde ettiği para, ya da malla aldıkları da helaldir.
Ayeti kerimedeki ” temiz rızık” ifadesi ile yenilip içilecek kullanılacak rızkın, kısaca açıklamış olduğumuz bu iki yönden de helal olması kastedilmiştir. Rızkımızın helalinden olması ile ilgili olarak daha başka ayetler birçok hadisi şerif ve dini hükümler bulunmaktadır. Hadis-i şeriflerden bir kaç tanesi şöyledir. “Kim helal lokma yer ve sünnet çerçevesinde amel eder, insanlar da onun kötülüklerinden emin olurlarsa, o kişi cennete girer. (Tirmizi sıfatü’l kıyame 60) “Hiç kimse elinin emeğinden daha hayırlı bir yiyecek asla yememiştir. Allah’ın peygamberi Davut Aleyhisselam da kendi elinin emeğini yerdi. (Buhari; buyu, 15) ” Güvenilir, dürüst, müslüman tüccar, kıyamet günü şehitlerle beraber haşrolunacaktır.” ( İbni Mace; Ticaret, 1) ” Bizi aldatan bizden değildir. (Müslim; iman, 164)
Kişinin yiyip içtikleri hem biyolojik açıdan, hem de dini ve manevi açıdan son derece önemlidir. Yüce Allah’ın gönderdiği peygamberlerine ve onların şahsında da bütün inananlara yönelik şu emri, iyi işler yapabilmek için helal ve temiz rızıkla beslenmenin önemini ortaya koymaktadır. “Ey peygamberler! helal ve temiz olan şeylerden yiyin ve iyi ameller işleyin. ( Müminun Suresi; 51) Bu ayet, iyi işlerin, salih amellerin işlenebilmesinin helal ve temiz gıdalarla beslenmeye bağlı olduğunu bize göstermektedir. Nitekim İslam büyükleri, yenilip içilen gıdaların, insanın işlerine amellerine etkisini şu şekilde ifade etmişlerdir. Helal ve temiz gıdalarla beslenen vücuttan iyi işler, salih ameller ortaya çıkar. Şüpheli şeyler ile beslenen vücuttan ise lüzumsuz, dünyaya ve ahirete faydası olmayan işler ortaya çıkar. Haramlarla beslenen vücuttan ise, haram işler, günah fiiller ortaya çıkar. Ayrıca haram yollarla elde edilen bir kazançtan birçok kişi de etkilenmiş, zarar görmüş olur. Sözgelimi, hırsızlık, haksızlık yolu ile elde edilmiş bir mal ile başkalarının hakkına tecavüz edilmiş ve zarar verilmiş olur. Bir çokları için de kötü örnek olunmuş, haram kazanç elde etmenin normal bir şeymiş gibi görülmesine sebep olunmuş olur ki, bu da ağır bir vebal ve günahtır. Halbuki Bir Müslümanın üzerine düşen, farzları yerine getirdikten sonra helal rızık peşinde koşması, yerine göre bu yolda birtakım fedakarlıklarda bulunması, Allah’ın hoşnutluğuna vesile olur. Yukarıda yazmış olduğumuz hadislerden de anlaşıılacağı üzere ahiret hayatını/Cennet hayatını da kazanmasına vesile olacaktır.
Rabbimiz Teala bizlere yiyip içtiğimiz de harcadığımızda, vücutlarımıza gıda, gönlümüze şifa ve Allah’ın rızasını kazanmamızı sağlayacak iyi amelleri işlememize vesile olacak,helalinden bol rızıklar ihsan eylesin amin.

GU-NCELLENEN-Reklam
I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.