DOLAR 18,5320
EURO 18,1057
ALTIN 983,17
BIST 3.066,22
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 27°C
Açık
Kastamonu
27°C
Açık
Cum 27°C
Cts 26°C
Paz 17°C
Pts 16°C
resim yükle
resim yükle

Seçim Yapmak Lüks mü?

Seçim Yapmak Lüks mü?
Beypark
10.11.2021
731
A+
A-

Kararlılıkla desteklenen tercihler asıl bizi biz yapan kıymetlerimiz arasına katılırlar. Bu süreci yaşayanlar olarak bizler de bu durumun bizzat farkında oluruz. Yaptığınız tercihten beklentileriniz size her zaman istediklerinizi getirmeyebilir. Beklenti düzeyinizin altında bir gerçekleşme de sunabilir. O zaman da hayatın sürprizlerine hazırlıklı olmak gerekir. Öyle hayal kırıklıkları yaşamadan, devrilmeden ve çözülmeden direnç göstermeliyiz ki, tercihlerimizin arkasında dimdik durabilmemiz mümkün olsun. Böylesi, kendi seçiminizden kaynaklanan yüklenmiş olduğunuz sorumluluk ve değerleri korumak adına, kendinize sahip çıkmanın da başka bir şekilde ifadesi anlamı taşımaktadır. Çünkü, sonuçta yaptığınız tercih ve verdiğiniz karar size ait bir seçimdir.

GU-NCELLENEN-Reklam

Yetenekleriniz, kişisel özlem ve düşünceleriniz size Tosya tabiri ile “ikircikli” bir seçim tablosu da sunabilir. Bu durumda işiniz biraz zor demektir. Çoklu seçeneğin hepsini seçmeye kalkıştığınızda hiçbirine ulaşamayacağınızı bir müddet sonra anlayacaksınızdır. O yüzden meslekîlikte branşlaşma, diğer alanlarda ise çoklu tercihleri elemine etmek suretiyle bir tek tercihte karar kılmak, akıllı olmanın da bir gereğidir. Bu sebepledir ki atalarımız; “Çatal kazık yere batmaz!” demişlerdir. Yaptığınız tercih de başarılı olabilmeniz için sizin yaptığınız tercihle, sizi tercih edenlerin belli ortak noktalarda buluşması şarttır. Bu zorunluluk, sizi iyi bir meslek sahibi, iyi bir eş, iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir hemşeri, gerçek seven bir insan, ya da başarılı bir öğrenci yapabilsin. Tercih edilen ya da edenlerden birisi bunun için gayret sarfetmezse ümitsizlik ve kırık gönüller, “hal-i pür melalinize” tercümanlık etmeye yetecektir…!

Her şey olmak yerine bir şey olmaya karar verebilmişseniz şayet; sonunuz yalnız, eliniz mesleksiz, etiketiniz eğitimsiz, çevreniz dostsuz, fikriniz sahipsiz, gönlünüz de sevgisiz kalmayacak demektir. Ama her şeyden bir parça olmak, biraz marangoz, biraz tesisatçı, biraz oto tamircisi, biraz çiftçi, biraz idareci, biraz sevgili, biraz dost, biraz arkadaş az da meslektaş vs…olmak her şeyden bir parça olmak demektir. Ama kastedilen manada bütüncül olarak tek bir şey olamamaktır.

Her konuda olması gerektiği gibi yapacağımız tercihlerimizde de ilkeli olmayı ihmal etmememiz gerekir. Yani tercihlerin de kendi içinde belli kriterleri ve tutarlılığı olmalıdır. Çünkü çelişkilerin kıskacında yapacağımız tercihler, bizi ikbale taşımaya yetmeyecektir. Çelişkili tercihler kişiliğinize de yansıyacaktır. Sadece kazanmaya odaklı tercihler her zaman kişileri doğru sonuçlara götürmemektedir. Bazı seçimler vardır ki o noktada yapılacak bir tercih ve verilecek karar, belli açılardan bakıldığında kaybetmek gibi görünse bile, zaferin ta kendisi olabilmektedir. Sevdiklerimiz ve kutsallarımız için yapacağımız ilkeli tercihler kayıp gibi görünse de sonuçta, kazanç olarak bir büyük finali bizlere armağan edecektir.

Bazı seçimler de vardır ki ondan elde edilen kazanç sadece en büyük kayıp hanemize yazılmakla kalmaz. Bir daha asla telafisi mümkün olmayan

bir boyut kazanabilir. Bu yüzden hayatın size sunduğu tercihleri ilk fırsatta değerlendirin. Seçimleriniz tecrübenin hakikatinden süzülsün. Sırf bir ihtiyacı karşılamaya, bir boşluğu doldurmaya yönelik olmasın.

Zira hayat gerçeği insana bir daha aynı seçimi yapmak fırsatını bir lüks olarak görür ve bir kez tercih kullandığınızda bir daha da geri vermez.

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.