DOLAR 18,5455
EURO 18,1956
ALTIN 990,73
BIST 3.146,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 27°C
Açık
Kastamonu
27°C
Açık
Cts 28°C
Paz 17°C
Pts 18°C
Sal 18°C
resim yükle
resim yükle

RUHUN GERÇEK GIDASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR

RUHUN GERÇEK GIDASI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR
Beypark
21.09.2022
50
A+
A-

İnsan hem maddi, hem de manevi yönü olan bir varlıktır. Maddi yönü/vücudu olan varlığını ve canlılığını devam ettirebilmek için pek çok şeye ihtiyaç duyar. Yemek, içmek, hava, su, organlarının olması ve bu organların sağlıklı olması gibi. İnsanın manevi yönü, yani kalbî ve ruhi yönü de, aynı şekilde beslenmeye, sağlıklı bir şekilde devam edebilmek için manevi gıdalara ihtiyaç duyar. Kalbin, yani insanın manevi/ruhi yönünün gıdası ve huzurunun nerede olduğu bir ayeti kerimede şöyle açıklanır. “İman edenler, Allah’ızikrederek gönülleri huzura kavuşanlardır. Şunu iyi bilin ki, gönüller ancak Allah’ı zikretmekle huzura kavuşur. ( Ra’d, 28. ayet) Ayeti kerimede geçen zikir kelimesini kısaca açıklarken İki ana manadan söz edebiliriz.
1- Zikir; “Allah” lafzının, veya kelime-i tevhidin, ya da benzer tespihlerin tekrar edilerek söylenmesi, Allah’ın anılması anlamındadır.
2- Allah’ı hatırlatan Allah’ın emirlerini yapmak, yasaklarından kaçınmak. Sözgelimi mümin, namaz kılarken bunu, Allah rızasını kazanmak için, O’nun emri olduğu için yapar. O’nu yaparken Allah’ı hatırlar. Namaz hareketleri de organların bir çeşit zikri olmuş olur. Dinimizin bütün emir ve yasaklarına uyan kimse, en geniş anlamıyla Allah’ı zikretmiş olur. Allah’ın emrine uygun hareket etmenin huzur ve mutluluğunu yaşar. İnsan eğer manevi gıdalarını almazsa ya da eksik olarak alacak olursa, kalbini, ruhunu besleyip doyuramaz. Bu da insanda bir boşluk, manevi bir açlık meydana getirir. Bu durumdaki kişi çağımızın enyaygın hastalığı olan psikolojik rahatsızlıklara bunalımlara, haram yollara düşebilir. Zararlı alışkanlıklara müptela olmak da söz konusu olabilir. Ancak o zararlı alışkanlıklar insana geçici bir mutluluk hissi vermiş olsa da, sorunların ve sıkıntıların zaman içinde daha da derinleşmesine sebep olur. Bu zararlı alışkanlıklar toplum tarafından genellikle bilinir olmakla beraber, biz kısa kısa anlatmak isteriz.
1- ALKOLLÜ İÇECEKLER; Rabbimiz Teala bir ayeti kerimesinde şöyle buyurur: “Ey iman edenler! şarap, kumar, dikilitaşlar ve fal okları şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki huzur ve kurtuluşa eresiniz.” Bu ayeti celileden, insana sarhoşluk vererek aklını devre dışı bırakan alkollü içeceklerin, aileyi dağıtıp türlü düşmanlıklara sebep olan kumarın, putperest toplumlarda ibadet maksadıyla dikilmiş olan taşların ve fal oklarının kullanımının haram olduğunu, yasak olduğunu anlıyoruz.
2- HER ÇEŞİDİ İLE UYUŞTURUCU MADDELER: Efendimiz sallallahu aleyhive sellem bir hadisi şeriflerinde; “Her sarhoşluk veren şaraptır ve her şarap da haramdır” buyurmuşlardır. Uyuşturucuların aklı devre dışı bırakma ve bağımlı yapmaktaki yüksek etkileri ve hızları bilinen bir husustur. Bu hadisi şerife göre; bütün çeşitleri ile uyuşturucular da haram olmuş olmaktadır.
3 – SİGARA : Sağlığa zararlı birçok madde içeren, vücudu yavaş yavaş öldüren bir maddedir. Çoğunluk alimler tarafından haram, harama yakın bir mekruh olduğu ifade edilmiştir. Bu üç başlık altında topladığımız zararlı maddelerin burada saymadığımız, sayamadığımız birçok zararları daha bulunmaktadır. Onları geniş bir şekilde anlatmak bu yazımızın hacmini aşmakla beraber, zaten toplum tarafından çoğunlukla biline şeylerdir. Ancak önemli olan bunları bilmek değil, bunlardan uzak durabilmek, bir şekilde başlayıp alışmış, bağımlı hale gelmiş olanların da bırakabilmeleridir. Rabimiz Teâlâ bizlere ve neslimize kalbimizi/ruhumuzu zikir ve ibadetlerle doyurup tatmin etmeyi nasip etsin. Haramlardan muhafaza eylesin. Bu haramlara bağımlı hale gelenleri de kurtarsın.amin.

GU-NCELLENEN-Reklam
I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.